×
Vyhľadávanie v blogoch

Ako sa o trávnik postarať pred zimou, aby prežil ďalšiu sezónu?

Pusťte sa do dôkladnej starostlivosti – je potrebné prevzdušniť ho, dosiať holé miesta aj pohnojiť. Trávnik potrebuje vyčistiť a prevzdušniť, najmä ak ho zasiahli letné suchá, keď nebolo príliš veľa vody na zavlažovanie. V trávniku sa usadzujú zvyšky porastu, ktorý tu zostáva po kosení a zaschnuté steblá – to všetko nazývame trávnou plsťou, ktorá bráni v prívode vzduchu a živín do plochy a stojí za postupnou stratou pôvodnej hustoty zeleného koberca.

Dýchanie trávnika

Prevzdušnením zlepšujeme nielen dýchanie trávnika, ale zároveň dôjde k nakypreniu pôdy medzi steblami, čo napomáha udržaniu vlahy v nej, a tak trávnik lepšie prospieva.

Na prečistenie plochy používame vertikutátor (valec s pružnými hrabami), ktorý vyčeše všetky zvyšky a odstráni aj mach. Ak je trávnik silne znečistený, vykonávame jeho prevzdušnenie dvakrát za sebou. Trávnik kosíme podľa potreby.

Ak je jeseň teplá a daždivá, tráva rastie pred očami a môžeme kosiť aj každý týždeň. Kvôli možným ranným mrazíkom však nesekáme trávnik úplne na kratučko, ale necháme steblá dlhšie.

Prestaneme tiež kosiť s mulčovaním pokosenej hmoty, pretože zvýšená vlhkosť a ranné rosy by napomohli hnilobe v trávniku, predídeme tak tvorbe nepekných hnedých škvŕn na ploche.

Pokosenú trávu odvážame do kompostu, kde zelenú hmotu riadne premiešame s hlinou a ďalším záhradným materiálom alebo ju môžeme použiť na mulčovanie záhonov, stromov a kríkov, kde tlením pôdu nielen zahrieva, ale rozkladom zároveň obohacuje o dôležité živiny.

Po vertikutácii očistíme stroj od rastlinných zvyškov, použijeme navlhčenú handru, ktorou odstránime hrubé nečistoty a prach, dočistíme potom druhou, čistou handrou, rovnako tak vyčistíme pred zimou aj kosačku, aby sme našim pomocníkom neskracovali životnosť.

Jesenné hnojenie

Na jeseň hnojíme iným druhom hnojiva, než na jar a v lete. V sezóne trávnika svedčí výživa s vysokým podielom dusíka, ktorý dáva tráve silu k bujnému rastu.

Na jeseň je však takáto stimulácia nežiaduca, trávnik sa totiž musí pripraviť na zimu, na čo slúžia špeciálne jesenné hnojivá s vyšším obsahom draslíka, ktorý je pred zimou prospešný pre všetky rastliny.

Nové trávniky

Začiatok jesene ponúka ideálne podmienky na zakladanie nových trávnikov. Pôda musí byť dôkladne skultivovaná, s nutným prídavkom štartovacej dávky živín. Ak máte k dispozícii kompost, ponúka sa možnosť jeho presietovania a použitia ako hlavnej vrstvy, do ktorej sa bude zasievať.

Na výsev trávneho osiva stačí vrstva s výškou zhruba dva až tri centimetre. Kvalitná trávna zmes klíči v priebehu dvoch až troch týždňov. Na dosiatie lyzín využijeme zmes, ktorá je určená na opravu trávnikov, obsahuje substrát, trávne osivo a štartovaciu dávku hnojiva.

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa