×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Vysaďte pestré kombinácie letničiek do kvetináčov

Skúste tento rok oživiť okná a balkóny inými druhmi kvetín než tradičnými muškátmi a petúniami. Experimentujte s viacerými druhmi rôznych letničiek, dočkáte sa prekvapujúceho divadla, pestrých farieb, využiť môžete rozdielnu výšku rastlín, či rastliny kombinovať do jedného farebného tónu.

Škála použiteľných rastlín na vysadenie je široká a fantázii sa medze nekladú.

Ak budete kombinovať viac druhov, dajte pozor na to, aby rastliny mali podobné nároky na pestovanie. Inak možno v kvetináči pestovať takmer všetky kvitnúce letničky, ktoré nie sú príliš vysoké. Kombinovať ich môžete s klasickými petúniami či pelargóniami, ak sa ich nechcete úplne vzdať.

Bacopa - sutera

Bacopa (Sutera cordata) je rastlina ideálna do závesných košíkov, jej dlhé výhony s drobnými a neustále dokvitajúcimi bielymi kvietkami prepadajú cez okraj.

Substrát nikdy nenechajte úplne vyschnúť. Môžete ju skúsiť nechať prezimovať podobne ako napríklad muškáty, na chladnom a svetlom mieste.

Milion bells - Kalibrachoa 

Petúniám (Calibrachoa x hybrida) podobné drobné kvety obsypávajú dlhé šľahúny rastliny. Efektné je viac rastlín odlišných farieb zosadených a prelínajúcich sa v jednom kvetináči.

Osteospermum 

Africké sedmokrásky (Osteospermum eclonis) pochádzajú pôvodne z južnej Afriky. Ideálne dominanta do kvetináča, ktorej dominujú fialové alebo ružovobiele tóny. Rastlina miluje slnko a neznáša premokrenie, ale substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť.

Tymofila 

Thymophila tenuiloba je letnička známa aj ako štetinatka štetinatá. Rastie bochníkovito a má jemne strihané listy príjemne voňajúce po citróne. Ak ju vysadíte k okraju kvetináča, prepadajú šľahúne rastliny cez okraj. Neúnavne kvitne stále novými, jasne žltými kvietkami podobnými sedmokráskám.

Zemina by mala byť s vyšším obsahom vápna. Pozor na trvalé premokrenie substrátu, ktoré by mohlo rastlinu zahubiť, občasné preschnutie substrátu nevadí.

Diascia - Ostruhatka

Diascia barberae má nežné ružové kvietky podobné papuľkám, jej jemné výhony zjemnia kompozíciu každého truhlíka. Na pestovanie nenáročná, porastie na plnom slnku aj v polotieni.

Sanvitália 

Sanvitalia procumbens je poliehavo až previsnuto rastúca letnička. Má drobné žlté kvietky s čiernym stredom. Je nenáročná na pestovanie.

Vejárovka

Scavola aemula je svojím nakloneným rastom ideálna do závesných nádob. V truhlíku nič nepokazíte kombináciou s bielymi, žltými aj fialovými letničkami. Znesie plné slnko, maximálne polotieň, výdatne hnojte a zalievajte.

Krásne sú tiež balkónové margarétky alebo plamienky (floxy). Každého prekvapíte, ak zvolíte do kompozície zdanlivo "netruhlíkovú" letničku, akou sú slnečnice, ak vyberiete nízke, dekoratívne a vetvené odrody, bude sa im dariť.

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa