V zime za oknom, v lete v záhone, rozmarín možno pestovať aj v našich podmienkach po celý rok

V zime za oknom, v lete v záhone, rozmarín možno pestovať aj v našich podmienkach po celý rok

U nás ho pestujeme skôr ako prenosnú rastlinu, divoko ho nájdeme rast na pobreží Stredozemného mora, kde teplo a slnečné lúče umocňujú jeho už tak výraznú vôňu.

Je to vždyzelený, bohato rozvetvený krík, ktorého vetvičky využívame ako dochucovadlo mnohých druhov pokrmov, v niektorých oblastiach je neustálou súčasťou svadobných ozdôb. V letnom období - tj. v júni až auguste rozkvitá množstvom drobných bielych, alebo modrofialových kvietkov, môže kvitnúť aj ružovo a je tak veľkým lákadlom pre hmyz. Na sušenie zbierame listy rozmarínu (rosmarinusofficinalis) ešte pred rozkvetom rastliny.

V našich podmienkach sa bude rozmarínu najlepšie dariť ako nádobovej rastline. V miestnosti mu poskytnite svetlé stanovisko, avšak nesmie byť vystavený prievanu. Cez leto miluje letnenie, lepšie ako v miestnosti mu bude na balkóne, terase, alebo ho zapustite aj s nádobou do zeme, na slnečnom a zároveň záveternom mieste. Počas vegetácie ho hnojíme 1 x za 3 týždne roztokom tekutého hnojiva. Priebežne konzumované rastliny nehnojíme alebo ich rast podporujeme iba bylinnými jíchami. Na konci leta zálievku obmedzujeme, mäkké prírastky potom môžeme zaštipnúť. Pred príchodom prvých mrazíkov rastlinu preneste na bezmrazové miesto. Na prezimovanie je vhodná pivnica, zimná záhrada, ale pokojne môžeme rozmarín ponechať aj na okennom parapete. Ideálna teplota pre prezimovanie je pri teplotách okolo 10 - 15 ° C. V zimnom období zálievku obmedzíme na minimum. Na jar rastlinu presadíme do novej zeminy, ale do rovnako veľkého kvetináča. Rozmarínu sa bude dariť rovnako dobre v zmesi záhradnej zeminy, listovky a piesku, ako v hlinitom substráte s drobným štrkom zmiešanom v pomere 2: 1. Pri presádzaní asi o tretinu skrátime korene. Z koreňov vyklepeme zároveň čo najviac pôvodnej zeminy. Ak ho pestujeme aj naďalej na okennom parapete, otáčame pravidelne kvetináčom, len tak rastline zaručíme rovnomerný rast.

V kuchyni využijeme ako čerstvé, tak sušené rozmarínové lístky. Vďaka svojej aróme (majú jemnú gáfrovú vôňu a horko štipľavú chuť) sa hodí na dochucovanie rýb, diviny, pečeného mäsa. Rozmarín možno použiť aj do šalátov, pizze, marinád, cestovín, zapekaných zemiakov, zeleniny, bylinkového masla, do polievok, na grilovanie a taktiež na výrobu rozmarínového vína. Kvôli silnej aróme, ho pridávajte do jedál skôr v menšom množstve. Podporuje trávenie a obmedzuje nadúvanie.

Obsahuje rad účinných látok, či už ide o silice, organické kyseliny, triesloviny či flavonoidy. Rozmarín zvyšuje krvný tlak, tým zlepšuje prekrvenie tela. Používať ho teda možno pri príliš nízkom tlaku krvi, ale s jeho pomocou môžete tiež celkovo zlepšiť činnosť obehovej sústavy, svalov, kĺbov či mozgu. Ďalej podporuje činnosť pečene, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče a pomáha aj pri rôznych problémoch s tráviacou sústavou. Uplatnenie je možné tiež pri rôznych kožných problémoch - je vhodný na čistenie pleti, pri tvorbe ekzémov, k lepšiemu hojeniu rán a pomliaždenín. Nemal by sa používať v priebehu tehotenstva, pretože pôsobí aj na prekrvenie maternice; vyhnúť by sa mu potom mali aj osoby s vyšším krvným tlakom, epileptici, deti do šiestich rokov a dojčiace ženy.

Náš tip: Repelent proti kliešťom - přiveďte k varu liter vody, pridajte rozmarín a nechajte vylúhovať; až voda vychladne, nálev prefiltrujete a pridáte lyžicu bieleho vínneho octu.

Tinktúru je potrebné uchovávať v chlade, ak je treba, naplníte ňou prázdny rozstrekovač a použijete.

Publikované dňa 2018-01-17 Pestovanie rastlín
Štítek: Bylinky

Related articles

Šalvia, poznáte ju ako liečivku, ale sú...

Šalvia vydrží na jednom stanovisku až desať rokov!

Borák je neprávom opomínanou liečivou bylinkou

Mladé lístky pridávame do šalátov, letných koktailov či do polievok a dressingov

Plánujete záhon liečiviek? Prinášame Vám niekoľko rád, ako na neho.

Liečivky sa dajú využiť nielen na prípravu čajových zmesí, ale aj na výrobu korenia, sladidlá alebo dokonca kozmetiky.

Bylinná lekáreň - všetkého veľa škodí, aj bylinky vám môžu priťažiť

Rovnako ako lieky, je potrebné aj bylinky užívať s mierou, môžu vám totiž tiež pekne "zakúriť".

Menu