Nezabudnite zazimovať jazierko, aby sa všetci jeho obyvatelia dožili v zdraví jari

Nezabudnite zazimovať jazierko, aby sa všetci jeho obyvatelia dožili v zdraví jari

Či už máte na záhrade jazierko s rybami alebo bez nich, je potrebné sa o neho na jeseň postarať, vyčistiť ho a zazimovať. Tieto práce nepodceňujte, vzápätí by ste mohli ohroziť život všetkých obyvateľov jazierka a v nasledujúcom roku privolať napr. premnoženie rias.

Z vodnej hladiny je potrebné odstrániť lístie a všetky rastlinné zvyšky, ktoré do jazierka nafúka vietor či spláchne dážď. Zo dna jazierka ďalej odstráňte kal, a to buď s pomocou vysávača alebo na to určeného prípravku. Organické zaťaženie vody v jazierku na minimum môžu znížiť niektoré baktérie, ktoré zvyšky zneškodnia a slúžia aj ako prevencia. Na jeseň a v zime s príchodom mrazov prestáva voda cirkulovať a neprekysličuje sa. Pri rozkladnom procese vznikajú plyny, ktoré sa potom držia vo vode a ohrozujú všetok život pod hladinou jazierka.

Aby do jazierka nepadala záplava lístia a ďalšie väčšie kusy nečistôt, prehoďte cez vodnú hladinu ochrannú sieť. Predávané krycie siete sú väčšinou opatrené kotviacimi kolíkmi. Možno však použiť aj jemné pletivo s drobnými okami, napríklad to, ktoré používajú chovatelia králikov.

Ak sa príliš rozrástla zeleň v jazierku, zredukujte ju. Odumreté zvyšky rastlinnej hmoty by mohli znečistiť vodu. Tŕstia a ostatné rastliny s dutými kostrnkami pred zimou zastrihnite tesne nad hladinou. V zime, až hladinu jazierka pokryje ľad, budú slúžiť na odvádzanie plynov z jazierka a tiež k jeho zásobovaniu kyslíkom. Ak hrozí niektorým vodným rastlinám zamrznutie, odsťahujte ich z jazierka (napr. lekná), uložte do vedra s vodou a dajte niekam do chladu.
 
Z jazierka musíte vybrať tiež všetku techniku, pretože by ju mrazy nenávratne zničili. Keď už teplota vody nedosahuje 12 ° C, čo je hranica, pod ktorou baktérie v jazierku nepracujú, UV lampu, filtre aj čerpadlo vysušte a uložte niekam do sucha, kde nemrzne. Z hadíc a potrubí vypustite vodu. V prevádzke ponechajte len vzduchové zariadenie, ktoré presuňte do plytšej časti jazierka a umiestnite ho pod hladinu. Teplejšia voda bude tak zostávať pri dne jazierka, kde sa pohybujú prezimujúce ryby.
 
Počas celej jazierkovej sezóny, teda aj na jeseň, vykonávajte kontrolu chemických parametrov vody. Overíte tak hodnoty pH, alkalitu a tvrdosť a v prípade potreby je upravte s pomocou na to určených prípravkov.

Ryby by mali byť pred zimou v tej najlepšej možnej kondícii. Pri teplotách nad 15 ° C je odporúčané kŕmenie denne, ak klesnú teploty na 10 - 15 ° C, dávajte im potravu len raz do týždňa. Ako náhle sa dlhodobo zníži teplota vody pod 10 ° C, krmivo im prestaňte úplne dopriavať. Ak nemá jazierko dostatočnú hĺbku, aby dokázalo rybám poskytnúť bezpečné zázemie, presťahujte ich do akvária alebo inej vhodnej nádrže umiestnenej v dome.

Publikované dňa 2018-08-15
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu