×
Vyhľadávanie v blogoch

Blíži sa sezóna medvedieho cesnaku

Cesnak medvedí (Allium ursinum) môžete pestovať aj na svojej záhrade. Skúste miesto na vysadenie čo najviac priblížiť jeho prirodzenému výskytu. V prírode sa cesnak medvedí najčastejšie vyskytuje v lužných a listnatých lesoch, okolo potokov, na úpätiach svahov – rastie na vlhkých, piesočnato-hlinitých až ílovitých pôdach.

Cesnak medvedí je skorou jarnou vytrvalou rastlinou, ktorá vyrastá ešte pred olistením stromov. Po odkvitnutí a zaplodení ich nadzemná časť odumiera a v lete už nie je viditeľná. V dobe kvetu, ku koncu mája, návštevníka lesa upúta silná typická cesnaková vôňa. V teplejších oblastiach začína cesnak rásť už ku koncu februára! Doba rastu cesnaku sa uvádza od apríla až do júla, záleží na lokalite.

Medvedí cesnak sa ľahko môže zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Zámena je možná v nekvitnúcom stave, pri zbere zbierame teda iba rastliny, ktoré dobre poznáme! Spoľahlivo sa dá rozpoznať, ak list zľahka nalomíte – jemná cesnaková vôňa vás presvedčí.

Pozor! aj keď nie je ohrozenou alebo chránenou rastlinou, musíme vás upozorniť na možnosť porušenia zákonných ustanovení, a to predovšetkým pri jeho zbere v zvlášť chránených územiach. Cesnak medvedí zbierajte na využitie ako liečivky vždy iba mimo zvlášť chránených území, zber robte šetrne k prírode a v množstve len pre vlastnú potrebu.

Využitie medvedieho cesnaku v kuchyni

Cesnak ideálne konzumujeme za surova. V kuchyni ho môžeme použiť rovnako, ako cesnak siaty, tam, kde vynikne jeho jemná a zároveň pikantná chuť. Jeho prednosťou je, že konzument potom nie je „tak veľmi cítiť“. Pridať ho môžeme do nátierok, šalátov, polievok, masla, robí sa z neho „špenát“ a podobne.

Zo šťavy z listov môžeme vyrobiť hmyzí repelent, alebo ju použiť pri dezinfekcii v domácnostiach. Na dlhšie užívanie sa z cesnaku vyrába tinktúra alebo sa listy nasekajú a zmrazia. Časté je tiež naloženie nasekaných alebo pokrčených listov v oleji alebo peste.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa