Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modrícCibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Modrice

Kvitnú skoro na jar. Hodia sa do záhonov s jarnými cibuľovinami, na obruby, do skaliek, ako podsadba kríkov a stromov, môžeme ich nechať v trávniku či rýchliť v nádobách. Ich latinské meno 'Muscari' vychádza z gréckeho označenia pre pižmo, pretože niektoré druhy vydávajú arómu podobnú pižmu. Poznáme asi štyridsať druhov modríc, pôvodne pochádza z oblasti Stredozemného mora, strednej Ázie a Kaukazu. Dosahujú výšku 10 až 25 centimetrov a z každej cibuľky vyrastie viac ako jeden strapec kvetov. Niektoré kultivary modríc sa svojmu menu vzdialili a nesú hrozná čisto bielych (napríklad 'Muscari botryoides Album'), alebo nežne ružových kvetov.

Modrica arménska (Muscari armeniacum) vytvára bohaté hrozno modrých, bielo lemovaných kvietkov; kvetenstvo sa zužuje smerom nahor, kvitne postupne. Je vhodná aj do skaliek.

Modrica Aucherova (Muscari aucheri) je až 20 cm vysoká a 10 cm široká, nesie hustý klas modrých zvonkovitých kvetov. Vhodná je do záhonov, ako obruba cestičiek, na skalky i do nádob.

Modrica širokolistá (Muscari latifolium) so štíhlym hroznom modrých, bielo lemovaných kvetov; dorastá do výšky až 15 cm a je 5 cm široká.

Modrice stačí vysadiť a ďalej už im nemusíte venovať žiadnu prehnanú starostlivosť. Dariť sa im bude v priepustných suchších pôdach, priemerne zásobených živinami. Počas vegetácie im prospieva len mierna vlhkosť, premokrenie im nesvedčí. Stanovište pre nich vyberieme slnečné, znesú však aj mierny polotieň. Množíme ich delením trsov, najlepšie v júni alebo v júli. Oddelené cibuľky potom sadíme 10 - 15 cm hlboko. Modrice sa rýchlo rozrastajú, je teda dobré trsy vždy asi po troch rokoch rozdeliť a rozsadiť, aby neboli príliš zahustené. Kvety modríc môžeme využiť aj k rezu do vázy, vydržia približne päť dní. Odolávajú dobre mrazu.

Publikované dňa 2019-09-18 Pestovanie rastlín

Súvisijace články

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Medvedí cesnak je jemnejší ako cesnak siaty, jeho sezóna je teraz

Používa sa ako liečivá rastlina, zelenina i korenie.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Paličák, alebo nepaličák, aký budete tento rok sadiť Vy?

Cesnak paličák tvorí kvetný stvol zakončený palicou (ide o kvetenstvo vytvorené zo sterilných kvietkov a pacibulek),...

Neprospievajú vami pestované rastliny? Pridajte im do...

Vďaka Lignohumátu rastlina lepšie využíva živiny obsiahnuté v pôde

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Menu