Liečivé rastliny sa tešia čoraz väčšej popularite. Obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Avšak mnohé liečivé rastliny sú jedovaté, preto s nimi treba zaobchádzať opatrne a pri požívaní neprekračovať odporúčané množstvo. Používajú sa ako čerstvé, sušené alebo inak spracované. Podľa účinku sú vhodné na prípravu čajov, nálevov, odvarov, obkladov alebo na výplachy.
Aksamietnica sa dá ľahko pestovať aj u Vás na balkóne. Používa sa ako korenie, ale má aj liečivé účinky. V Mexiku býva využívaná pri šamanských rituáloch.
Aníz sa používa na dochucovanie rýb, šalátov a polievok. Aníz je vhodný aj do sirupov proti kašľu. Anízový olej uvoľňuje kŕče a pôsobí preventívne proti infekciám.
Angelika zmierňuje kŕče, stimuluje trávenie a zbavuje plynatosti. Účinná látka je obsiahnutá v celej rastline. Čaje z angeliky užívame proti bolestiam hlavy a vyčerpaniu, listy priložené na pokožku pôsobia ako tonikum.
Zmes aromatických bylín obsahuje najpoužívanejšie korenie na kuchynské úpravy jedál. Semienka sa vysievajú priamo na slnečné miesto. Nájdete tu aj zmes divých aromatických bylín.
Bedrovník je obľúbená a zároveň nenáročná rastlina, ktorá sa používa ako korenie do šalátov. Hoci celá rastlina Bedrovník je jedlá, v kuchyni využijeme iba čerstvé mladé lístky.
Benedikt sa pestuje ako liečivka. Je to letnička, ktorá kvitne celé leto, od júna do septembra. Ľudovo nazývaný aj požehnaný bodliak, zajačie oko, krasovlások, ostropes. Má povzbudivé účinky do jedla.
Borák lekársky je jednoročná 80 cm vysoká medonosná liečivka. Borák má upokojujúci a posilňujúci účinok pri depresiách, reumatizme a dne. Listy majú uhorkovú chuť.
Cesnak je vytrvalá bylinka, ktorá vonia intenzívnou cesnakovou vôňou.Cesnak je liečivá rastlina s mnohými pozitívnymi účinkami na náš organizmus, ale pestuje sa aj ako okrasná rastlina.
Rastlina chia pochádza z Mexika a obsahuje vysoký podiel kyselín Omega 3, antioxidantov. Chia dosahuje výšku 80 cm a kvitne malými modrými kvietkami, ktoré z nej robia veľmi dekoratívnu rastlinu.
Rastlina Cnidium je už po stáročia obľúbenou liečivou bylinou hlavne v Ázii. V Číne sa jej hovorí She Chuang. Používa sa na liečenie ekzému alebo iných kožných problémov.
Černuška je letnička s liečivými účinkami, ktorá pochádza zo Stredomoria. Semená černušky sa používajú ako náhrada čierneho korenia alebo sa pridáva do alkoholických nápojov.
Čertkus je jedinou živnou rastlinou húseníc motýľa hnedáčika chrastavcového. Používa sa v ľudovom liečiteľstve, robí sa z neho čaj, ktorý je účinný proti kašľu.
Od antických dôb až dodnes sa divozel používa ako liek na priedušky a pľúca. Je schopný uvoľniť hlieny, liečiť sliznicu, zápal hrtanu atď. Tradične sa užíval aj pri zhubných chorobách, ako je tuberkulóza.
S ďatelinou sa môžeme stretnúť hlavne na lúkach či pasienkoch. Jej kvety sú krásnej ružovej farby a majú liečivé účinky pre zažívací trakt, ekzémy a kožné vyrážky, kašeľ, či pri menopauze.
Fenikel je rastlina vhodná na prípravu zeleninových šalátov a tepelne upravená ako zeleninová príloha. V kuchyni má všestranné využitie. Po odstránení koreňa je možné rastliny skladovať v chladnej miestnosti.
Guarana je popínavá rastlina, ktorá je zároveň známa vďaka svojim stimulačným účinkom. Guarana, ako je známe, stimuluje mozgovú činnosť, zvyšuje našu výkonnosť a znižuje vyčerpanosť. Nie je návyková.
Ibiš je liečivá rastlina, ktorá lieči suchý kašeľ. Okrem svojich liečivých účinkov sa ibiš pestuje ako zelenina. Listy ibišu sa môžu používať podobne ako špenát.
Jablčníková vňať obsahuje horčiny, silice, saponíny a živice, ktoré majú široké využitie v ľudovom liečiteľstve. Pôsobí kladne na naše dýchacie cesty, napomáha liečiť aj srdcové neurózy a má aj laxatívne účinky.
Biely čajovník je známy aj pod názvom Kanuka. Je to ker, ktorý má biele kvety a tmavo zelené listy. Z listov tejto rastliny sa vyrába olej, používa sa na úľavu pri bolestiach a zápaloch, posilňuje imunitný systém a má antibakteriálne a protiplesňové účinky.
Kolinsia je vzpriamená trvalka s plazivým mohutným podzemkom. Rastlina obsahuje éterický olej, a kyselinu rozmarínovú. V liečiteľstve sa rastlina podáva pri močových kameňoch, či hemoroidoch.
Kostihoj obsahuje 0,6 až 0,8 percenta purínového derivátu alantoínu. Táto látka urýchľuje regeneráciu tkanív a podporuje tvorbu leukocytov. Triesloviny majú zase protizápalový účinok, a tak pomáhajú pri ťažko sa hojacich ranách, vredoch, popáleninách či omrzlinách.
Liečivá rastlina Kozlík lekársky je trváca bylina, kvitnúca ružovkastými kvietkami. Výluh zo sušeného podzemku má upokojujúci účinok, pôsobí proti nespavosti, bolestiam hlavy a nadúvaniu.
Kozia brada kvitne od mája do júla fialovými kvietkami. Zberáme predovšetkým podzemok na jar. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri poruchách pečene a žlčníka, močových ciest, tráviaceho traktu a pri kožných chorobách.
Krvavec je liečivá rastlina vyskytujúca sa hlavne na vlhkých horských lúkach, v blízkosti močiarov a podobne. Rastlina kvitne karmínovočervenou farbou od mája do septembra.
Lastovičník väčší je liečivá rastlina, dosahujúca výšku až jeden meter. Nájdeme ju pozdĺž ciest či na rumoviskách. V ľudovej medicíne má široké využitie. Jeho vňať má liečivé účinky.
Levanduľa je aromatická bylinka, ktorá má mnoho liečivých účinkov. Vďaka nej sa Vám bude ľahšie zaspávať a ustúpi bolesť hlavy. Levanduľa má tiež silu znížiť krvný tlak a stres a používa sa aj pri nádche.
Ligurček je trvalá rastlina dosahujúca výšku až 2 metre. Všetky časti ligurčeka majú typickú, spočiatku sladkú, neskôr horko aromatickú maggi (vegeta) vôňu i chuť.
Ide o najznámejší bodliak v našich končinách. Lopúch je známy po celom svete a v ľudovom liečiteľstve je konzumovaný hlavne koreň, ktorý sa ďalej upravuje varením či sušením.
Ľanové semienka sú zdrojom dobrého tuku, vitamínov, minerálov. Z ľanových semiačok sa vyrába ľanový olej, ktorý má taktiež výborné účinky na ľudský organizmus.
Ľubovník bodkovaný je liečivá rastlina vysoká 30 - 100 cm. Ľubovník je vhodný na prípravu čaju s upokojujúcimi účinkami a s priaznivým vplyvom pri poruchách žlčníka a zažívania. Je veľmi vhodný na zníženie depresie.
V ľudovom liečiteľstve je to obľúbená rastlina, pestovaná kvôli koreňu. Vylúhovaný koreň mierne zvyšuje krvný tlak, znižuje únavu a zároveň pôsobí ako afrodiziakum.
Marinka voňavá je trvalka, dá sa pestovať na balkóne i v trvalkovom záhone. Marinka má kopijovité listy a je obsypaná bielymi kvietkami, ktoré nádherne voňajú. Zbiera sa z nej kvitnúca vňať.
Materina dúška je drobná, silne aromatická trvalka. Používa sa proti kašľu, pri problémoch tráviaceho traktu, na kloktanie a na obklady. Materina dúška vyžaduje priepustnú pôdu a slnko.
Mäta je aromatická liečivka, ktorá má mnoho prospešných vlastností. Listy mäty obsahujú silicu, mentol a ďalších viac ako 40 látok, ktoré majú blahodárne účinky na tráviace ústrojenstvo. Mäta pomáha odstraňovať kŕče, pôsobí protizápalovo.
Ide o žľaznatú chlpatú rastlinu s aromatickou vôňou. Mrlík je liečivá rastlina a zároveň výborná zelenina. Jeho listy obsahujú železo, vitamíny a minerálne látky.
Mydlica je atraktívna liečivá trvalka, ktorá kvitne po dlhú dobu ružovými kvetmi. Už pred niekoľkými tisíckami rokov ju používali ako mydlo pre osobnú hygienu, ale aj na pranie nespracovanej vlny.
Nechtík lekársky je obľúbená jednoročná bylina vysoká 50 cm. Je to letnička a zároveň aj liečivá rastlina. Ide o prastarú rastlinu, ktorá má plno liečivých účinkov, ale svoje uplatnenie nájde aj v každej kuchyni.
Pimentovník je vždyzelený strom, ktorého plody sú bobule, z ktorých sa robí tzv. Nové korenie. Bobule sa zberajú nezrelé a sušia sa. Toto korenie sa používa ako prísada do polievok, marinovaných rýb či k mäsu.
Oregano sa používa ako korenie do pizze alebo do zapekaných jedál či omáčok. Má výraznú chuť. Pôvodom je zo Stredomoria, preto vyžaduje slnečné stanovište.
Je to jednoročná bylina, dorastá do výšky až 150 cm. Pestrec sa používa ako solitér alebo ako letný živý plot a má pozitívne účinky na správnu funkciu pečene.
Čerstvé i sušené listy sa používajú ako korenie na pečené mäso a hydinu, na nakladanú zeleninu, do bylinkových masiel, polievok a šalátov. Je to aj liečivá rastlina, ktorá má antiseptické účinky.
Parasca je jednoročná rastlina dosahujúca výšku max 100 cm. Má svoj pôvod v južnej časti Európy. Rastlina sa používa ako liečivá, ale jej kvety sú vhodné aj na rez.
Rastlina pohánka je jednoročná bylina s vysoko pozitívnymi účinkami na cievy a znižovanie hladiny cholesterolu. Jednoročná bylina dorastá do výšky okolo jedného metra.
Ako jej názov napovedá, rastie hlavne pri potokoch či pri vodných plochách a používa sa ako liečivá rastlina či ako príloha do šalátu. Vňať potočnice obsahuje veľké množstvo vitamínu C, zvyšuje chuť do jedla a zabraňuje nadúvaniu.
Prilbica je jedovatá rastlina. Pestovanieje určenéskôr prepokročilýchzáhradníkov.Ide o liečivú rastlinu, ktorá sa používa hlavne do homeopatických prípravkov.
Púpava sa okrem iného používa v lekárstve, podporuje schopnosť pečene a obličiek a čistí krv. Obsahuje vitamíny, hlavne vitamín B12. Ďalšie využitie má u zvierat. Pre morčatá, králiky či korytnačky sa používa ako krmivo.
Rasca zvaná aj Černuška je liečivá rastlina, z ktorej sa zbierajú jej kapsuly. Kapsuly dozrievajú od júna. Majú temne hnedú farbu a nazývajú sa práve čierna rasca.
Rastlina Repík lekársky je trváca liečivka vysoká až 60 cm. Používa sa sušená vňať do čajových zmesí pri zažívacích a žlčníkových problémoch. Má protizápalové účinky.
Rimbaba obyčajná je liečivá rastlina dosahujúca výšku až 1,5 metra. Je to trvalka a vyskytuje sa hlavne na okrajoch ciest. Rimbaba je účinná proti horúčke, stimuluje žalúdočnú aktivitu a pôsobí aj protireumaticky.
Roripovník je rýchlorastúca rastlina, ktorú bežne nájdeme pri železničných či cestných násypoch. Pôvodne rastlina pochádza z oblasti Arménskej vysočiny.
Rozmarín je vždyzelený poloker s tvrdými čiarkovitými listami. Listy s najmladšími časťami výhonkov sa používajú ako korenie do šalátov a na prípravu mäsa. Čaj má upokojujúce účinky.
Ruman je liečivá vytrvalá rastlina, dosahujúca výšku až 70 cm. Od júna do neskorej jesene sa môžeme tešiť zo zlatožltých kvietkov. Rastlina dobre rastie na slnečných trávnatých stráňach, lúkach či pasienkoch.
V dávnej antike sa ruta používala hojne, dnes patrí skôr k raritám. Použitie ruty je pestré. Ruta je nenáročná rastlina, ktorá potrebuje dostatok svetla.
Saturejka je aromatická bylina, ktorá má liečivé účinky - používa sa hlavne pri zažívacích problémoch. Dorastá do výšky okolo 40 cm a kvitne od júna až do septembra.
Senovka je jednoročná rastlina, vhodná ako korenie aj ako liečivá rastlina. V ľudovom liečiteľstve sa používa na celkové posilnenie organizmu a na zvýšenie tvorby materského mlieka.
Silfium je trvalá bylina, jedná sa o okrasnú rastlinu. Hodí sa ako potravapre králiky, ovce či kozy a samozrejme je tiež obľúbená u včiel či podobného hmyzu.
Skorocel je trváca bylina s kopijovitými zelenými listami. Má protibakteriálne účinky a dosahuje max. výšku 30 cm. Pomáha vo forme sirupu či čaju pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Je veľmi známa liečivá rastlina, ktorá okrem svojho liečebného významu je tiež používaná ako ochucovadlo do cukroviniek či obľúbených likérov. Z jej koreňa si môžeme pripraviť sladké drievko.
Slamiha sa u nás pestuje ako letnička, je to totiž nemrazuvzdorná trvalka. Svoje uplatnenie okrem svojho atraktívneho vzhľadu nájde aj v kuchyni. Používa sa ako korenie. Okrem iného je to tiež liečivá rastlina.
Slez kvitne krásnymi bielymi až fialovými kvetmi s ľahkou vôňou. Čaj z usušených kvetov má protizápalové účinky. Používa sa pri zápale dýchacích ciest a tráviaceho traktu.
Stevia sa pestuje vo veľkom v Japonsku a mnohých ázijských štátoch pre obsah steviozidov, ktoré sú unikátnym sladidlom. Konzumujú sa jej sladké lístky, ktoré na rozdiel od cukru nemajú takmer žiadne kalórie.
Šalvia je trvalka dosahujúca výšku až jeden meter. Už Indiáni ju kedysi používali vo svojich obydliach, kde im vôňa šalvie prinášala pozitívnu energiu.
Šišiak bajkalský je veľmi odolná liečivá rastlina kvitnúca fialovými kvetmi. Svoje využitie nájde hlavne v kuchyni. Lístky šišiaku sa pripravujú rovnako ako špenát.
Topoľovka pochádza pôvodne z oblasti Turecka. Táto zmes kvitne paletou farieb od ružovej, žltej, až po červenú od mája do októbra. Nálev z kvetov a listov poskytuje úľavu pri ústnych vriedkoch a používa sa aj na ochladzovanie spálenej pokožky na tvári.
Trebuľka lesná je viacročná rastlina s veľmi zvláštnou arómou. Jej chuť sa podobá petržlenu či mrkve. Rastie po celej Európe. Hodí sa dobre do šalátov či s tvarohom.
Tymian je aromatická bylinka, vhodná do každej kuchyne. Rastie veľmi dobre v kvetináčoch či na záhradke. Táto odroda má tmavozelené široké listy. Perfektne sa hodí do polievok či omáčok.
Vavrín - čiže bobkový list, je rastlina známa už z dávnej antiky, kde ho starí Gréci považovali za symbol slávy či vznešenosti. Od jari do leta je rastlina obsypaná malými kvietkami, ktoré nádherne voňajú a neskôr sa z týchto kvietkov vyvinú plody.
Yzop lekársky je vytrvalá krovinatá rastlina vysoká až 100 cm. Čaj pôsobí priaznivo proti kašľu a zápalom dýchacích ciest. V čerstvom stave sa vňať používa ako korenie na dochutenie polievok a omáčok.
Zlatobyľ je trváca bylina dosahujúca výšku až 1 meter, rozšírená po celej Európe ale aj Ázii. Rastlina má kvety žltej farby, kvitne od augusta až do septembra.
Pŕhľava alebo staršie žihľava býva považovaná za burinu, a preto býva zo záhrad odstraňovaná. Je to ale škoda, pretože jej použitie v kuchyni alebo ako liečivky je veľmi prospešné.
Hviezdica prostredná je krehká, husto rozvetvená nízka bylina kvitnúca celoročne. Mladé, doposiaľ nerozkvitnuté výhonky sa dajú použiť do šalátov alebo nátierok. Jej liečivé účinky sa používajú na skľudnenie pokožky, hojenie ekzémov, vredov alebo reumatizmu. Je veľmi účinná aj pri hojení rán. Odvar z hviezdice pôsobí ako preháňadlo.
Saturejka horská Bolero je robustná trvalka dosahujúca výšku 30 cm. Kvitne od júla do septembra bielymi kvetmi. Saturejka je rastlina, ktorá sa používa v čerstvom, ale i sušenom stave. Tmavozelené listy majú korenistú chuť. Využíva sa ako aromatické korenie do najrôznejších pokrmov a má aj významné liečivé účinky. Pomáha pri podpore trávenia, pôsobí proti...
Nátržník vzpriamený - predaj semien Nátržník vzpriamený je drobná bylinka dorastajúca do max výšky 30 cm. Ide o viacročnú rastlinu so žltými kvetmi. Nátržník kvitne od mája až do konca leta. Nátržník sa používa v liečiteľstve pre svoje zrážanlivé a dezinfekčné účinky.
Aníz je jednoročná rastlina používaná ako korenie s výraznými liečivými účinkami. Táto bylina dorastá do výšky 50 cm. Vytvára biele kvety a následne aromatické plody. Kvitne od júna do augusta. Patrí medzi najstaršie korenia, ktoré sa pestovali už v starovekom Egypte. Pre svoju aromatickú vôňu a chuť sa používa na dochucovanie jedla (rýb, šalátov,...
Fenikel koreninový je liečivá a viacročná rastlina podobná kôpru, zväčša pestovaná ako dvojročná rastlina. Dorastá do výšky 1,5 – 2 m a kvitne uprostred leta žltými kvetmi. Semená majú zeleno-hnedú farbu a charakteristickú arómu. Sú využívané hlavne na liečebné účely. Pomáhajú pri trávení, nachladení a majú protizápalový účinok. Semená a listy majú...
Železník lekársky je často nazývaný Verbena. Verbena je nízka letnička vhodná hlavne do skaliek vďaka svojmu nízkemu vzrastu. Dá sa pestovať veľmi dobre aj v kvetináčoch na balkónoch či terasách. Rastlina sa vyznačuje fialovými kvetmi, ktoré sa objavujú v priebehu júla a augusta. Verbena je známa rastlina už od staroveku, v mnohých kultúrach bola vnímaná...
Jablčník obyčajný je liečivá trváca bylina, pochádzajúca z oblasti Stredomoria. Dnes rastie na mnohých miestach sveta, vrátane Slovenska, ako plánka. Rastlina dorastá do výšky 30 – 70 cm a kvitne od júna do septembra drobnými bielymi alebo svetlo fialovými kvietkami. Vôňa je aromatická, ovocná. Chuť jablčníka je skôr horká. Jablčníková vňať obsahuje...
Mäta dlholistá je trváca aromatická rastlina u nás pomerne rozšírená, vyskytujúca sa hlavne pri vodných tokoch či na vlhkých lúkach. Meno dlholistá je odvodené od jej dlhých listov, ktoré sú pokryté malinkými chĺpkami, čo dodáva rastline strieborné sfarbenie. Dorastá do výšky približne 100 cm a kvitne od júla do septembra svetlo fialovými kvetmi. Rastlina...
Kolinsia je vzpriamená trvalka s plazivým mohutným podzemkom. Listy sú protistojné, vajcovité a hrubo pílovité. Rastlina obsahuje éterický olej a kyselinu rozmarínovú. V liečiteľstve sa rastlina podáva pri močových kameňoch v obličkovom piesku. V Európe sa používa rastlina v homeopatických prípravkoch pri hemoroidoch či zápche.
Mrlík Všeliek je trváca liečivá rastlina, dosahujúca výšku medzi 20 - 100 cm. Kvitne od júna do septembra žlto-zelenými kvetmi. Ide o žľaznatú chlpatú rastlinu s aromatickou vôňou. Listy sú široko kopijovité, celokrajné alebo zubaté až ľalokovité. Mrlík je zároveň výborná zelenina. Jeho listy obsahujú železo, vitamíny a minerálne látky. Mrlík je používaný...
Trebuľka siata odrody Massa je jednoročná rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Európy, dosahujúca výšku 30 - 60 cm. Je liečivá rastlina aj korenie. Trebuľka siata, ľudovo nazývaná stoklasa alebo trebuľa, je veľmi rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa hodí ideálne na parapet do kuchyne. Známa bola už v starom Grécku a ako zelenina predávaná na tržniciach....
Mydlica lekárska je atraktívna liečivá trvalka, ktorá kvitne po dlhú dobu od mája do júla ružovými kvetmi. Mydlica dosahuje výšku okolo 40 - 60 cm a rastie pomerne rýchlo. Dobre sa jej darí na brehoch rybníkov či riek, aj na vlhkých lúkach. V záhradách ju môžeme pestovať aj ako okrasnú trvalku. Hodí sa do skaliek, a ako rastlina do trvalkových kobercov....
Saturejka horská je trvalka, dosahujúca výšku 30 cm. Rastlina saturejka horská pochádza z južnej Európy a Kaukazu. Kvitne od júla do septembra bielymi až ružovkastými kvetmi. Má krásnu aromatickú vôňu, svoje využitie nájde v kuchyni i liečiteľstve. Ideálne sa pestuje v kvetináči a na rozdiel od saturejky záhradnej má ešte viac silíc. Liečivé účinky má...
Trebuľka pravá je obľúbená rastlina s liečivými účinkami, voňajúca anízom. Dorastá do výšky asi 25 - 40 cm a kvitne bielymi kvetmi. Rastliny sú vhodné i na pestovanie v kvetináčoch, aj v zime v skleníku. Používame jej čerstvé listy - na dochutenie polievok, šalátov a mäsitých jedál, zväčša francúzskej kuchyne. Trebuľka čistí krv a pôsobí močopudne.
Darčekové balenie siedmich najobľúbenejších druhov bazalky je vhodné pre všetkých milovníkov byliniek. Obdarujte svojich blízkych darčekom so semienkami bazalky, určite ho ocení každý vášnivý kuchár, ktorý rád používa všetko čerstvé. Balíček obsahuje po jednom balení: bazalka Chianti, bazalka citrónová, bazalka pravá , bazalka posvätná červená, bazalka...