Lobulária – bohato a dlho kvitnúca letnička

Lobulária – bohato a dlho kvitnúca letnička

Lobulária – bohato a dlho kvitnúca letnička

Lobulária prímorská (Lobularia maritina) pochádza zo Stredomoria. Je to nízka, nenáročná, bohato a dlho kvitnúca bylina, vytvárajúca husté koberce. U nás je pestovaná v rôznych kultivaroch ako okrasná letnička.

Zo svojej domoviny sa ako okrasná rastlina rozšírila do mnohých krajín Európy, Ázie, Severnej i Južnej Ameriky, severnej Afriky, Austrálie i na Nový Zéland.

Ťahajúce sa alebo priame byle vyrastajú z bohatého koreňového systému, bývajú 10 až 40 cm vysoké. Voňavé drobné kvety sú usporiadané do hroznov združených vo vrcholíkovitých kvetenstiev. Kvety sú biele, ružové alebo fialové. Zvyčajne rozkvitá v rozmedzí apríla až septembra. V kvetoch je veľa peľu i nektáru, rastliny sú preto považované za medonosné. Semená sú rozširované hlavne vetrom.

Ako jedna z mála rastlín znáša sucho a pre kvitnutie žiada slnečné stanovisko a dobre priepustný substrát. Pôda by mala byť ľahká až stredne ťažká, pokiaľ možno vápnitá. Vytvára koberce kvitnúce po dlhú dobu, je používaná na obruby záhonov alebo chodníkov, býva vysadzovaná v skalkách pre pokrytie priesotru medzi kameňmi. Zvyčajne sa sama vysemeňuje a každoročne opäť vyrastie. Lobulária je vhodná i samostatne do záhonov. Pri výsadbe substrát pohnojíme pomaly rozpustnými hnojivami a za vegetácie prihnojujeme 1x týždenne hnojivom pre balkónové alebo kvitnúce rastliny. Zálievku podriadime počasiu.

Pokiaľ ju po kvitnutí ostriháme, znova vykvitne.

Publikované dňa 2017-07-28

Menu