Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami. Experimentujte s viacerými druhy rôznych letničiek, dočkáte sa prekvapujúceho divadla, pestrých farieb, využiť môžete aj rozdielnu výšku rastlín, či rastliny kombinovať do jedného farebného tónu. Škála použiteľných rastlín na vysadenie je široká a fantázii sa medze nekladú.

Ak budete kombinovať viac druhov, dajte pozor na to, aby rastliny mali podobné nároky na pestovanie. Inak možno v kvetináči pestovať takmer všetky kvitnúce letničky, ktoré nie sú príliš vysoké. Kombinovať ich môžete samozrejme aj s klasickými petúniami či pelargóniami, ak sa ich nechcete úplne vzdať.

Bacopa - sutera (Sutera cordata)
Rastlina ideálna do závesných košíkov, jej dlhé výhony s drobnými, neustále dokvitajúcimi bielymi kvietkami prepadajú cez okraj. Substrát nikdy nenechajte úplne vyschnúť. Môžete ju skúsiť nechať prezimovať, podobne ako napríklad muškáty, na chladnom a svetlom mieste.

Milion zvony - Kalibrachoa (Calibrachoa x hybrida)
Petúnkam podobné, drobné kvety obsypávajú dlhé šľahúny rastliny. Efektné je viac rastlín odlišných farieb zosadených a prelínajúcich sa v jednom kvetináči.

Osteospermum (Osteospermum eclonis)
Pôvodom pochádza z južnej Afriky. Ideálne dominanta do kvetináča, ktorému dominujú fialové alebo ružovobiele tóny. Rastlina miluje slnko a neznáša premokrenie, ale substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť.

Tymofila (Thymophila tenuiloba)
Letnička rastúca bochníkovito, má jemne strihané listy príjemne voňajúce po citróne. Pokiaľ ju vysadíte k okraju kvetináča, prepadajú šľahúne rastliny cez jeho okraj. Neúnavne kvitne stále novými, jasne žltými kvietkami podobnými sedmikráskám. Zemina by mala byť s vyšším obsahom vápna. Pozor na trvalé premokrenie substrátu, ktoré by mohlo rastlinu zahubiť, občasné preschnutie substrátu nevadí.

Diascia - Ostruhatka (Diascia barberae)
Má nežné ružové kvietky podobné papuľkám, jej jemné výhony zjemnia kompozíciu každého truhlíka. Na pestovanie nenáročná, porastie na plnom slnku aj v polotieni.

Sanvitália (Sanvitalia procumbens)
Poliehavo až previsnuto rastúca letnička. Má drobné žlté kvietky s čiernym stredom. Nenáročná.

Vejárovka (Scavola aemula)
Svojim nakloneným rastom je ideálna do závesných nádob. V truhlíku nič nepokazíte kombináciou s bielymi, žltými aj fialovými letničkami. Znesie plné slnko, maximálne polotieň; výdatne ju hnojte a zalievajte.

Krásne sú tiež napríklad balkónové margarétky alebo plamienky (floxy). Každého prekvapíte, ak zvolíte do kompozície zdanlivo "netruhlíkovú" letničku, akou sú slnečnice, ak vyberiete nízke, dekoratívne a vetvené odrody, bude sa im dariť.

Publikované dňa 2018-05-24 Pestovanie rastlín
Štítek: Rastliny

Related articles

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

Chcete pestovať v bio kvalite? Saďte zmiešané kultúry.

Aby sme mohli viesť záhradu ekologicky, vyžaduje to určité znalosti.

Počuli ste o amarante? Skúste jeho pestovanie, je cenenou potravinou.

Amarant, láskavec zrnový, je známy predovšetkým ľuďom s bezlepkovou diétou.

Vypestujte si vlastné čajové lístky,...

Odvar z lístkov čajovníka už tisíce rokov pred naším letopočtom popíjali ľudia v Oriente.

Kvitnúce izbové rastliny v bielej farbe,...

Kvety v bielej farbe sa k zime hodia, v čase vianočných sviatkov navyše pomôžu spestriť interiér a navodiť tú správnu...

Vianočná hviezda je tradičnou rastlinou...

Ak jej poskytnete správnu starostlivosť, radosť Vám bude robiť aj niekoľko rokov.

Menu