×

Citrusy v kvetináči - ako ich pestovať?

Ak máte radi stredomorskú atmosféru, citrusy pestované v nádobách by vám doma nemali chýbať, sú očarujúce, sú vždyzelené a krásne po celý rok, na viac v čase kvitnutia aj obsypané plodmi. 

Pokiaľ s pestovaním citrusov začínate, je najlepšie zvoliť citrónovníky. Semenáče kvitnú a plodia až po 15-20 rokoch, pre docielenie skorého kvitnutia je lepšie pestovať vrúbľované alebo odrezkové rastliny, ktoré už plodili. Približne vo februári sa rastliny prebúdzajú zo ""zimného spánku"" - pučia nové listy, výhony, na vyzretých vetvách sa objavujú puky. Teplotu musíme udržiavať na úrovni 16 ° C až do doby, než budú tvoriace sa puky veľké asi centimeter. Z kvetov by sa pri vyšších teplotách plody nevyvíjali a malé by upadávali. Ak sa podarí doviesť rastlinu prvýkrát k plodom, je skoro vyhraté.

Ak sa staráte dobre o citrus, môžete sa stretnúť s tým, že na kríčku sú súčasne kvety, malé puky, zelené aj zrejúce plody. Niektoré odrody dozrievajú osem mesiacov od kvetu, iné rok, ale môžu zrieť aj dlhšiu dobu.

Citrusom v lete svedčí letnenie, môžeme ich umiestniť vonku na polotienistom mieste alebo za južným či západným oknom. V letnom období citrusy hnojíme intenzívne, raz týždenne, v zime len raz za mesiac. Vhodné je špeciálne hnojivo, ktoré neobsahuje vápnik a má priaznivé zloženie. So zálievkou je to podobné, v lete často, v chladnom období stačí udržiavať bal len mierne vlhký. Príliš veľa vody v zimnom období môže rastlinu aj zahubiť. Na jeseň citrusy prenesieme do chladnej časti bytu, haly či chodby, kde sa teplota pohybuje okolo 5-15 ° C. Pri zimovaní potrebujú rastliny dostatok svetla, pretože sú vždyzelené. Rastlinám doprajeme zodpovedajúci zimný odpočinok, podľa druhu a odrody. Striedanie teplôt v lete a v zime musíme dodržať, inak sa ani u kvitnúcich rastlín úrody nedočkáme.

Vďaka suchému vzduchu v bytoch, sa môžu na citrusoch objavovať rôzni škodcovia. Či už roztočce, ktoré vytvárajú striebristé škvrnky na listoch až pavučinky okolo mladých výhonkov, puklice (drobné hnedé ulitky na kmienku, vetvičkách i listoch)vošky a vlnatky (skrýva sa pod voskovou vatičkou). Pravidelná kontrola, rosenie a sprchovanie rastlín, prípadne včasný zásah proti nezvaným škodcom pri prvom výskyte, zabráni ich invázii a následnému napadnutiu listov hubami - čiernenie.

"
Štítok: Rastliny
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa