×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Vypestujte si liečivé kry v záhrade

Existujú kry, ktoré sú krásne na pohľad, odolné, nenáročné a ich plody sú nielen chutné, ale aj liečivé. Jeseň je správny čas na ich výsadbu.

Dráč

Berberis je rod zahrňujúci asi 450 – 500 druhov opadavých alebo stále zelených krov. Je to vysoký tŕnistý ker s podobnými červenými plodmi ako má drieň. Dráče Berberis microphylla alebo Berberis heterophylla (nazývaný Calafate) a Berberis darwinii (nazývaný Michav) sú dva druhy rastúce v Patagónii v Argentíne a Chile, ich červené plody sú jedlé a sú využívané na výrobu marmelády a nálevov.

Calafate a Michav sú symboly Patagónie. Dozrievajú tiež na jeseň. Plody, ktoré sú kyslasté, majú vysoký obsah vitamínu C a okrem šťavy a zaváranín je výborné takisto víno či čaj proti nachladeniu z dráča. Dráč je možné tiež kombinovať so šípkami.

Čerstvé plody naložené v mede sa používajú proti horúčke, listy dráča sa niekedy pridávajú do šalátu, ale je dobré pamätať si, že ich môžeme užiť iba v malom množstve – obsahujú totiž jedovatý alkaloid berberín, ktorý sa vyskytuje napríklad aj v opuncii alebo v rebríčku.

Okrem priaznivých účinkov berberínu na pečeň sa tiež uvádza schopnosť zabíjať Candidu a chlamýdie. S požitým množstvom to rozhodne netreba preháňať, predsa len ide o jed!

Ostružina malinová

Rubus idaeus niekedy nazývaný tiež maliník je listnatý opadavý ker až 2 metre vysoký s prútovými výhonmi a patriaci do čeľade ružovitej. Najlepšie sa mu darí v hlbokej, vlhkej humóznej a priepustnej pôde. Dobre odvodnenie je zásadné, ale príliš suchá pôda je rovnako nevyhovujúca ako príliš vlhká.

Pôdu pred výsadbou musíme zbaviť vytrvalých burín. Život priemerného kra ostružiny malinovej je 8 – 15 rokov, ak mu niektorá z chorôb životnosť významne nezníži. Najlepšie ovocie rastie na chladných a tienistých miestach (napr. v tieni pri múre alebo pod stromami).

Plody, šťava a ďalšie výrobky z nich sú cenené hlavne pre obsah antioxidantov, používajú sa pri horúčkach a zápalových ochoreniach (zápal priedušiek, reuma), zlepšujú zdravotný stav fajčiarov a alkoholikov.

V liečiteľstve sa používajú sušené listy ostružiny – výluhy sa používajú na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a k potieraniu kožných ochorení. Dostatok plodov maliny sa tiež jedol pri tuhej stolici. List sa zbiera kým je mladý a suší sa v tenkej vrstve, pretože sa ľahko zaparuje.

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa