Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou predvianočného obdobia, viete ako sa o ňu správne starať?

Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou predvianočného obdobia, viete ako sa o ňu správne starať?

Vianočná hviezda alebo Poisettia je tradičnou rastlinou predvianočného obdobia. Vyšľachtených je niekoľko farebných variácii, ktoré skvele ladia s tmavo zelenou čečinou. Na trhu nie sú len tie klasické s červenými listami, vybrať si môžete aj ružovú, žltú či napríklad modrú, proste takú, ktorá bude ladiť s vašou vianočnou výzdobou. Farebné listy sú (najmä kvôli farbe) považované často za okvetné lístky, v skutočnosti sú to ale pravé listy. Kvety vianočnej hviezdy sú veľmi drobnučké a vyrastajú v malých žltých zoskupeniach uprostred každého listového trsu.

Pri nákupe sa zamerajte na to, aké má rastlina podmienky pri skladovaní a ako je o ňu postarané. Stojí v prievane? V chodbe kde je veľmi chladno? Je preliata alebo naopak v pôde, ktorá je tvrdá ako kameň? Takéto rastliny nekupujte, nevydržali by ani do Vianoc. Vianočná hviezda je chúlostivá, nemá rada chlad a prievan, rozhodne ju nedávajte blízko okien, kde prefukuje a kde často vetráte. Ideálne by sa teplota v miestnosti mala pohybovať okolo 22°C, škodí jej však aj teplo z radiátorov a kachlí. Poinsettia potrebuje dostatok svetla, pozor ale na priame slnečné lúče. Zálievka by mala byť pravidelná, odstátou vodou s izbovou teplotou, môže sa používať aj rozprašovač. Hlinu udržiavame mierne vlhkú, rastlina by nemala stáť vo vode.

Ak jej poskytnete vhodné podmienky, v budúcom roku Vám poslúži znova, aj v tom prípade, že už začala vädnúť. Zvädnutú rastlinu zrežeme približne na desať centimetrov. Z rezu potečie biele, latexové mlieko, ktoré zastavíte nad plameňom sviečky. Poinsettii obmedzte zálievku a umiestnite ju na chladné, ale svetlé miesto, napríklad na chodbu v dome. Vhodná teplota na prezimovanie je okolo 12°C. Na jar ju môžete pokojne presadiť do záhrady a dostatočne ju hnojiť. Pozor dávame na to, aby jej nepreschol koreňový bal.

Na jeseň hviezdu presťahujeme späť do bytu a staráme sa o ňu rovnako, ako je popísané vyššie. Aby Poinsettia na Vianoce vykvitla a vyfarbili sa jej listy, musíte jej “predĺžiť noc“, a to tak, že deň bude mať dlhý iba osem až deväť hodín. Približne mesiac pred Vianocami, ale radšej skôr, ju budeme schovávať do absolútnej tmy – ráno ju odkryjete a po ôsmich hodinách zase zakryjete napríklad kornútkom z nepriehľadného papiera alebo vhodnou škatuľou. Nevhodné je aj svetlo pouličných lámp alebo svetlo mesiaca, preto je potrebné zakrývanie. Pokiaľ by svietilo na rastlinu, nevyfarbila by sa dostatočne. Asi po troch alebo štyroch týždňoch vás prekvapí prekrásne sfarbenie.

Publikované dňa 2017-12-15 Pestovanie rastlín
Štítek: Rastliny

Related articles

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

Chcete pestovať v bio kvalite? Saďte zmiešané kultúry.

Aby sme mohli viesť záhradu ekologicky, vyžaduje to určité znalosti.

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami.

Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Amarant, láskavec zrnový, je známy predovšetkým ľuďom s bezlepkovou diétou.

Vypestujte si vlastné čajové lístky,...

Odvar z lístkov čajovníka už tisíce rokov pred naším letopočtom popíjali ľudia v Oriente.

Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe,...

Kvety v bielej farbe sa k zime hodia, v čase vianočných sviatkov navyše pomôžu spestriť interiér a navodiť tú správnu...

Menu