Ako si zabezpečiť bohatú úrodu? Zalievať a hnojiť.

Ako si zabezpečiť bohatú úrodu? Zalievať a hnojiť.

Bez toho by sme sa veľkej úrody nedočkali, najmä zelenina plodová, je na zálievku a živiny náročná. Pokiaľ si prajeme bohatú úrodu, musíme rastlinám zaistiť dostatočný prísun živín a vlahy.

Aby sme zaistili pomalší výpar vody, všetku odkrytú pôdu mulčujeme. Použiť môžeme buď pokosenú, mierne zvädnutú trávu, alebo slamu či lístie. Mulč zabráni výparu vody, vysušovaniu a tvorbe škrupiny na povrchu pôdy, nemusíme potom toľko zalievať a ani kypriť. Ochranná vrstva navyše chráni aj pôdne mikroorganizmy.

Najlepšou vodou na zálievku je voda dažďová, teda mäkká a odstáta. Ľadová voda by spôsobila rastlinám zbytočný šok. Výsevy a mladé sadeničky zalievame mierne a často, aby nezaschli, rastliny vyrastené, ktorých korene siahajú hlboko do pôdy, potrebujú iný režim . Lepšie ako každodenná troška vody im prospeje celá kanva obdeň či dva, tak zaistíme, že sa voda dostane ku hlbšie uloženým koreňom.

Novo zasadeným rastlinkám vyhovujú hnojivá bohaté na dusík (napríklad žihľavový výluh, Kristalon štart a pod.), v čase kvitnutia a dozrievania plodov rastliny vyžadujú tiež dostatočný prísun fosforu a draslíka. Ak máte vlastný chov sliepok, môžete si pripraviť hnojivo z hydinového trusu. Trus sa nechá skvasiť v nádobe s vodou (proces trvá dva až štyri týždne), potom ho aplikujeme spolu so zálievkou, dostatočne zriedený (najmenej 1:10) - tekutá forma účinkuje rýchlo, hnojivo priaznivo pôsobí na pôdu, ktorá si vďaka nemu uchováva úrodnosť aj do ďalších rokov. Koncentrát z hydinového trusu možno aj zakúpiť alebo ho môžete nahradiť iným dostupným hnojivom podporujúcim plod a kvet.

Za prihnojenie vás bohatou násadou plodov odmenia aj ovocné stromy a kríky. Pre naštartovanie rastu sú vhodné žihľavové a iné rastlinné výluhy, neskôr, rovnako ako u zeleniny, zálievky napr. zo slepičincov. Výživnú zálievku je vhodné aplikovať do rýh či jamôk približne 10 cm hlbokých, ktoré sa vopred vytvoria pod obvodom koruny, aby sa živiny ku koreňom naozaj dostali. Ideálne hnojíme za daždivého počasia alebo spolu s ďalšou zálievkou.

Publikované dňa 2018-07-18 Pestovanie rastlín
Štítek: zelenina

Related articles

Najmä v zime Vám Váš organizmus...

Poznáte microgreens a klíčenie semien?

Kel za kapustou v prospešnosti pre zdravie nezaostáva, vyskúšajte ho

Pestovať sa dá aj pomerne otužilý a odolný ružičkový kel

Sadiť možno aj v júli, úroda bude možno až do zimy

Ak v priebehu júla zasejete tieto plodiny, spoľahlivo vám dorastú.

Ako správne pestovať patizóny?

Znovuobjavená zdravá zelenina plná vitamínov.

Záhradnícka sezóna sa rozbieha: osievajte...

Jar je už cítiť vo vzduchu, kalendárne síce ešte neprišla, ale záhradkárom sa už sezóna rozbieha na plné obrátky.

Ak si pestujete vlastné sadenice paradajok, záhon...

Pre predpestovanie sadeníc paradajok je ideálny čas do konce marca.

Pekné na pohľad, nenáročné a navyše užitočné - fazule

Popínavé kríčkové aj kolíkové odrody, rôznofarebné zrná, alebo obľúbené struky...

Kel nie je tak populárny ako kapusta, ale v...

Pochutnať si na ňom možno nielen na jeseň, ale aj v zime, vyznačuje sa totiž veľkou odolnosťou voči chladu.

Menu