Citrusy v kvetináči - ako ich pestovať?

Citrusy v kvetináči - ako ich pestovať?

Ak máte radi stredomorskú atmosféru, citrusy pestované v nádobách by vám doma nemali chýbať, sú očarujúce, sú vždyzelené a krásne po celý rok, na viac v čase kvitnutia aj obsypané plodmi. 

Pokiaľ s pestovaním citrusov začínate, je najlepšie zvoliť citrónovníky. Semenáče kvitnú a plodia až po 15-20 rokoch, pre docielenie skorého kvitnutia je lepšie pestovať vrúbľované alebo odrezkové rastliny, ktoré už plodili. Približne vo februári sa rastliny prebúdzajú zo "zimného spánku" - pučia nové listy, výhony, na vyzretých vetvách sa objavujú puky. Teplotu musíme udržiavať na úrovni 16 ° C až do doby, než budú tvoriace sa puky veľké asi centimeter. Z kvetov by sa pri vyšších teplotách plody nevyvíjali a malé by upadávali. Ak sa podarí doviesť rastlinu prvýkrát k plodom, je skoro vyhraté.

Ak sa staráte dobre o citrus, môžete sa stretnúť s tým, že na kríčku sú súčasne kvety, malé puky, zelené aj zrejúce plody. Niektoré odrody dozrievajú osem mesiacov od kvetu, iné rok, ale môžu zrieť aj dlhšiu dobu.

Citrusom v lete svedčí letnenie, môžeme ich umiestniť vonku na polotienistom mieste alebo za južným či západným oknom. V letnom období citrusy hnojíme intenzívne, raz týždenne, v zime len raz za mesiac. Vhodné je špeciálne hnojivo, ktoré neobsahuje vápnik a má priaznivé zloženie. So zálievkou je to podobné, v lete často, v chladnom období stačí udržiavať bal len mierne vlhký. Príliš veľa vody v zimnom období môže rastlinu aj zahubiť. Na jeseň citrusy prenesieme do chladnej časti bytu, haly či chodby, kde sa teplota pohybuje okolo 5-15 ° C. Pri zimovaní potrebujú rastliny dostatok svetla, pretože sú vždyzelené. Rastlinám doprajeme zodpovedajúci zimný odpočinok, podľa druhu a odrody. Striedanie teplôt v lete a v zime musíme dodržať, inak sa ani u kvitnúcich rastlín úrody nedočkáme.

Vďaka suchému vzduchu v bytoch, sa môžu na citrusoch objavovať rôzni škodcovia. Či už roztočce, ktoré vytvárajú striebristé škvrnky na listoch až pavučinky okolo mladých výhonkov, puklice (drobné hnedé ulitky na kmienku, vetvičkách i listoch)vošky a vlnatky (skrýva sa pod voskovou vatičkou). Pravidelná kontrola, rosenie a sprchovanie rastlín, prípadne včasný zásah proti nezvaným škodcom pri prvom výskyte, zabráni ich invázii a následnému napadnutiu listov hubami - čiernenie.

Publikované dňa 2018-01-05 Pestovanie rastlín
Štítek: Rastliny

Related articles

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

Chcete pestovať v bio kvalite? Saďte zmiešané kultúry.

Aby sme mohli viesť záhradu ekologicky, vyžaduje to určité znalosti.

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami.

Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Amarant, láskavec zrnový, je známy predovšetkým ľuďom s bezlepkovou diétou.

Vypestujte si vlastné čajové lístky,...

Odvar z lístkov čajovníka už tisíce rokov pred naším letopočtom popíjali ľudia v Oriente.

Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe,...

Kvety v bielej farbe sa k zime hodia, v čase vianočných sviatkov navyše pomôžu spestriť interiér a navodiť tú správnu...

Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou...

Ak jej poskytnete správnu starostlivosť, radosť Vám bude robiť aj niekoľko rokov.

Menu