Vošky kam sa pozrieš

Vošky kam sa pozrieš

Tiež Vám tohtoročné pestovateľské úspechy kazia vošky. Sú na ríbezliach, na čerešniach, bylinkách, paprikách, margarétkach, ružiach, proste všade. Ak nechcete používať chémiu, skúste to s doma vyrobenými postrekmi a ekologickou likvidáciou.

Vošky sú druhom polokrídlých škodcov na našich rastlinách. Najčastejšie vyskytujúcimi sa zo širokého rodu sú: voška maková, voška kapustová, voška broskyňová, voška jabloňová, voška maliníková, lucernová, krušinová, rešetliaková, tavoľníková a ďalšie. Jedným z prvých príznakov napadnutia rastlín voškami sú zvraštené alebo stočené listy (na ich spodnej strane ich väčšinou nájdeme celé kolónie). Rastlinám vošky spôsobujú spomalenie rastu (pokrýva ich hrubá vrstva lepivej medovice, takže sa v blízkosti nachádzajú zaiste i mravce). Rastliny môžu tiež poškodiť satím štiav a prenosom vírusov.

Ruže proti voškám spoľahlivo ochránime vysadením levandule, niektoré rastliny vysiatím aksamietnic (aksamietnic), ale v tomto roku ani jedna z rastlín nezaberá.

Ak sa chcete správať ekologicky, k likvidácii vošiek si môžete vyrobiť rôzne domáce postreky: Ako odpad pri zbere rebarbory ​​zostane množstvo listov, práve z nich pripravíme účinný postrek na vošky. Asi 1 kg rebarbory ​​nahrubo nasekáme a zvaríme v 5 litroch vody, po vychladnutí striekame tento neriedený prípravok na listy rastlín aj pôdu okolo nich. Tento prostriedok okrem vošiek pôsobí aj proti húseniciam a larvám rôznych škodcov.

Na lúkach nájdeme rastlinu žerušnice lúčnej, ktorej sa ľudovo hovorí tiež sliepočka. Natrháme si kytičku, ktorú trochu posekáme a necháme vylúhovať v piatich litroch vody na slnku celý deň a noc. Nezriedeným nálevom ráno štetcom potierame zhluky vošiek krvavých, vyskytujúcich sa prevažne na jabloniach.

Nájsť žihľavu vo svojom okolí určite nebude problém. Výluh, ktorý si z nich vyrobíme, vošky zaručene zlikviduje. Približne pol kilogramu žihľavy necháme v piatich litroch vody stáť celý deň, neskôr vzniknutý výluh zriedime v pomere 1: 5 (teda 25 litrov vody). Pripravíme si dostatočné množstvo podľa rozsahu napadnutia a veľkosti záhrady. Zriedený výluh precedíme do postrekovača a striekame a striekame. Tento výluh pôsobí aj proti iným škodcom ako len voškám, napr. proti moliciam. Žihľavy nemusia byť nutne čerstvé, možno použiť aj sušené, účinok bude rovnaký. Žihľavový výluh však neznášajú strukoviny, ako fazuľa a hrach, ale ani cibuľa! Tým sa musíme pri aplikácii vyhnúť.

Rozpustením mydla vo vode získame mydlový roztok, ktorým potom postrekujeme napadnuté rastliny, mydlo znemožní voškám dýchať a tie potom rýchlo hynú.

Využite prirodzených nepriateľov

Dravé voškomorky a parazitické osičky, zlatoočko, či niektoré druhy dravých lienok. Vynikajúcim lovcom je lienka sedembodková, dokáže ich zlikvidovať až 150 denne, ale aj ucholaky. Ak umiestnite do korún stromov hore dnom obrátené kvetináče s drevitou vlnou alebo slamou, budú sa v nich ucholaky zdržiavať cez deň, po západe slnka potom napádajú kolóny vošiek, ktorými sa živia.

Publikované dňa 2018-06-14
Štítek: Záhrada

Súvisijace články

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu