Záhradnícka sezóna sa rozbieha: osievajte záhony, predpestúvajte sadenice

Záhradnícka sezóna sa rozbieha: osievajte záhony, predpestúvajte sadenice

Rozkvitajú snežienky, šafranytavolíny a ďalšie. Pôda sa bude postupne ohrievať.

Na jar je vhodný čas pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov, zvlášť prostokorenným sadeniciam prospeje skorý termín výsadby (napr. pre marhule, broskyne a nektárinky je jarný termín výsadby dokonca vhodnejší, než jesenný). Koncom marca sa vysádzajú tiež okrasné opadavé listnáče aj sadenice viniča.

Výsevy na vonkajších záhonoch nie je potrebné v marci obvykle príliš zalievať, pôda máva ešte dostatok vlhkosti. Rýchlosť rastu rastlín urýchlite bielou netkanou textíliou, ktorá narastajúce rastlinky chráni pred výkyvmi teplôt a udržiava im príjemnú mikroklímu. Textílie slúžia tiež zároveň ako ochrana proti škodcom, napr. brokolicu chráni pred muškami kapustovými, mrkvu pred pochmurnatkou mrkvovou.

Ak už je pôda oschnutá a je priaznivé počasie na vonkajšie záhony môžete vysiať reďkovky, karotku, mrkvu, paštrnák, čierny koreň, pór, šalát k rezu mladých listov aj raný hlávkový šalát, rukolu, špenát, kaleráb, repu, okrúhlice, hrášok, mangold, lobodu, bôb záhradný, cibuľu, cesnak a šalotku.

Ak si chcete predpestovať vlastné sadenice, na začiatku marca je najneskorší termín pre výsev paprík, peruánskej machovky a brokolice. Najneskôr do polovice mesiaca je vhodné vysiať paradajky a melóny.

Za oknom, v parenisku alebo skleníku, si môžete predpestovať sadbu zeleniny a letničiek. Tie vďaka tomu pokvitnú už začiatkom leta. Šalátové uhorky, ačokču či anon je vhodné predpestovať pre pestovanie v skleníku či parenisku už teraz, ďalej potom letné kalerábykarfioly a brokolice, koncom mesiaca prípadne aj prvé cukety a uhorky. Z letničiek skúste predpestovať napr. krásnu liečivku kapucínku, aksamietnice, slamienky, gazániu, cínie, klinčeky a astry, mesačnice či železník.

Na vonkajšie záhony, ak to počasie dovolí, už môžete postupne vysievať nechtík, okrasné maky, ostrôžky, rezedy. Niektoré letničky sa množia aj samovýsevom, a tak začnú klíčiť na minuloročnom stanovisku a rastú aj bez nášho prispenia.

Proti potenciálnym škodcom v skleníku alebo parenisku môžete vyvesiť lepové dosky alebo nasadiť osičky, ak sa škodcovia rozmnožia príliš, použite biologickú ochranu alebo ekologické prípravky na báze olejov a mastných kyselín.

Publikované dňa 2018-03-23 Pestovanie rastlín
Štítek: zelenina

Súvisijace články

Najmä v zime Vám Váš organizmus...

Poznáte microgreens a klíčenie semien?

Kel za kapustou v prospešnosti pre zdravie nezaostáva, vyskúšajte ho

Pestovať sa dá aj pomerne otužilý a odolný ružičkový kel

Sadiť možno aj v júli, úroda bude možno až do zimy

Ak v priebehu júla zasejete tieto plodiny, spoľahlivo vám dorastú.

Ako si zabezpečiť bohatú úrodu? Zalievať a hnojiť.

Za prihnojenie vás bohatou násadou plodov odmenia aj ovocné stromy a kríky.

Ako správne pestovať patizóny?

Znovuobjavená zdravá zelenina plná vitamínov.

Ak si pestujete vlastné sadenice paradajok, záhon...

Pre predpestovanie sadeníc paradajok je ideálny čas do konce marca.

Pekné na pohľad, nenáročné a navyše užitočné - fazule

Popínavé kríčkové aj kolíkové odrody, rôznofarebné zrná, alebo obľúbené struky...

Kel nie je tak populárny ako kapusta, ale v...

Pochutnať si na ňom možno nielen na jeseň, ale aj v zime, vyznačuje sa totiž veľkou odolnosťou voči chladu.

Menu