×

Rododendrony, ako na ich pestovanie, údržbu a rez? (1)

Zverejnené dňa24. 01. 2019
Obľúbené

Ako sa o rododendrony starať? Prečítajte si pár tipov a rozkvitnutá nádhera v záhrade vás neminie.

Do rodiny Rhododendron radíme viac ako 1000 členov, k zakúpeniu sú na trhu ako vždyzelené druhy tak i opadavé (Azalea). Vyberať môžeme z pestrej palety najrôznejších farieb a tvarov kvetov.

Rododendrony, teda ich prevažná väčšina, vyžadujú humóznu a výživnú pôdu. Korenia plytko a tak vyžadujú, aby zemina bola dobre priepustná. Ph pôdy by sa malo pohybovať v rozmedzí 4,5 - 5,5, (ph pôdy možno ľahko zistiť pomocou indikátorových papierikov). Pred výsadbou možno nahradiť pôdu zmesou rašeliny a kompostu v pomere 1: 1.

Prirodzeným prostredím mnohých druhov rododendronov sú riedke lesy. Väčšine sa darí, keď sú vo svetlom tieni, menej vhodné sú stanovištia, kde sú kríky vystavené poludňajšiemu slnku, ktoré ich môže spáliť. Pre svetlé stanovište vyberieme odrody s malými listami, pretože sa lepšie prispôsobujú množstvu svetla.

 Rododendrony s koreňovým balom vysádzame na jar, najneskôr do 1. pol. mája a na jeseň. Pred výsadbou sadenice ponoríme na niekoľko hodín do vody. Kontajnerované sadenice môžeme vysadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Na pravidelnú zálievku nezabudnite pri letnej výsadbe, aby rododendron neuschol. Kry sadíme do rovnakej hĺbky, v akej boli pred tým. Jamu pre výsadbu pripravíme 4x väčšiu ako koreňový bal rastliny. Pre výsadbu je najvhodnejšie počasie, keď je zamračené, kríky odparujú menej vody a lepšie znášajú šok z presádzania.

Rastliny na jar prihnojujeme. Ak ste to urobili pri výsadbe, jarné hnojenie môžete odložiť. Mladé sadenice je dobré hnojiť iba minerálnymi hnojivami, staršie rastliny môžete prihnojiť napríklad aj maštaľným hnojom.

Mulčovaním znížime vyparovanie vody z pôdy a znížime výskyt buriny. Pre mulčovanie rododendronov je ideálna kôra ihličnatých drevín a ihličie, môžu totiž pomôcť trvalo znížiť ph pôdy.

V prvom roku pestovania nezabúdame na pravidelnú zálievku. Staršie rododendrony sú voči suchu odolnejšie, ale príliš dlhé suché obdobia tiež nevydržia, takže ich tiež občas zavlažíme.

U niektorých hybridov sa po odkvitnutí môžu objavovať semenáčiky, tie by sa mali ihneď odstrániť, zvlášť u mladých kríkov, pretože tvorba semien rastlinu oslabuje. Odstránením odkvitnutých kvetov podporíme kvitnutie a rovnomerné vetvenie.

"

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa