×

Mak a jeho liečivé účinky

Ak ste si na Vianoce dopriali chutné makové koláče či iné dobroty ochutené makom, lepšie ste ani urobiť nemohli. Mak je totiž jednou znajzdravších potravín Sveta.

Mak siaty je jednoročná rastlina z čeľade makovité .Mak je významný zdroj ópia. Z ópia sa vyrábajú drogy. A preto v niektorých štátoch nie je jeho pestovanie povolené Najvyššia produkcia maku je u našich susedov v Českej Republike. Mak je produktom rastliny mak siaty. Táto jednoročná rastlina s kvetmi, ktoré sú bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farby. má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a ešte je aj chutný. Obsahuje pozoruhodné množstvo bielkovín, vláknin, tukov,a hlavne kyselinu olejovú, vitamíny B,C, E. Je taktiež bohatý na železo, horčík a predovšetkým na vápnik.

Mak upokojuje. Teda ak trpíte stresom mak je vhodný aj pre vás. Jemná maková aróma má výrazný upokojujúci účinok -upokojuje centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri neurózach a tiež pri duševnej nerovnováhe. Mak je vhodný aj do masážnych a aróma- terapeutických zmesí. Tiež dokáže tlmiť bolesť hlavy, uvoľňuje svalové kŕče, a zaručene sa vám postará o pokojný spánok. Mak na pamäť a rakovinu. Mak obsahuje kyselinu olejovú ktorá sa výborne osvedčila pri snahe zlepšiť pamäť- A nielen to mak tiež znižuje krvný tlak Posledné výskumy ukazujú, že mak je výborný prostriedok prevencie rakoviny. Mak tiež normalizuje hladinu cukru v krvi, podporuje vyprázdňovanie, obnovuje črevnú mikroflóru, čistí hrubé črevo a tiež odkysľuje organizmus.

Mak a chudnutie – mak siaty je vhodný pri chudnutí a aj ako súčasť zdravého životného štýlu. Skúsili ste už makový olej? Zrelé semeno neobsahuje ópium, preto sa konzumácie makového oleja netreba obávať. Dobré účinky má pri angíne, anémii, reumatických ochoreniach, migréne, chronickej únave, odporúča ho pri strese, psychickej i fyzickej námahe. Je tiež dobrý ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Vhodný je aj počas tehotenstva a dojčenia. Makový olej však nemusíte využívať len v kuchyni. Málokto vie, že je mimoriadne vhodný na ošetrenie suchej popraskanej pleti, poradí si s ekzémom vyrážkami lupienkov a aj zápalom. Vďaka vysokému obsahu horčíka vápnika zas poteší vaše nechty a tiež vlasy, ktorým dodá potrebnú výživu. Jedna lyžica makového oleja ráno nalačno pomáha pri kĺbových bolestiach. Aj napriek jeho liečivých účinkoch ho neodporúčame konzumovať vo veľkom množstve, pretože vysoká konzumácia maku spôsobuje nevoľnosť a rôzne negatívne prejavy, pre obsah morfínu.

"

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa