×

Turkestánsky brest, jedinečná rastlina vyznačujúca sa extrémne rýchlym rastom

Pôvodom je z oblasti východnej Sibíri, preto je často tiež nazývaný ako brest sibírsky. Ide o nenáročnú rastlinu s malými zelenými lístkami. Najčastejšie sa používa na výsadbu živých plotov a vetrolamov.

Turkestánsky brest, inak tiež brest sibírsky, latinsky Ulmus Pumila je najmä vďaka svojmu rýchlemu rastu a nízkym nárokom na pestovanie veľmi obľúbenou rastlinou. Živé ploty z neho sa dajú veľmi ľahko udržiavať. Tento rýchlo rastúci opadavý ker či strom veľmi dobre znáša rez a možno ho tiež dobre tvarovať.

100 ks sadeníc vám vystačí približne na 25 m živého plota, rastliny vysádzajte v počte 4 až 5 kusov na 1 meter. Ak chcete mať naozaj hustú a nepreniknuteľnú stenu, odporúča sa počet rastlín zvýšiť na 6 až 7 rastlín na 1 meter a vytvoriť tak hustejší a širší plot vysádzaný v dvoch radoch do sponu 30 x 30 x 30 cm. Ak ho budete hojne zalievať a čas od času rastliny správne prihnojíte hnojivom na dreviny, porastie naozaj veľmi rýchlo. Bez pravidelného strihu bude ale riedky - už v prvom roku jeho pestovania sa odporúča zastrihnúť ho vo výške 0,75 až 1 m. Takto zastrihujte jeho výhonky i niekoľkokrát za sezónu, aby sa vám živý plot pekne zahustil a rozvetvil. Po strihu veľmi dobre obrastá mnohými novými vetvičkami. S pravidelnou zálievkou a prihnojovaním dosiahnete plot vysoký 2 až 3 metre za 2 až 3 roky. Po dosiahnutí požadovanej výšky plota dreviny prestanete zalievať, spomalí sa tak ich rast. Sadenice môžete vysádzať ako na jar, tak aj na jeseň.

Táto rastlina má veľa výhod:

extrémne rýchly rast (až 3 metre za iba 2 roky, ak mu dodáte tie správne živiny, vlahu a podmienky). Urastený živý plot máte skoro po výsadbe.

• nenáročný na pestovanie a údržbu, dobre znáša rez, po ktorom nepresychá, možno ho ľahko tvarovať.

• rastie aj vo veľmi nekvalitnej pôde.

• je úplne bezpečný (napríklad aj pre deti) - rastlina nemá tŕne a nie je ani jedovatá.

nekvitne, a preto neobsahuje žiadny peľ a alergény dráždiace alergikov.

• je veľmi odolný voči grafióze, parazitickej hube, napádajúcej brest.

• vhodný pre vetrolamy, tieniace a tiež protihlukové steny.

rýchlosť rastu ľahko regulujete pomocou zálievky, vytvoríte dokonale hustý plot s malými lístkami.

opadáva neskoro na jeseň a naopak bohato odráža už veľmi skoro na jar.

• dobre rastie aj vo vyšších nadmorských výškach.

"
Štítok: Stromy a kry
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa