Bývate v byte a máte iba balkón?

Bývate v byte a máte iba balkón?

Cuketu, rajčiaky, šalát, reďkovky i mrkvu môžete pestovať v nádobách. Ak zabezpečíte rastlinám vhodné podmienky, zberať zeleninu môžete i na balkóne. V nádobách sú rastliny obmedzené priestorom, ale i toto pestovanie má svoje výhody – odpadá okopávanie a nemusíme ani plieť. Ak rastlinám budete dodávať dostatok potrebných živín (formou vhodného hnojiva), najvhodnejšie spolu so zálievkou, odvďačia sa vám bohatou úrodou. Bude síce menšia ako zo záhona, ale určite chutnejšia než kupovaná. Nezabúdajte na zálievku – čím menšia nádoba, tým väčšie riziko vyschnutia, ideálne sú preto samozavlažovacie truhlice či kvetináče.

Listová zeleninanapr. šalát dubáček, mangold, alebo ázijské zeleniny (mizuna, mibuna, komatsuna, jedlá chryzantéma) sa dajú veľmi dobre v nádobách pestovať. Listy sú naviac dekoratívne.

Bylinky tymián, rozmarín, pažítka, petržlen, oregáno a mnohé iné je možné v nádobách pestovať celý rok. Ak ich presádzate do kvetináča alebo truhlice, dajte pozor, aby mali podobné nároky na pestovanie. Niektoré sa tiež rýchlo rozrastajú a mohli by obmedziť rast ostatných (napr. mäta).

Rajčiaky
Pre pestovanie na balkónoch sú rajčiaky asi najobľúbenejšími. Ideálne sú kríčkové odrody, v nádobách pôsobia dekoratívne, či už s kvetmi alebo neskôr s farebnými plodmi. Na výber ich je veľa odrôd: Bajaja, Aztek, Balkonstar, Rentita, Rosella, Marmande, Dalimil a iné.

Mrkva
V prípade pestovania mrkvy v nádobách vyberáme odrody s kratším koreňom, ktoré nebudú potrebovať zbytočne hlboké nádoby. Vhodná je napríklad baby karotka Mignon, odroda Rondo s guľatými koreňmi, tvarom pripomínajúcim reďkovku alebo odroda Chantenay, ktorá sa vyznačuje robustným, kratším koreňom s tupou špičkou.

Cuketa
Ak máte priestranný balkón alebo terasu, môže cuketa vytvoriť jeho nenáročnú, úrodnú a dekoratívnu dominantu. Pre menšie balkóny príliš vhodné nie sú. Rastlina potrebuje priestornú, hlbokú nádobu a priepustný, výživný substrát. Plody zberáme mladé, brzdili by nasadzovanie ďalších, mladšie sú i chutnejšie (zberáme 15–20 cm dlhé plody).

Papriky
Menšie, kompaktné varianty je možné vybrať i medzi paprikami. Do truhlíc sú vhodné napríklad odroda Amy vyniká vysokou úrodou hrubostenných smotanovo bielych plodov lahodnej chuti; paprika Hamík – menšie oranžové plody takmer bez semien sú sladké, takže chutia i deťom; rajčiaková paprika Nagykuti – plodí guľaté plody o veľkosti 6–7 cm, v priebehu svojho rastu sa sfarbujú zo žlta do červena, plody smerujú netradične smerom nahor; rajčiaková paprika Dumas je nízka sladká odroda, vytvára plody o hmotnosti cca 90 g, červenej farby; v nádobách sa bude dariť i chilli papričkám.

Publikované dňa 2021-01-11

Menu