×

Pestré kombinácie letničiek v kvetináčoch

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny aj inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami. Experimentujte s viacerými druhy rôznych letničiek, dočkáte sa prekvapujúceho divadla, pestrých farieb, využiť môžete aj rozdielnu výšku rastlín, či rastliny kombinovať do jedného farebného tónu. Škála použiteľných rastlín na vysadenie je široká a fantázii sa medze nekladú.

Ak budete kombinovať viac druhov, dajte pozor na to, aby rastliny mali podobné nároky na pestovanie. Inak možno v kvetináči pestovať takmer všetky kvitnúce letničky, ktoré nie sú príliš vysoké. Kombinovať ich môžete samozrejme aj s klasickými petúniami či pelargóniami, ak sa ich nechcete úplne vzdať.

Bacopa - sutera (Sutera cordata)
Rastlina ideálna do závesných košíkov, jej dlhé výhony s drobnými, neustále dokvitajúcimi bielymi kvietkami prepadajú cez okraj. Substrát nikdy nenechajte úplne vyschnúť. Môžete ju skúsiť nechať prezimovať, podobne ako napríklad muškáty, na chladnom a svetlom mieste.

Milion zvony - Kalibrachoa (Calibrachoa x hybrida)
Petúnkam podobné, drobné kvety obsypávajú dlhé šľahúny rastliny. Efektné je viac rastlín odlišných farieb zosadených a prelínajúcich sa v jednom kvetináči.

Osteospermum (Osteospermum eclonis)
Pôvodom pochádza z južnej Afriky. Ideálne dominanta do kvetináča, ktorému dominujú fialové alebo ružovobiele tóny. Rastlina miluje slnko a neznáša premokrenie, ale substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť.

Tymofila (Thymophila tenuiloba)
Letnička rastúca bochníkovito, má jemne strihané listy príjemne voňajúce po citróne. Pokiaľ ju vysadíte k okraju kvetináča, prepadajú šľahúne rastliny cez jeho okraj. Neúnavne kvitne stále novými, jasne žltými kvietkami podobnými sedmikráskám. Zemina by mala byť s vyšším obsahom vápna. Pozor na trvalé premokrenie substrátu, ktoré by mohlo rastlinu zahubiť, občasné preschnutie substrátu nevadí.

Diascia - Ostruhatka (Diascia barberae)
Má nežné ružové kvietky podobné papuľkám, jej jemné výhony zjemnia kompozíciu každého truhlíka. Na pestovanie nenáročná, porastie na plnom slnku aj v polotieni.

Sanvitália (Sanvitalia procumbens)
Poliehavo až previsnuto rastúca letnička. Má drobné žlté kvietky s čiernym stredom. Nenáročná.

Vejárovka (Scavola aemula)
Svojim nakloneným rastom je ideálna do závesných nádob. V truhlíku nič nepokazíte kombináciou s bielymi, žltými aj fialovými letničkami. Znesie plné slnko, maximálne polotieň, výdatne ju hnojte a zalievajte.

Krásne sú tiež napríklad balkónové margarétky alebo plamienky (floxy). Každého prekvapíte, ak zvolíte do kompozície zdanlivo ""netruhlíkovú"" letničku, akou sú slnečnice, ak vyberiete nízke, dekoratívne a vetvené odrody, bude sa im dariť.

"
Štítok: Rastliny
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa