×

Cesnak dokáže zahnať prechladnutie aj ďalšie choroby

Už v stredoveku bol cesnak používaný ako antimykotikum. Prospieva tiež srdcu, mierni cukrovku a likviduje parazity v črevách. Telu prináša vitamíny A, B a C, jód, vápnik, selén a rad ďalších skvelých ""dopingov"" našej imunite, hojeniu rán, ale aj látkovej výmene.

Jeho pestovanie nie je zložité a najlepší je samozrejme z vlastnej záhrady. Tam mu vyhraďte stanovisko v ľahšej pôde a na slnku. Zem môžete vylepšiť trochou kompostu s pieskom, alebo dokonca dreveným popolom. A čo cesnak priamo neznáša? Napodiv čerstvý hnoj. Ak vedľa záhonu s cesnakom vysadíte ruže, výborne ich ochráni pred voškami. Zasadiť ho môžete tiež k mrkve, chrenu, uhorkám, jahodám a dokonca aj malinám a ostružinám.

Naopak existujú plodiny, ktoré ho nemajú v láske, najmä paradajky. Nebude sa mu dariť, ani ak ho zasadíte do záhona, kde boli zemiaky. Nevhodná je kombinácia s hrachom, fazuľou, kapustou, karfiolom a ďalšími hlúbovinami.

Pre imunitu má skvelý prínos obyčajná cesnačka. Variácii na ňu existuje požehnane - od tých, ktoré obsahujú len cesnak, vývar, zemiak, soľ a syr, až po tie nápaditejšie. Okrem jedál, ktoré cesnak obsahujú a ich konzumáciou prospievate vášmu telu, sa môžete zamerať prvoplánovo na prírodnú cesnakovou medicínu určenú na vnútorné použitie.

Na medicínu proti kašľu budete potrebovať:

  • liter mlieka, med (podľa chuti)
  • malý pohár strúčikov cesnaku.
  • V mlieku uvarte domäkka olúpané strúčiky.
  • Až zmes trochu vychladne, vmiešajte med, nech nespálite jeho účinné látky a strúčiky rozmixujte.
  • Užíva sa každú hodinu jedna lyžička.

Na angíny, chrípky aj nachladenie pomôže cesnak s medom. Cesnak ošúpeme, vylisujte, zmiešajte s medom (rovnaký pomer medu ako cesnaku). Užíva sa 6x denne polievková lyžica.
Aby sme mali krvný obeh ako zamlada.

Čo budete potrebovať?

  • 3 paličky cesnaku,
  • 3 citróny,
  • 1,5 litra vody.

Do misky vytlačíme šťavu z citrónov, olúpaný cesnak roztlačte k šťave a zalejte vlažnou vodou. Necháte odstáť deň a pol a potom precedíte, pridáte polliter vody a uskladníte v chladničke. Užíva sa každý deň väčší ""panák"".

"
Štítok: zelenina
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa