×

Záhradnícka sezóna sa rozbieha: osievajte záhony, predpestúvajte sadenice

Rozkvitajú snežienky, šafranytavolíny a ďalšie. Pôda sa bude postupne ohrievať.

Na jar je vhodný čas pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov, zvlášť prostokorenným sadeniciam prospeje skorý termín výsadby (napr. pre marhule, broskyne a nektárinky je jarný termín výsadby dokonca vhodnejší, než jesenný). Koncom marca sa vysádzajú tiež okrasné opadavé listnáče aj sadenice viniča.

Výsevy na vonkajších záhonoch nie je potrebné v marci obvykle príliš zalievať, pôda máva ešte dostatok vlhkosti. Rýchlosť rastu rastlín urýchlite bielou netkanou textíliou, ktorá narastajúce rastlinky chráni pred výkyvmi teplôt a udržiava im príjemnú mikroklímu. Textílie slúžia tiež zároveň ako ochrana proti škodcom, napr. brokolicu chráni pred muškami kapustovými, mrkvu pred pochmurnatkou mrkvovou.

Ak už je pôda oschnutá a je priaznivé počasie na vonkajšie záhony môžete vysiať reďkovky, karotku, mrkvu, paštrnák, čierny koreň, pór, šalát k rezu mladých listov aj raný hlávkový šalát, rukolu, špenát, kaleráb, repu, okrúhlice, hrášok, mangold, lobodu, bôb záhradný, cibuľu, cesnak a šalotku.

Ak si chcete predpestovať vlastné sadenice, na začiatku marca je najneskorší termín pre výsev paprík, peruánskej machovky a brokolice. Najneskôr do polovice mesiaca je vhodné vysiať paradajky a melóny.

Za oknom, v parenisku alebo skleníku, si môžete predpestovať sadbu zeleniny a letničiek. Tie vďaka tomu pokvitnú už začiatkom leta. Šalátové uhorky, ačokču či anon je vhodné predpestovať pre pestovanie v skleníku či parenisku už teraz, ďalej potom letné kalerábykarfioly a brokolice, koncom mesiaca prípadne aj prvé cukety a uhorky. Z letničiek skúste predpestovať napr. krásnu liečivku kapucínku, aksamietnice, slamienky, gazániu, cínie, klinčeky a astry, mesačnice či železník.

Na vonkajšie záhony, ak to počasie dovolí, už môžete postupne vysievať nechtík, okrasné maky, ostrôžky, rezedy. Niektoré letničky sa množia aj samovýsevom, a tak začnú klíčiť na minuloročnom stanovisku a rastú aj bez nášho prispenia.

Proti potenciálnym škodcom v skleníku alebo parenisku môžete vyvesiť lepové dosky alebo nasadiť osičky, ak sa škodcovia rozmnožia príliš, použite biologickú ochranu alebo ekologické prípravky na báze olejov a mastných kyselín.

"
Štítok: zelenina
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa