×

Vypestujte si vlastné čajové lístky, čajovník čínsky je užitočnou a pohľadnou izbovkou

Pripisované mu boli blahodarné účinky na zdravie a povzbudzujúce vlastnosti. V našich podmienkach ho možno pestovať len ako izbovú rastlinu, ktorá občas poskytne aj lístky na prípravu vlastného, ​​čerstvého čaju, inak sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach Ázie. Pôvod tejto rastliny je vcelku jasný už z názvu, pochádza z Číny (juhovýchodnej Ázie), odkiaľ sa začal šíriť do ďalších oblastí sveta. Vo svojej domovine dorastá až do výšky 20 m, možno ho však pestovať aj v kvetináči, v ktorom nebude vyšší ako cca 2 m.

Čajovník čínsky (Camellia chinensis) je ker s lesklými, tmavozelenými lístkami, ktorý na jar a často znovu na sklonku leta rozkvitá pôvabnými, bielymi kvetmi. Pred výsevom semenám narušíme obal a jeden až dva dni ich máčame vo vlažnej vode. Na type pôdy v podstate nezáleží, mala by mať však najlepšie nižší obsah vápnika (dariť sa mu bude v rašeline), pri väčšom množstve vápnika v pôde rastliny uhynú, preto je potrebné dávať pozor aj na hnojenie. Nádobu prekryte igelitom, prípadne umiestnite do izbového skleníka, ak ho máte. Teplota klíčenia je ideálne medzi 20 - 25 ° C, stanovisko svetlé, ale nie s dopadom priamych slnečných lúčov.

Rastlinkám svedčia odparovače, misky s vodou, izbové fontánky v bezprostrednej blízkosti a pod., majú rady vyššiu vzdušnú vlhkosť. Vzišlé sadeničky presádzame do hlbších kvetináčov. Zalievame pravidelne, pôda by mala byť stále vlhká, pozor však na premokrenie. Nezalievame tvrdou vodou, s vysokým obsahom vápnika. Ak dosiahnu rastlinky výšku okolo 12cm, zaštipujeme ich, aby sa vetvili a vytvorili tak košaté kríky.

V letnom období môžete čajovník umiestniť na terasu, balkón či záhradu. Pri pestovaní doma opeľovanie vykonávajte vatou či štetčekom. Keďže je čajovník vždyzelený a ani v zime neopadáva, je potrebné mu dopriať čo najviac svetla. Umiestnený môže byť v teplej izbe (kde sú nároky na svetlo a zálievku o to väčšie), alebo aj na chladnejšom mieste, kde však teplota nesmie klesnúť pod 10 ° C. Žať možno pravidelne po dvoch až troch rokoch rastu, na začiatku a na sklonku leta, zvyčajne vždy 2-3 koncové lístky na každej vetvičke. Približne raz za dva roky ho presaďte do rozmernejšej nádoby.

Zelený čaj má priaznivejšie účinky na organizmus ako čierny, pretože u neho nedochádza k fermentácii, ktorá značnú časť cenných látok znehodnocuje. Obsahuje vitamíny (B, C alebo E), minerály ako draslík či vápnik, ale aj triesloviny, theanin, kofeín a ďalšie účinné látky. Vďaka polyfenolom, látkam so silnými antioxidačnými vlastnosťami, môže pôsobiť ako určitá prevencia proti rôznym druhom rakoviny aj srdcových ochorení, prospešný je aj pri nachladnutí. Je účinný pri znižovaní krvného tlaku, podporuje pružnosť ciev a kapilár, obsahuje fluorid pôsobiaci proti tvorbe zubného kazu, celkovo predlžuje dlhovekosť a udržuje vitalitu (podľa čínskej medicíny), môže uľaviť pri astme, prospieva tráveniu. Vzhľadom na obsah kofeínu to s jeho konzumáciou nepreháňajte, čo platí predovšetkým pre ľudí so srdcovým ochorením, tehotné a dojčiace ženy.

"
Štítok: Rastliny
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa