×
Vyhľadávanie v blogoch

Viete ako pestovať cibuľu zimnú?

Cibuľa zimná (Allium fistulosum) patrí medzi cibuľovú zeleninu. Na rozdiel od „klasickej“ cibule, ktorá je dvojročná, ide o vytrvalú rastlinu. Pôvodne pochádza zo strednej Ázie, bola asi vyšľachtená z blízkeho druhu Allium alraicum. Do Európy sa dostala až v 16. storočí cez Rusko aj keď ju v Číne pestovali už 2000 rokov. Cibuľa je asi 2 – 5 cm dlhá a 1 – 2,5 cm široká, väčšinou svetlá, vzácnejšie hnedá. Je mrazuvzdorná a raší veľmi skoro. Môžete ju pestovať a využívať po celý rok, rastie totiž i pod snehom.

Pred výsadbou pôdu starostlivo spracujeme (na rovnakom stanovišti vydrží zimná cibuľa 10 – 15 rokov). Do pôdy zbavenej buriny zapracujeme kompost alebo kombinované hnojivo s vápnikom. Pôda by mala byť ľahká až stredne ťažká, nie príliš vlhká. Stanovisko vyberieme slnečné. Môžeme vysievať semená alebo sadiť zo sadeničky skoro na jar, ale tiež v auguste alebo neskôr.

Zber zelenej vňate

Ľahko sa dá množiť i delením trsov. Predtým než vzrastie, udržujeme pôdu bez buriny, potom už nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Kvety sa objavia od druhého roku, ich duté stonky sa však k zberu nehodia, preto ich vylamujeme (prípadne ich môžeme nechať vysemeniť). Zimné cibule je tiež možné rýchliť v kvetináči na okne či ich pestovať v nádobe na terase alebo na balkóne.

Zber zelenej vňate vykonávame priebežne po celú dobu vegetácie. Vňať používame podobne ako vňať cibule alebo pažítky. Môžeme využiť i mladé cibuľky – hlavne na jar, keď zberáme celé rastliny. Používame ich rovnako ako mladú cibuľu kuchynskú – zelenačku. Jej chuť je jemnejšia než chuť cibule kuchynskej a je veľmi šťavnatá. Vňať môžeme zamraziť.

Cibuľa zimná má niekoľkonásobne vyšší podiel vitamínu C než cibuľa kuchynská. Je tiež bohatá na karotenoidy, vápnik a silice s obsahom síry. Rovnako ako cibuľa kuchynská obsahuje fytoncídy („rastlinné antibiotiká“). Pomôže pri nechutenstve a tráviacich ťažkostiach.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa