Ostnatý obrí krásavec - Echinokaktus

Ostnatý obrí krásavec - Echinokaktus

Vzdialene môže pripomínať ježka. Vo svojej domovine, teda v Mexiku, bežne dosahuje tento kaktus výšku až 1,5 m. V bytových podmienkach sa však ničoho takého báť nemusíte. U nás je jeho rast značne spomalený, takže do takej závratnej výšky v obývačke jednoducho nevyrastie. Vďaka svojmu dužinatému telu, v ktorom dokáže výborne zhromažďovať vodu, je pripravený žiť vo veľmi suchom prostredí. Ostne slúžia ako výborná obrana jeho tela pred ostrými slnečnými lúčmi a zabraňujú tak jeho vysúšaniu. V Mexiku často vykvitá nádhernými žltými kvetmi, ale v našich podmienkach docieliť jeho kvitnutie často býva doslova nadľudská úloha.

Najznámejšie druhy:

  • E. grusonii - zaujímavá odroda. Na tele má tŕne nezvyčajne silné, žltej farby, možno sa o ne ľahko poraniť. Kvitnú len staršie kúsky a to len za podmienky, že kaktus bude od jari do jesene vonku. Kvety majú vnútri žltú farbu, zvonku sú však hnedé.
  • Echinocactus horizonthalonius - s kvetmi sýto ružovej farby.
  • E. platyacanthus - guľovité telo sýto zelenej farby, zdobiť ho môžu žlté kvety.
  • E. straussli - telo má valcovité a zdobia ho biele štetiny.

Stanovisko mu vyberieme svetlé a slnečné, priame slnečné lúče mu vadiť určite nebudú. Vyhovovať mu bude bežná izbová teplota. V zime mu doprajte pokoj, najlepšie mu bude na mieste, kde sa teploty pohybujú iba okolo 10 ° C. So zálievkou to nepreháňajte, echinokaktus na ňu rozhodne nie je náročný. Aj v letných obdobiach ho zalievame mierne a v zime by sme skôr než zalievať mali iba zvlhčovať jeho substrát. Suchom mu rozhodne ublížite menej ako preliatím. Za občasné porosenie však bude rád. Suchý vzduch znáša dobre. V období vegetácie ho môžeme raz do mesiaca pohnojiť bežným hnojivom na kaktusy. Substrát by mal byť piesočnato-hlinitý.

Množenie echinokaktusu semenami, ktoré sa vložia do piesčitého substrátu pri teplote pôdy 25 ° C, nie je nič jednoduché, túto záležitosť by sme preto mali prenechať skôr na odborníkov. Pri práci s ním radšej použite rukavice. Pri presádzaní kaktusu vždy skontrolujeme jeho korene. Mladé exempláre presádzame raz za 2 roky, staršie rastliny môžeme presádzať iba raz za 4 až 5 rokov. Pri letnení vyberte pre kaktus slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom a dažďom. Po pobyte vonku bude mať kaktus oveľa viac sfarbené ostne a tiež budú na pohľad oveľa bohatšie. Tento kaktus by rozhodne nemal patriť do izby malým deťom! Jeho ostne sú naozaj ostré a poraniť sa o ne je veľmi jednoduché!

Publikované dňa 2018-11-12 Pestovanie rastlín

Related articles

Je vašim snom bohato kvitnúci vianočný...

V období teplých mesiacov roka vianočnému kaktusu prospieva letnenie.

Záhradné margaréty v záhrade pôsobia veselo i elegantne

Z pôvodného druhu je vyšľachtené veľké množstvo odrôd a kultivarov

Trvalky, ktoré rozžiaria záhrady na plnom slnku

Prinášame vám niekoľko tipov na trvalky, ktoré svojimi kvetmi rozžiaria záhradu na plnom slnku

Lobelky, pôvabné letničky do nádob

Kvety sú drobné, ale stále dokola sa rozvíjajú ďalšie a ďalšie...

Verbena, vďačná kvetina, ktorá bude ozdobou terasy aj záhrady

Najčastejšie pestovaný je železník skrížený.

Menu