×

Čo robiť v auguste na záhrade?

Práce je veľa a ešte viac pre každého záhradníka. Pokračuje čas zberu, nastáva čas rezu, vrubľovanie ovocných stromov a ihličnanou, strihanie živých plotov, ale predovšetkým čas zalievania. August často býva suchý a rastliny náročné na vodu je potrebné zavlažiť. Niektoré ovocné stromy a kry už plodili a potrebujú starostlivosť. Stále môžeme vysievať novú zeleninu.

Augustové výsevy

Na uvoľnené záhony je možné i v tento mesiac vysiať veľa druhov zeleniny:
napr. šalát(predovšetkým valeriánku ktorý plodí až do prvých mrazov), vysieva sa reďkovka, ozimná cibuľa akelpre zber v ďalšom roku, v druhej polovici augusta tiež menej známa, ale veľmi chutná zelenina, čierny koreň. Pre zimný zber sa môže vysiať špenát (významný je predovšetkým vysoký obsah kyseliny listovej, ale i rady vitamínov, minerálov a chlorofylu).

Trávnik

Zdá sa vám zima ešte vzdialená? Trávniky by sa na ňu mali už pomaličky ale isto chystať. V suchých, horúcich dňoch ich výdatne zavlažujeme. S hnojením postupne prestávame, v polovici mesiaca trávnik pohnojte naposledy.

Výsadba cibuľovín

V auguste je už potrebné myslieť na kvitnúcu jar v ďalšom roku, ale tiež na ozdoby jesene. Vysadzujeme cibuľky snežienok, bleduliek, kandiky psieho zuba, šafrany, krehké jesienky a cyklámeny. Sadiť môžeme nie len na záhony, ale tiež po skupinkách do trávniku, ktorý sa potom krásne oživí. Pozor dajte na jedovaté rastliny, do záhrad s malými deťmi nepatria (prudko jedovaté sú napr. jesienky).

  • Bleduliam prospieva vlhká, priepustná pôda a polotieň. Cibule sadíme do hĺbky 8 cm. 
  • Snežienkam vyhovuje vlhká, priepustná a kyprá pôda. Cibule sadíme 5–7 hlboko. Môžu rásť na slnku i v polotieni.
  • Šafrány ocenia ľahšiu a humóznu pôdu a slnečné stanovisko. Cibule vysadzujeme do hĺbky 6–8 cm.
  • Jesienky budú rásť v ťažšej, vlhkej a dobre humóznej pôde na stanovisku s dostatkom slnka. Cibule sa sadia do hĺbky 10–20 cm.

Pre vyzreté paradajky

V auguste zrežeme vrcholky rastlín a donutíme ich tak, aby svoju energiu investovali do už dozrievajúcich plodov. Úroda tak bude väčšia.

Prerezávanie ovocných drevín

Po zbere môžeme rezom upraviť ovocné stromy i kry (výhodou včasného rezu je, že sa strom lepšie regeneruje a neplytvá výživou na vetvy, ktoré by boli na jar nakoniec aj tak odstránené). Prerezávanie koruny prospeje čerešniam i višniam, marhuľám a broskyniam, ale aj ríbezľám.

Ochrana ovocných stromov a kríkov

Po zbere je vhodné urobiť postrek proti plodokazovi jablčnemu (jablone a slivky), pokiaľ úrodu tohoto roku ohrozovalo jeho premnoženie. Suché augustové počasie vyhovuje väčšinou savým škodcom, ako sú napr. roztoče a molice. Ak sa objavia na rastlinách, treba včas zakročiť.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa