×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Ostnatý obrí krásavec - Echinokaktus

Vzdialene môže pripomínať ježka. Vo svojej domovine, teda v Mexiku, bežne dosahuje tento kaktus výšku až 1,5 m. V bytových podmienkach sa však ničoho takého báť nemusíte. U nás je jeho rast značne spomalený, takže do takej závratnej výšky v obývačke jednoducho nevyrastie.

Vďaka svojmu dužinatému telu, v ktorom dokáže výborne zhromažďovať vodu, je pripravený žiť vo veľmi suchom prostredí. Ostne slúžia ako výborná obrana tela pred ostrými slnečnými lúčmi a zabraňujú jeho vysúšaniu. V Mexiku často vykvitá nádhernými žltými kvetmi, ale v našich podmienkach docieliť jeho kvitnutie často býva doslova nadľudská úloha.

Najznámejšie druhy Echinokaktusu

  • E. grusonii - zaujímavá odroda, ktorá má na tele tŕne nezvyčajne silné, žltej farby, možno sa o ne ľahko poraniť. Kvitnú len staršie kúsky a to za podmienky, že kaktus bude od jari do jesene vonku. Kvety majú vnútri žltú farbu, zvonku sú však hnedé.
  • Echinocactus horizonthalonius - s kvetmi sýtoružovej farby.
  • E. platyacanthus - guľovité telo sýtozelenej farby, zdobiť ho môžu žlté kvety.
  • E. straussli - telo má valcovité a zdobia ho biele štetiny.

Stanovisko mu vyberieme svetlé a slnečné, priame slnečné lúče mu vadiť určite nebudú. Vyhovovať mu bude bežná izbová teplota. V zime mu doprajte pokoj, najlepšie mu bude na mieste, kde sa teploty pohybujú iba okolo 10 °C. So zálievkou to nepreháňajte, echinokaktus na ňu rozhodne nie je náročný.

Aj v letných obdobiach ho zalievame mierne a v zime by sme skôr než zalievať mali iba zvlhčovať jeho substrát. Suchom mu rozhodne ublížite menej ako preliatím. Za občasné porosenie však bude rád. Suchý vzduch znáša dobre. V období vegetácie ho môžeme raz do mesiaca pohnojiť bežným hnojivom na kaktusy. Substrát by mal byť piesočnato-hlinitý.

Množenie echinokaktusu semenami, ktoré sa vložia do piesčitého substrátu pri teplote pôdy 25 °C, nie je nič jednoduché, túto záležitosť by sme preto mali prenechať skôr na odborníkov. Pri práci s ním radšej použite rukavice. Pri presádzaní kaktusu vždy skontrolujeme jeho korene.

Mladé exempláre presádzame raz za 2 roky, staršie rastliny môžeme presádzať iba raz za 4 až 5 rokov. Pri letnení vyberte pre kaktus slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom a dažďom. Po pobyte vonku bude mať kaktus oveľa viac sfarbené ostne a tiež budú na pohľad oveľa bohatšie. Tento kaktus by rozhodne nemal patriť do izby malým deťom! Jeho ostne sú naozaj ostré a poraniť sa o ne je veľmi jednoduché!

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa