Verbena, vďačná kvetina, ktorá bude ozdobou terasy aj záhrady

Verbena, vďačná kvetina, ktorá bude ozdobou terasy aj záhrady

Železníky (Verbena x hybrida), ktorým sa tiež podľa latinského názvu často hovorí menom verbena, majú veľmi zaujímavé kvety. Väčšina druhov znáša aj suchšie stanoviská a miluje priame slnko, môžu tak byť nielen ozdobou záhrady, ale aj balkóna.

Najčastejšie pestovaný je železník skrížený. Rastliny dorastajú do výšky 15-30 cm a vytvárajú koberec pestrofarebného kvetenstva, zložení z drobných kvietkov. Železníky sú preto vhodné na kobercové výsadby do záhonov, do kvetináčov i nádob. Na trhu zakúpime rad odrôd, ktoré môžeme vypestovať aj zo semien.

V našich podmienkach sa verbena najčastejšie pestuje ako jednoročná rastlina: najjednoduchšie je zakúpiť na jar sadenice (väčšinou už rozkvitnuté) a ponechať si ich len do skončenia sezóny. Ak nemáte vhodné miesto na prezimovanie, nič iné vám ani nezostáva. výsevom semien začíname vo februári a marci. Na klíčenie nie je potrebné svetlo. Noc pred výsevom je vhodné namočiť semená do vlažnej vody. Dobré vyklíčenie zaistí slabá vrstva vermikulitu na zasiatych semenách. Verbenám vyhovuje umiestnenie na stanoviskách celodenne oslnených. Na úpal netrpia, ak majú dostatok vlahy. Ideálne je vysádzať ich do samozavlažovacích nádob.

Verbeny sú veľmi náročné na živiny (rovnako ako na vlahu), takže už dva týždne po výsadbe môžete začať s pravidelným týždenným prihnojovaním. Najviac sa osvedčil Kristalon, prípadne iné tekuté hnojivo pre balkónové kvetiny. Na každej rastline po výsadbe zaštipnite polovicu jej výhonov, po rozvetvení potom tie zvyšné. Rastliny sa tak bohato rozvetvia a krásne pokvitnú. Odkvitnuté kvetenstvá sa odstraňovať nemusia. Pri dobrej starostlivosti verbeny pokvitnú od júna až do októbra.

Na trhu ponúkané verbeny sa pestujú najčastejšie v skupinách Temari, Tukana či Taliem. Trochu robustnejšie odrody v mnohých farbách nájdete v posledných dvoch uvedených - červenej, ružovej, fialovej, bielej, mnohokrát aj s rôznofarebným (bielym) očkom.

Počas leta sa môže stať, že z pekných a košatých rastlín zostanú ako-tak olistené polovice výhonkov, na spodných častiach lístky hnednú, zasychajú a stonky sú holé. Príčinou býva múčnatka, ktorá dokáže likvidovať aj petúnie a iné balkónové rastliny. Dá sa proti nej brániť chemickým postrekom.

V truhlíkoch môžeme verbeny kombinovať s letničkami, napríklad s pelargóniami, petúniami, ostruhatkami a ďalšími. Vytvoríme tak spoločenstvo, ktoré bude kvitnúť nepretržite celú sezónu.

Publikované dňa 2018-04-02 Pestovanie rastlín

Related articles

Je vašim snom bohato kvitnúci vianočný...

V období teplých mesiacov roka vianočnému kaktusu prospieva letnenie.

Ostnatý obrí krásavec - Echinokaktus

Vzdialene môže pripomínať ježka.

Záhradné margaréty v záhrade pôsobia veselo i elegantne

Z pôvodného druhu je vyšľachtené veľké množstvo odrôd a kultivarov

Trvalky, ktoré rozžiaria záhrady na plnom slnku

Prinášame vám niekoľko tipov na trvalky, ktoré svojimi kvetmi rozžiaria záhradu na plnom slnku

Lobelky, pôvabné letničky do nádob

Kvety sú drobné, ale stále dokola sa rozvíjajú ďalšie a ďalšie...

Menu