Prilákajte do záhrady včely, čmeliaky a motýle kvitnúcimi rastlinami

Prilákajte do záhrady včely, čmeliaky a motýle kvitnúcimi rastlinami

Bez opelenia by nebolo úrody. A ako teda prilákať opeľovače spoľahlivo do svojej záhrady? Poskytnúť im potravu od jari do jesene, nielen v čase kvitnutia rastlín, o ktorých opelenie stojíme. A svojou krásou bude tešiť aj nás, aby záhrada totiž poskytovala nektár po "celý rok", musí tu stále niečo kvitnúť. Záhrada tak bude od jari do jesene farebná a voňavá.

Čo pestovať?

Jar - krókusy, narcisy, tavolíny, modrice, tulipány, korunkovky, bergénie, hlavačky, okrasné cesnakmi, poniklec, kosatce, pľúcnik, nezábudky, taricu, fialky, zbehovec, ďatelin, chochlačky, čemerice. Opeľovačom urobia radosť aj púpavy, ak ich im necháte aspoň pár v trávniku.

Leto - slnečnica, borák, levanduľa, pamajorán, materina dúška, kocúrnik, yzop, rozmarín, medovka, šalvia, saturejka, bazalka, ruta, ježibaba, hluchavka, nevädza, čakanka obyčajná, astra, jarmanka, ďatelina, pakost, kamzičník, kyprej, skalnica , oman, slez, túžobník, udatník, ľubovník, zvonček, nevädza, šuškarda, ďatelina, náprstník, topoľovka, harmanček, divozel, margaréta, zádušník, jirnice, flox, červenoočko, krasuľka perovitá, hrachor, orlíček, klinček, chmeľ, stavikrv, cínie , pažítka a cibule (ak ich necháme vykvitnúť).

Jeseň - georgíny, astry, vresy, vresovce, jesienky, rozchodník, chryzantéma, echinacea, Eremurus, čistec, sadec, slez, ďatelina.

Môžete využiť to, že niektoré letničky vykvitajú postupne, od skorého leta až do jesene, ako napríklad borák lekársky alebo slez maurský, podobne ako aromatické bylinky - pri žatve ponechajte niektoré trsy nezozbierané.

Ďalším tipom je kvetinová lúka. Pre včely, čmeliaky i motýle je rajom. Ostatne kvetinová lúka Vám uľahčí prácu - kosí sa dvakrát do roka, nemusíte si robiť vrásky z každého buriny, ktorá sa usadí v starostlivo pestovanom trávniku, nemusíte hnojiť, polievať ... A ak sa týždňového kosenia a starostlivosti vzdať nechcete, možno nahradiť aspoň jeho časť (pôdu je však potrebné odľahčiť a musí byť chudobná na živiny, aby tráva neprevládala nad lúčnymi kvetmi). V menej exponovaných miestach môžete tiež vysadiť koberce z kvitnúcich pôdopokryvných rastlín, ako sú poliehavá materina dúška, zádušník, floxy, veroniky, rozchodníky, zbehovec a i.

Spoľahnúť sa môžete aj na kvitnúce stromy a kríky: vŕby, liesky, lykovec, trnky, hloh, javor, lipy, zemolezy, budlej, drieň, kustovnicu, pámelník, brečtan (jesenné kvitnutie), pagaštan, zanoväť, arália, lieskovníček, perovskia, jochovec, agát biely, liliovník tulipánokvetý, jerlín japonský, bršlen, krušina, svíb, hlošina, bazy a vďačné sú aj ruže.

Publikované dňa 2018-04-23 Pestovanie rastlín
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu