×

Arónia a drieň, okrasné kry, ktoré robia radosť krásou, a pritom plodia i výborné ovocie

Zverejnené dňa13. 07. 2021
Obľúbené

Kry nemusíte pestovať len pre okrasu, môžu dobre vyzerať a môže z nich byť i úžitok. Ríbezle, maliny a egreše má na záhrade takmer každý, veľa krásy však nespravia. Vysaďte si napríklad aróniu a drieň, na jar sú obalené kvetmi, potom plodmi a na jeseň ich zdobia krásne zafarbené listy.

Arónia, inak aj čierny žeriav

Arónia je nenáročná rastlina na pôdu i na pestovanie. Veľmi dobre znáša mráz, je vhodná i do polôh nad 1000 metrov nad morom, rastie i v polotieni, je odolná voči suchu, škodcom, chorobám a znáša priemyselné znečistenie. Pestuje sa väčšinou ako opadavý ker, ktorý sa výborne hodí do záhrad ako solitér, ale taktiež ako súčasť živého plota. Jej biele kvety ozdobia záhradu na jar a jej nádherne oranžové až červené listy zasa vytvoria pôvabnú jesennú dekoráciu. Dariť sa jej bude na slnečnom až mierne tienistom mieste, vo vlhkej až mierne premočenej pôde, ale dobre znáša i mierne sucho. Sadenice vysádzame na jeseň, alebo skoro na jar, pokiaľ pôda nie je príliš premrznutá. Rastliny rastú rýchlo a dorastajú do 1 až 2 m, pri optimálnych podmienkach ich výška dosiahne až tri metre.

Najplodnejšie sú 2 až 6 rokov staré konáre, maximálnu úrodu môžete očakávať v desiatom roku po výsadbe, kedy z jedného kríka získate 5 až 10 kilogramov bobúľ. Plody sú veľmi trpké, dozrievajú síce v polovici leta, ale zberáme ich až s prvými mrazmi, potom svoju trpkosť strácajú. Pozor si však musíte dať na vtákov, pre ktoré sú plody lahôdkou a bohatým zdrojom potravy, vyzobú ich tak hneď, ako dozrejú. Preto ich musíte zakryť sieťou či starou záclonou, a tak ich ochrániť. Z plodov môžeme robiť sirupy, džemy, kompóty, ale i džúsy, víno a iný alkohol.

„Arónia i drieň vás poteší množstvom chutných a zdravých plodov, ktoré sú plné vitamínov.“

V liečiteľstve bola arónia využívaná na liečbu nachladnutí, žalúdočných ťažkostí, chudokrvnosti, bolestí hlavy atď. Účinky sú však oveľa širšie. Plody majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak, ich konzumácia sa odporúča pri ateroskleróze, sú prospešné pri cukrovke, obsahujú totiž prírodný sorbit – sladidlo vhodné i pre diabetikov, hodí sa na prevenciu kŕčových žíl. Cenný je nielen obsah vitamínov P, C, B, A, ale i bio flavonoidov, rutínu (na pevné cievy), železa, jódu, flóru, mangánu a iných mikro elementov, nevyhnutných pre zdravie.

Drieň obyčajný

Nenáročná drevina, ktorá má veľmi dlhú životnosť, vhodná je na výsadbu do voľne rastúcich i tvarovaných živých plotov. Vzhľadom môže pripomínať malý strom, pretože dospelý drieň môže dosahovať výšku až 7 metrov, s priemerom kmeňa až 25 cm. Plody trochu pripomínajú čerešne, sú červené, rastú na stopke a majú kôstku (tá je ale kratšia než u čerešní a plody nie sú guľaté, ale skôr sudovité). Dobre rastie a plodí na suchých, piesčito-hlinitých, čiastočne kamenistých pôdach s neutrálnou až alkalickou pôdnou reakciou, neznáša kyslé pôdy. Ideálne je slnečné stanovisko. Je odolný voči mrazu, bez problémov sa mu darí do výšky 600 m n. m., vo vyšších polohách je nutné ker pestovať na chránených miestach. Jeho bohatý koreňový systém spevňuje (zvlášť na svahoch) pôdu a zabraňuje tak erozívnej činnosti. Je odolný voči chorobám a škodcom, zver ho neobhrýza.

Kvitne drobnými žltými kvetmi v marci a apríli, niekedy dokonca i skôr. Kvety sa objavujú ešte pred olistením. Plody zberáme vtedy, keď sú sfarbené a tvrdé; úrodnosť je pravidelná a každoročne možno z jedného kra zberať 25 až 30 kg plodov; sladšie a mäkšie sú až po prejdení mrazom. Plody sa nazývajú drienky a sú veľmi nutrične hodnotné – majú vysoký obsah vitamínu C, obsahujú i vitamín P, provitamín A, vysoký je aj obsah flavonoidov, významný je aj obsah draslíka, horčíka, vápnika a fosforu. Najlepšie sú čerstvé, ale je možné z nich robiť i alkohol či marmeláda, môžeme ich zamraziť, zavariť či naložiť. Zo sušených plodov môžeme pripraviť chutný čaj, ktorý dokáže ukľudniť zažívací trakt po prejedení sa. V ľudovom liečiteľstve sa sušené drienky používajú proti črevným chorobám.

Čo ešte môžete potrebovať?
3,72 € (s DPH)
Plody Moruše bielej - balenie 100 g Plody sú asi 2 cm veľké, medovej chuti. Jedia sa celé, nemajú kôstky ani tvrdé stonky. Obsahujú vysoký podiel prírodných cukrov - glukózy a fruktózy. Nie sú nijak dochucované ani...

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa