×
Vyhľadávanie v blogoch

Prastará liečivka, ktorá neprávom upadla do zabudnutia – rimbaba obyčajná

Ak trpíte na migrény, mali by ste túto margarétu zaradiť do osadzovacieho plánu. Rimbaba je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti migrénam, pôsobí preventívne ale aj pri akútnych ťažkostiach. Účinnou látkou je najmä parthenolid, ktorý účinkuje ako antagonista serotonínu a na protimigrenóznom účinku sa podieľajú aj ďalšie látky, najmä silice.

Obsahuje aj veľké množstvo vonnej silice s pinénom a bornylacetátom, seskviterpénové laktóny vrátane parthenolidu, chrysanhemonín, deriváty acetylénu, triesloviny a ďalšie účinné látky. Užíva sa vo forme čaju, alebo rôznych výťažkov.

Ďalej pôsobí kvitnúca vňať rimbaby proti horúčke, rozširuje cievy, zmierňuje bolesti, stimuluje žalúdok a pôsobí aj proti reume, možno ju využiť aj pri bolestivej menštruácii. Pripravuje sa z nej aj účinné kloktadlo proti bolestiam v krku a mierne preháňavý čaj.

Môže sa používať samostatne alebo do zmesí, jej použitie sa však neodporúča v tehotenstve. Rastlinu je možné využiť aj zvonka: čerstvú vňať podrvíme valčekom, aby pustila šťavu, zľahka ju osmažíme na slnečnicovom oleji a horúcou prikladáme na brucho pri kolikových bolestiach alebo na boľavé kĺby.

Aromatická trvalka

Rimbaba obyčajná je silne aromatická trvalka, dorastajúca do výšky až 1 m, pôvodom je z juhovýchodnej Európy. Pestuje sa ako okrasná rastlina v teplejších oblastiach môže aj splaňovať. Kvitne v júni až auguste, na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať na začiatku rozkvetu. Môžu mať jednoduché aj plné kvety, najčastejšie ružové až červené.

Ak rimbabu po odkvitnutí zrežeme, pohnojíme a dôkladne zalejeme, kvitnú na jeseň druhýkrát. Ako prevencia migrény sa odporúča zjesť denne jeden čerstvý list rimbaby, pri liečbe dva až tri listy, nie však viac. U citlivejších osôb by mohla rimbaba vyvolať vznik vriedkov v ústach, listy jeme teda najlepšie medzi chlebmi, prípadne ich rozmixujeme v nápoji.

Pri migrénach môžeme užívať aj tinktúru z rimbaby. Pri nástupe migrény je odporúčané podávať každú polhodinu 5-10 kvapiek v troche vody, po ustúpení záchvatu v liečbe pokračujeme podávaním 10-15 kvapiek tinktúry 3x denne. Do pol roka u troch štvrtín postihnutých jedincov vďaka tomu migréna úplne vymizne alebo sa zníži frekvencia migrenóznych záchvatov a ich intenzita.

Možno použiť aj nálev pripravený obvyklým spôsobom v dávkovaní 125 ml 4x denne, alebo jemne mletý prášok zo sušenej byliny 4x denne v množstve na špičku okrúhleho noža.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa