Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Amarant, láskavec zrnový, je známy predovšetkým ľuďom s bezlepkovou diétou. Hodnotné zrnká však môžu prospieť všetkým, hlavne deťom, seniorom, rekonvalescentom.

V našich podmienkach možno láskavec zrnový (Amaranthus erythrostachys; amarant) pestovať ako letničku. Pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, pestovali ho už dávni Inkovia, Mayovia a Aztékovia. Na našich záhradách sa mu darí ako letničke.

Amarant je jednoročná rastlina až 1,5 m vysoká so silnými stonkami, často sfarbenými do purpurova. Zaraďujeme ju k tzv. nepravým obilninám. Kvety sú veľmi drobné, zložené do kláskov. Plody sú nažky béžovej až tmavohnedej farby, zrná sú veľmi malé (za najkvalitnejšie sa považujú tie so svetlou farbou). Jeho prednosťou je mimoriadna odolnosť voči extrémnym klimatickým podmienkam, najmä suchu, a nenáročnosť na kvalitu pôdy.

Semienka amarantu vysievame do vopred pripravenej pôdy do riadkov alebo do hniezd. Najlepšie je však amarant predpestovať a vysadiť sadeničky na konečné stanovisko až koncom mája. Vďaka subtropickému pôvodu rastliny milujú slnečné, teplé stanovisko a piesčité pôdy, v čase vegetácie je ale potrebné rastliny zavlažovať. Na záhonoch amarant vytvára ideálne partnerstvo s uhorkami. Láskavec rastie veľmi rýchlo. Semená dozrievajú na prelome septembra a októbra. Z rastliny sa semená vyklepú (statná rastlina dá až 2 kg semien), v tieni sa musia usušiť a potom sa z nich mletím urobí múka.

Amarant má mimoriadne vysoký obsah bielkoviny, ktorá neobsahuje lepok. Zrno obsahuje hodnotný tuk zložený z viac ako dvoch tretín z nenasýtených mastných kyselín; ďalej sa v ňom nachádza vápnik, horčík, železo a vitamíny radu B, C a E; vo vyššej miere sú v ňom zastúpené aj pre ľudský organizmus nevyhnutné esenciálne aminokyseliny. Tiež obsahuje lyzín, leucín, izoleucín a tryptofán; zrná amarantu majú vyšší obsah proteínov ako obilniny. Podporuje činnosť mozgu a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus, prospieva chorým s poruchami trávenia, vegetariánom, rekonvalescentom po vážnych ochoreniach a ľuďom, ktorí trpia potravinovými alergiami. Podľa štúdií majú esenciálne oleje z amarantu pozoruhodné hojivé účinky, ktoré liečia dermatitídy, jazvy a spáleniny.

V kuchyni nepozná využitie amarantu hraníc - polievky, prílohy, šaláty, pečivo, mäsové a zeleninové pokrmy. Využiť možno aj zelené listy, sú výborné ako špenát aj zelenina do polievok.

Publikované dňa 2018-05-03 Pestovanie rastlín
Štítek: Rastliny

Related articles

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

Chcete pestovať v bio kvalite? Saďte zmiešané kultúry.

Aby sme mohli viesť záhradu ekologicky, vyžaduje to určité znalosti.

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami.

Vypestujte si vlastné čajové lístky,...

Odvar z lístkov čajovníka už tisíce rokov pred naším letopočtom popíjali ľudia v Oriente.

Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe,...

Kvety v bielej farbe sa k zime hodia, v čase vianočných sviatkov navyše pomôžu spestriť interiér a navodiť tú správnu...

Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou...

Ak jej poskytnete správnu starostlivosť, radosť Vám bude robiť aj niekoľko rokov.

Menu