V ľudovej medicíne bol využívaný už po stáročia, vie totiž pomôcť aj pri ťažkých ochoreniach - lipkavec pravý

V ľudovej medicíne bol využívaný už po stáročia, vie totiž pomôcť aj pri ťažkých ochoreniach - lipkavec pravý

Existuje viac druhov lipkavca, všetci určite poznáte aspoň lipkavec obyčajný. Svoje meno dostal podľa toho, že bol využívaný ako syridlo čiže zrážadlo pri výrobe ovčích a kozích syrov. Lipkavec pravý (Galium verum), patrí do čeľade marenovitých a je vytrvalou bylinou dorastajúcou do výšky 30-60 centimetrov. Vyskytuje sa v miernom pásme Európy aj Ázie, okrem tých najsevernejších a najjužnejších oblastí, na Islande a izolovane aj v Japonsku. Používajú sa pre neho ľudové názvy ako syridlová bylina, syridlo, husacia tráva, večné priateľstvo, slama Panny Márie alebo kvet svätého Jána.

V spodnej časti má tuhú drevnatú lodyhu a podlhovasté zašpicatené listy. Zlatožlté kvety sa objavujú od júna do augusta a silne vonia po mede. Plody sú dvojnažky. Rastliny nájdeme v suchých trávnikoch, krovinatých stráňach, vresoviskách, pasienkoch, medziach, vo svetlých borovicových lesoch a pri okrajoch ciest. V čase kvitnutia sa zbiera vňať zrezávaním, sušia sa na tienistých, vzdušných miestach. Má však nepríjemnú chuť a môže u niektorých ľudí vyvolať nutkanie na zvracanie. Bylinu je preto lepšie podávať v zmesi s inými bylinami.

Rastlina obsahuje glykozid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silicu, živice, enzýmy, triesloviny, saponíny a minerály. Využíva sa predovšetkým v urológii, v podobe čaju má očistné účinky na obličky, pečeň a pankreas, lymfatický systém, pôsobí močopudne. Znižuje tiež chuť k jedlu. Pôsobí tiež proti reume, pričom sa kombinujú vnútorné a vonkajšie aplikácie. Tiež uľavuje opuchnutým kĺbom, lieči furunkuly, vredy, zle sa hojace rany, kožné zápaly či ľahšie popáleniny. Vtedy sa používa vo forme kašovitého obkladu. V ľudovom liečiteľstve sa lipkavec odporúča užívať pri hystérii, epilepsii, pri nervových ochoreniach, tanci svätého Víta, v prípade zadržiavania moču a zvýšenej tvorbe piesku a kamienkov. Kontraindikácie pri používaní lipkavca nie sú známe; jeho užívanie by sa malo zvážiť a byť konzultované v prípade tehotných žien a malých detí. Lipkavec má vynikajúce účinky tiež v oblasti kozmetiky.

Nálev
- na 1 liter vody dáte 1-2 polievkové lyžice sušenej byliny a len pár sekúnd povaríte.

Čaj
- na 1 šálku sparíme 1 kopcovitú lyžičku sušenej bylinky a necháte asi 5-10 minút vylúhovať; potom scedíte; pijú sa 2 šálky denne.

Šťava na potieranie
- čerstvo natrhaný lipkavec vyžmýkajte v odšťavovači a šťavou potierajte niekoľkokrát za deň boľavé miesta na koži.

Obklad z čerstvých listov
- čerstvo natrhané listy umyte a ešte vlhké na doske roztlačte valčekom; pripravenú kašu z listov prikladajte na choré miesta na tele.

Mazanie
- v hrnci rozohrejete 500 g tuku, naše babičky používali bravčovú masť; do rozohriateho tuku nasypete 4 plné hrste lipkavca a necháte speniť; potom poriadne premiešate a zakryté necháte cez noc vychladnúť. Nasledujúci deň masť znovu v hrnci zahrejete, aby bola dostatočne tekutá k prepasírovaniu cez čisté plátno. Byliny, ktoré zostali v plátne, ešte vymačkajte a masť nalejte do uzatvárateľných nádob. Masť uchovávame v chladničke.

Publikované dňa 2018-05-17 Pestovanie rastlín
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu