Ako plánovať na zeleninovej záhradke

Ako plánovať na zeleninovej záhradke

Budúcich záhradkárov láka predovšetkým možnosť vypestovať si zeleninu vlastnú, a teda neobsahujúcu jedovaté zlúčeniny, ktoré sa pri intenzívnom pestovaní zeleniny, ktorú bežne nakupujeme v obchodoch, používajú. Záhradkárčenie predstavuje aj formu aktívneho odpočinku, pri ktorom sa môžeme navyše tešiť z toho, ako sa naše rastliny pekne vyvíjajú.
 
Ak chceme zberať zeleninu počas celého leta, je potrebné starostlivé plánovanie. Medzi veci, ktoré musíme skoordinovať, patrí príprava záhonov na jar a na jeseň, rozdelenie alebo miešanie jednotlivých kultúr a poradie zrelosti.
 
Ak sa chystáte založiť zeleninovú záhradku, je vhodné riadiť sa niekoľkými základnými odporúčaniami. V prvom rade je potrebné pamätať na to, že na pestovanie zeleniny nie sú vhodné zatienené pozemky. Čo na záhradke budeme pestovať sa určite bude riadiť želaním rodiny, ďalej možnosťami skladovania zásob a v neposlednom rade aj klimatickými podmienkami.
 
Veľkosť záhradky nie je možné určiť jednoznačne. Pre úplné samozásobenie štvorčlennej domácnosti by úžitková záhrada mala mať okolo 500 m2. Zriedka však máme toľko miesta k dispozícii a keď už by sme mali možnosť, nenájde sa čas na obhospodarovanie tak veľkej záhrady. Snažíme sa však čo najlepšie využiť priestor. Z tohto dôvodu je lepšie na záhonoch pestovať rastliny v zmiešanej kultúre, keď je na nich viac druhov zeleniny zároveň. Pri tomto spôsobe pestovania zeleniny je však nutné dbať na to, aby sa všetky rastliny, ktoré sú na záhone súčasne alebo ktoré po sebe bezprostredne nasledujú, dobre znášali. Keď máme naplánovanú výsadbu, môžeme sa dať do prípravy pôdy a hnojenia, čo sú úlohy, ktoré sa už riadia individuálnymi potrebami rastlín.

Plánovanie záhrady a prípravu pôdy je možné uľahčiť si tak, že zeleninovú záhradku rozdelíme na základe nárokov rastlín na výživu na štyri časti. Jednotlivé druhy zeleniny je totiž možné charakterizovať buď ako veľmi náročné, alebo stredne a málo náročné. Následne každej skupine rastlín podľa ich náročnosti na záhonoch vyhradíme súvislý priestor. Na štvrtej časti záhrady pestujeme rastliny, ktoré zostávajú na rovnakom mieste viac rokov (napríklad špargľa). Zmysel tohto rozdelenia spočíva v tom, že tam, kde boli rastliny veľmi náročné, nasledujúci rok budú rastliny stredne náročné a po nich rastliny nenáročné.

Delenie zeleniny na rastliny náročné a nenáročné nám uľahčuje hnojenie. Rastliny veľmi náročné sa nedajú pestovať na záhonoch bez predchádzajúcej aplikácie hnojív. Záhony pre rastliny z tejto skupiny môžeme na jeseň zásobiť zhnitým hnojom alebo na jar približne tri až štyri týždne pred výsadbou organickými hnojivami. Rastlinám stredne náročným bude na správny vývoj stačiť kompost, zatiaľ čo rastliny nenáročné na humóznych a zdravých pôdach nie je potrebné vôbec hnojiť.

Doteraz sme si však neuviedli, aké rastliny patria do jednotlivých skupín. Medzi rastliny veľmi náročné na výživu z bežne pestovaných druhov zeleniny patria napríklad paradajky, uhorky, tekvice, karfiol alebo brokolica. Stredne náročnými sú napríklad kaleráb, červená repa, mrkva, šaláty a medzi málo náročné patria reďkovky, hrach, a fazuľa.

Toľko k rozdeleniu rastlín z hľadiska ich výživy. Ako sme sa už zmienili, pri plánovaní výsevu a výsadieb je užitočné riadiť sa vzájomnými vzťahmi rastlín. Jednotlivé druhy totiž môžu a nemusia byť dobrými susedmi.

Publikované dňa 2016-08-01 Pestovanie rastlín
Štítek: zelenina

Related articles

Najmä v zime Vám Váš organizmus...

Poznáte microgreens a klíčenie semien?

Kel za kapustou v prospešnosti pre zdravie nezaostáva, vyskúšajte ho

Pestovať sa dá aj pomerne otužilý a odolný ružičkový kel

Sadiť možno aj v júli, úroda bude možno až do zimy

Ak v priebehu júla zasejete tieto plodiny, spoľahlivo vám dorastú.

Ako si zabezpečiť bohatú úrodu? Zalievať a hnojiť.

Za prihnojenie vás bohatou násadou plodov odmenia aj ovocné stromy a kríky.

Ako správne pestovať patizóny?

Znovuobjavená zdravá zelenina plná vitamínov.

Záhradnícka sezóna sa rozbieha: osievajte...

Jar je už cítiť vo vzduchu, kalendárne síce ešte neprišla, ale záhradkárom sa už sezóna rozbieha na plné obrátky.

Ak si pestujete vlastné sadenice paradajok, záhon...

Pre predpestovanie sadeníc paradajok je ideálny čas do konce marca.

Pekné na pohľad, nenáročné a navyše užitočné - fazule

Popínavé kríčkové aj kolíkové odrody, rôznofarebné zrná, alebo obľúbené struky...

Menu