Po „troch zamrznutých“ môžete von vysádzať predpestované sadenice, čo a kedy potom v máji ešte vysievať?

Po „troch zamrznutých“ môžete von vysádzať predpestované sadenice, čo a kedy potom v máji ešte vysievať?

Až prejdú ľadoví muži, môžete na vonkajšie stanovisko začať vysádzať i teplomilné rastliny – prichádza čas pre paradajky, uhorky, baklažány, cukety, tekvice a ďalšiu zeleninu alebo kvety. Záhrade musíme v tomto období venovať veľa času, čaká nás trhanie buriny, hnojenie, a ak nebude pršať, tak aj zavlažovanie, za čo sa nám ale záhrada bohato odmení. Pozor na škodcov, teplo im tiež vyhovuje, je preto treba proti nim zakročiť včas, len tak sa obídete i bez chemických postrekov.   

Ak budú mrazy predsa len ešte hroziť, je potrebné citlivejšie rastliny na zeleninových či trvalkových záhonoch chrániť - fóliovými tunelmi, rámami vyplnenými sklom či fóliou, najjednoduchšie je však cez celý záhon prehodiť bielu netkanú textíliu a na okrajoch ju zaťažiť. Začiatok mesiaca je ideálnym termínom na výsev uhoriek nakladačiek a poľných šalátových uhoriek, ďalej sa sadia aj cukety - najlepšie v polovici mája - aby vzchádzajúce rastlinky neboli ohrozené poslednými prízemnými mrazmi. Vysievame fazuľu a kukuricu. Pre rýchlenie pukov sa vysieva čakanka. Znovu možno pre neskorý zber zasiať mrkvušaláty, červenú repu. Priebežne môžeme vysievať hrach alebo reďkovky.

V druhej polovici mája môžeme von umiestniť hrantíky vysadené okrasnými kvetmi. Na výslní sú vhodné muškáty, ktorých výber je stále pestrejší a rozmanitejší, petúnie, lobelky, portulaky, ale tiež balkónové rajčiaky, bazalkyoregáno, levandule a ďalšie bylinky. Na tienisté miesta sa hodia begónie, netýkavky, doplniť ich môže splývavý brečtan a z byliniek napríklad mäta. Experimentovať môžeme s radom trvaliek i letničiek.

Začiatkom mája sa vysádzajú hľuzy georgín. Na konci mája vysádzame kany - jedny z najväčších okrasných kvetín, ktoré dosahujú výšku až cez 1,5 m a pýšia sa žiarivými kvetmi. Ideálnym časom pre výsev okrasných dvojročných rastlín je máj. Zasiať sa musia v tomto období, i keď nás svojou krásou odmenia až v budúcom roku. Patrí sem napr. náprstník, klinček bradatý, ibiš, topoľovka, cheirant vonný. Aby sme si ušetrili prácu, mulčujeme pôdu.

Mulčovanie nám šetrí prácu s čistením buriny i zálievkou, bráni vysušovaniu pôdy a erózii, podporuje jej kvalitu. Mulčovanie chráni pôdne mikroorganizmy a taktiež pôsobí blahodárne na koreňový systém rastlín. Pôda musí byť prekyprená, zavlažená a odburinená. Bojujeme so škodcami - pokiaľ sa v minulých rokoch na jabloniach objavil obaľovač jabloňový, je vhodné do ich korún po odkvitnutí umiestniť lapače. Listovú zeleninu, okrasné rastliny i ovocné stromy a kry môže napadnúť savý hmyz – roztočce či vošky. Na rastliny môžu prenášať rôzne ochorenia a saním ich vyčerpávajú. V medovici, ktorú vylučujú a ktorá má na svedomí lepkavý povrch rastlín, sa množia neskôr  hubové černe. Šetrnými a napriek tomu účinnými sú prípravky na báze rastlinných olejov (napríklad Biool, Rock effect). Sú šetrné k životnému prostrediu a sú zdravotne nezávadné.

Publikované dňa 2021-05-03 Pestovanie rastlín

Menu