Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe, krásna dekorácia, ktorá navodí nielen vianočnú atmosféru

Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe, krásna dekorácia, ktorá navodí nielen vianočnú atmosféru

Biele kvety nám ponúknu nielen tradičné cyklámeny, schlumbergery – vianočné kaktusy, azalky a zornice, patria sem aj kamélie, gardénie, a v bielej môžu byť aj poinsettie čiže vianočné hviezdy. Kvitnúce rastliny radšej nekupujte v dňoch, keď sú mrazy (kvety by mohol mráz poškodiť).

Cyklámeny
Po zakúpení necháme cyklámeny (Cyclamen) najprv zaklimatizovať v chladnejšej miestnosti, aby neprekonali tepelný šok, neskôr ich môžeme premiestniť na ich stále stanovisko v byte. Cyklámenom prospieva chladnejšie miesto, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí 13 – 18°C. Ak je cyklámen na príliš teplom mieste, žltnú mu a opadávajú listy. Zalievame do misky (nikdy nie priamo na hľuzu, to by jej spôsobilo hnilobu). Prebytočnú vodu však nenechajte v miske, vždy ju čo najskôr vylejte. Kvitnúcim rastlinám pridáme do zálievkovej vody raz za štrnásť dní tekuté hnojivo určené pre kvitnúce rastliny. Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté stonky, a to tak, že ich od hľuzy odkrútime, nikdy nestriháme.

Vianočný kaktus
Rastliny nesmú stáť nikdy v prievane, s kvetináčom by sa nemalo hýbať a môžeme ho bez obáv v zime premiestniť na južné okno. Ak zmeníme schlumbergerám svetelné podmienky sú vystavené stresu a mohli by zhodiť všetky kvety aj puky. Sú vhodné do miestností, v ktorých sa teplota pohybuje okolo 20°C a nekolíše.

Azalky
Azalky (Rhododendron simsii), sú vďaka obrovskému množstvu kvietkov rôznych farieb (vrátane bielej) doslova pastvou pre oči. Pochádzajú z vysoko položených horských oblastí východnej Ázie, bolo by teda chybou, ich ihneď po zakúpení umiestniť do vyhriatej miestnosti, kvety by rýchlo zvädli a opadli. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 12 – 15°C. Ideálnym umiestnením pre ňu bude svetlá chodba, krytá terasa, zimná záhrada alebo schodisko. Azalky často trpia vysychaním, vyhovuje im skôr než výdatná zálievka, postavíme ich na okrúhlu misku, kam lejeme vodu. Azalky majú v obľube kyslú pôdu, vápenitá tvrdá voda z kohútika im škodí.

Kamélie
Nezabúdajte, že kamélie (Camelia) nie sú izbové rastliny, hoci tak často bývajú označované. Vykvitajú od konca októbra a kvitnú až do jari. Rastliny neznášajú prievan a zmenu stanoviska. Pri vyšších teplotách a pri nižšej vzdušnej vlhkosti ich puky opadávajú.

Zornica
Zornica (Hippeastrum), by pri výzdobe vianočného interiéru živými kvetmi nemala chýbať. Obrovské kvety vydržia naozaj dlhú dobu, a to či sú pestované v kvetináči alebo umiestnené vo váze ako rezané rastliny.

Gardénie
Lesklé tmavé listy tejto rastliny tvoria kontrast okúzľujúcim veľkým dekoratívnym kvetom, ktoré kvitnú práve v zime. Ďalším bonusom, ktorý nám gardénie (Gardenia) môžu ponúknuť, je ich jazmínová vôňa. Potrebujú však vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Publikované dňa 2017-12-27 Pestovanie rastlín
Štítek: Rastliny

Related articles

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

Chcete pestovať v bio kvalite? Saďte zmiešané kultúry.

Aby sme mohli viesť záhradu ekologicky, vyžaduje to určité znalosti.

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami.

Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Amarant, láskavec zrnový, je známy predovšetkým ľuďom s bezlepkovou diétou.

Vypestujte si vlastné čajové lístky,...

Odvar z lístkov čajovníka už tisíce rokov pred naším letopočtom popíjali ľudia v Oriente.

Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou...

Ak jej poskytnete správnu starostlivosť, radosť Vám bude robiť aj niekoľko rokov.

Menu