×
Vyhľadávanie v blogoch

Sirôtky ozdobia záhon aj kvetináč

Sirôtky sú jedny z najobľúbenejších a najstarších záhradných ozdôb. Napriek tomu, alebo možno práve preto, sa na trh dostávajú stále nové a nové kultivary týchto pestrých dvojročiek. Pôvabné sirôtky potešia rôznofarebným kvetenstvom až do zimy a to všetko s minimom námahy, sú totiž veľmi pestovateľsky nenáročné.

Ľahko predpestujete sadeničky zo semien a následná starostlivosť o ne je tiež minimálna. Sú vhodné na záhon aj do pestovateľských nádob, ktoré pristanú najmä previsnutým odrodám sirôtok.

Pôvodné odrody sirôtok boli vyšľachtené z voľne rastúcej fialky v 19. storočí. Preto tiež sirôtky bývajú často nazývané fialky. Napriek tomu, že ani v praxi nie je rozdiel medzi sirôtkami a fialkami presne definovaný, možno fialky charakterizovať ako nižšie, kompaktnejšie a s drobnejšími kvetmi.

V sortimente dnešných odrôd sú sirôtky jednofarebné aj viacfarebné a s tzv. „okom“ aj bez. Odrody s okom majú kvety s charakteristickou stredovou kresbou. Na základe veľkosti kvetov sa delia do niekoľkých skupín. Stredná veľkosť kvetu je medzi 4 až 5 cm, zatiaľ čo sirôtky veľkokveté majú kvety s priemerom až 8 cm.

Často pestované sú sirôtky zo skupiny Hiemalis, ktoré vysievame v júni a už v septembri sa dočkáme krásnych kvietkov. Výhoda tohto druhu sirôtok spočíva najmä v tom, že rovnaké rastliny vykvitnú ešte raz na jar. K obľúbeným jednofarebným odrodám patrí nádherne modrá Schweizer Riesen Alpensee, k žiadaným odrodám s okom patrí napríklad striebristomodrá fialka odrody Inspire. Širokú ponuku ďalších odrôd nájdete na eshope osiva-semena.sk.

"Výhoda sirôtok odrody Hiemalis spočíva najmä v tom, že rovnaké rastliny vykvitnú ešte raz a to hneď na jar."

Semená sirôtok vysievame v závislosti na tom, či chceme, aby rastliny kvitli na jar alebo na jeseň. Na jesenné kvitnutie vysievame semená skoro na jar, zatiaľ čo sirôtky, ktoré majú kvitnúť na jar vysievame v júni a júli. Semená vysievame do bežného výsevného substrátu, po výseve zasypeme a pritlačíme. Výsev je potrebné udržovať stále vlhký. Klíčenie za ideálnych podmienok (vlhko a teplota okolo 15 ° C) obvykle trvá 10 dní.

Vypestované sadenice môžeme aj na jeseň vsádzať v teplých oblastiach rovno na záhon. V oblastiach, kde sú podmienky na pestovanie menej priaznivé je lepšie rastliny presadiť do kvetináča a tie potom umiestniť na chladné, zároveň však svetlé stanovište a s výsadbou na záhon počkať až na jar. Rastliny prezimujúce na záhonoch je na jeseň vhodné ľahko zakryť prikrývkou z čečiny. Na jar sirôtky prihnojujeme univerzálnym hnojivom so zníženým obsahom dusíka.

Sirôtky pestujeme najlepšie v humóznych pôdach s dostatočnou zásobou pôdnych živín (tie však môžeme doplniť hnojivom – viď vyššie). Možno ich pestovať ako na slnečných polohách, tak aj v polotieni. Na konečné stanovište vysádzame sadenice sirôtok na vzdialenosť 15 až 20 cm.

A ešte jedna zaujímavosť na záver. Pomenovanie sirôtka údajne vzniklo podľa povesti o nehodných sirôtkach zakliatych spolu s nevlastnými i vlastnými dcérami do kvetu fialky roľnej. Iná povera tvrdí, že kvet sirôtky pripomína tvár ženy – macochy. A aké vysvetlenie poznáte vy?

Štítok: Záhrada, sirôtky
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa