×
Vyhľadávanie v blogoch

Divozel kvitne celé leto, porastie aj v chudobnej pôde

Medzi okolitou flórou vyniká svojím vysokým vzrastom. Môže dosiahnuť výšku až 2,5 m. V prírode ho nájdeme na lúkach a slnečných stráňach. Divozel veľkokvetý nás už z diaľky zaujme žiarivými žltými kvetmi, ktoré sa dodnes uplatňujú v ľudovom liečiteľstve.

Dvojročná rastlina

Divozel veľkokvetý sa stáva aj obľúbenou rastlinou pestovanou na záhradkách, kde ju obvykle zrezávame na výšku asi 80 cm, aby sa rozvetvila a viac kvitla. Nepotrebuje živné pôdy bohaté na humus - vyrastie aj v chudobnej kamenistej pôde, stačí jej len slnko.

Patrí k dvojročným rastlinám, takže v prvom roku vytvorí prízemnú ružicu listov a rozkvitne až v druhom roku po vysiatí. Kvety zbierame počas celého leta ešte predtým, než sa utvoria kapsuly so semenami.

POZOR: semená divozelu sú prudko jedovaté a určite nechceme, aby sa nám priplietli do nálevov.

S kvetmi zaobchádzame opatrne, ľahko sa pokrčia. Sušíme ich na slniečku alebo pri miernej teplote v rúre alebo v sušičke. Kvety by po usušení mali mať zlatohnedú farbu a voňať po mede. Uchovávame ich v dobre uzavretých pohároch na tmavom mieste.

Liečivku neužívame viac ako 10 dní

Radíme ju k tým typom liečiviek, ktoré v malom množstve liečia, zatiaľ čo vo väčšom už môžu škodiť. Odvar z kvetov pomáha pri prechladnutí, pri problémoch s pečeňou, pôsobí močopudne a priaznivo ovplyvňuje slezinu. Čaj musíme pred pitím scediť, pretože chĺpky na kvetoch môžu dráždiť sliznicu.

Odvar sa dá užívať aj zvonka, najmä na hojivé obklady na opuchy a reumu. V skorších dobách si týmto odvarom ženy farbili vlasy aj tvár, aby dosiahli prirodzený rumenec. Kvety sa používali aj na farbenie látok a dochucovanie likérov.

Ide o významnú medonosnú rastlinu, ktorú obľubujú hlavne včelári.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa