×

V zime toho na záhrade veľa nespravíte, môžete však naplánovať novú výsadbu

Kustovnica čínska (Lyceum chinensis) – GOJI
Je opadavý ker pochádzajúci z Ázie. Rastlina rastie do veľkosti cca 2,5 m, mohutné vetvy rastú previsnuto a rozvetvujú sa do šírky. V lete na kríku rozkvitá množstvo drobných fialových kvetov, ktoré sú opeľované včelami. Rastlina začína plodiť začiatkom jesene. Plodmi sú červené bobule, ktoré majú veľa priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Kustovnicu sadíme do neutrálnej pôdy, mala by byť skôr ľahšia, piesčito-ílovitá. Pred výsadbou sa odporúča dať na dno jamy vyzretý hnoj alebo kompost. Okolo rastliny udržujeme čistú pôdu bez buriny, k čomu nám pomôže napr. mulčovacia kôra. Podľa možnosti pridávame na jeseň k rastline pazderie, koncom apríla hnojíme močovinou, v máji až júni superfosfátom. Od konca mája po celé obdobie kvitnutia a násady plodov, každých 15–20 dní rastlinám poskytujeme výživový postrek na listy, a to listovým hnojivom. Zalievame každých 2–5 dní od konca apríla až do polovice júna – podľa možnosti, raz až dvakrát v septembri a októbri. Prvá a posledná zálievka by mala byť výdatná, až 60 mm. Rastlinám robíme výchovný rez, ktorého cieľom je zabezpečiť skorú násadu plodov – prvý rok sa hlavný kmeň pestuje do výšky 50–60 cm. Okolo hlavného kmeňa si vyberte 3–5 postranných vetiev rovnomerne rozmiestnených, ktoré budú slúžiť ako základ koruny a tie zostrihnite na 10–20 cm, aby sa podporilo druhotné vetvenie. Medzitým nechajte 3–4 vetvy z hlavného kmeňa bez zaštipovania, tie budú slúžiť ako dočasná plocha pre skorú násadu plodov. Novo narastené vyššie položené vetvy sa skracujú, aby sa posilnili nižšie položené výhonky.

Kiwi
Kiwi delíme na drobnoplodé a veľkoplodé odrody. Veľkoplodé sa v našich klimatických podmienkach pestujú hlavne v teplejších oblastiach, drobnoplodé odrody sú plne mrazuvzdorné a ich vynikajúce plody sa naviac nemusia šúpať.

Kiwi Issai (Actinidia arguta Issai)
Táto odroda kiwi je jednodomá a zaručene samoopelivá. Patrí medzi odolné, opadavé liany, z ktorých zozbierate lahodné plody už v druhom alebo treťom roku. Zelenožlté plody oválneho tvaru, o veľkosti asi 2,5 cm, dozrievajú na prelome septembra a októbra a konzumujú sa i so šupkou. Plody sú výborné, sladkokyslej chuti, s obsahom vitamínu C. Issai rastie do výšky okolo 2–3 m a je vhodné do každej záhrady. Vytvára výhonky dlhé až 10 metrov s ročným prírastkom okolo 1 metra. Spoľahlivo znesie mrazy do -25 °C. Kiwi pestujeme v mierne kyslej pôde (ideálny je mix rašeliny so záhradníckym substrátom v pomere 2:1) na slnečnom alebo polo-tienistom stanovisku. Ideálne je stanovisko na juhu, juhozápade alebo juhovýchode. Rastliny majú plytký koreňový systém, je teda nutné im v suchšom období a počas vegetácie dopriať výdatnú zálievku. V období vegetácie ich pravidelne hnojíme vhodnými hnojivami, napr. Cereritom alebo NPK. Rastliny sadíme minimálne 1 m od seba. Rastlinám nie je treba robiť výchovný rez. Pokiaľ je treba rastlinu rezom upraviť, najlepšie je obdobie na jeseň, keď opadávajú listy. Rastlina plodí na jednoročných výhonkoch, ktoré rastú z dvojročného a staršieho dreva, preto odstraňujte iba výhonky, ktoré už plodili.

"

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa