Paličák, alebo nepaličák, aký budete tento rok sadiť Vy?

Paličák, alebo nepaličák, aký budete tento rok sadiť Vy?

Cesnak paličák tvorí kvetný stvol zakončený palicou (ide o kvetenstvo vytvorené zo sterilných kvietkov a pacibulek), nepaličák stvol nemá. Pestovanie paličákov je možno trochu pracnejšie, vzhľadom na nutnosť tieto palice počas pestovania odstraňovať ručne a s väčšou námahou pri odrezávaní tvrdej vňate pri zbere úrody spracovaní, navyše ich nie je možné alebo len veľmi ťažké viazať do vencov.

Nepaličáky oproti paličákom tvorí viac strúčikov a majú lepšiu skladovateľnosť. Nájdeme však veľa odrodových rozdielov. S výnimkou odrody Mirka, ktorá je určená pre jesennú i jarnú výsadbu, sú všetky odrody paličáku ozimné. Medzi nepaličákmi nájdeme odrody tak ozimné (Lukan, Anton, Záhorský II) - skupina raných širokolistých nepaličiakov, ako i jarné (Japo II, Benátčan) - skupina neskorých úzkolistých nepaličákov, ktoré možno vysádzať ako na jeseň, tak i na jar.

Ako vybrať stanovište a pripraviť záhon na výsadbu?

Ak budete zakladať nový záhon "na zelenej lúke", je potrebné pôdu zrýľovať alebo zorať už 4 mesiace pred výsadbou cesnaku. Ak sa tu vyskytujú ťažko zničiteľné vytrvalé buriny ako pýr, pichliač alebo žihľava, pozemok je vhodné pred začatím prác postriekať totálnym herbicídom.

Pokiaľ budeme cesnak vysádzať na záhon po nejakej predplodine, nemala by byť rovnakej čeľade ako cesnak, teda cibuľa, pórpažítka atď. Zlé skúsenosti majú niektorí pestovatelia tiež s hrachom, po ktorom býva cesnak často napádaný fuzariózou. Taktiež ozimné obilniny cesnak zaburinujú. Po jahodách cesnak sadíme iba za predpokladu, že neboli napadnuté háďatkom zhubným. Cesnak tiež na jednom pozemku nepestujeme opakovane každý rok, hrozí nielen únava pôdy a postupné zníženie výnosov, ale najmä zamorenie pôdy chorobami a škodcami (odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku sa odporúča 4 roky). Ideálnou predplodinou sú napr. zemiaky, po ktorých je pôda dobre prehnojená a hlboko spracovaná.

Stanovište by malo byť na slnečnom mieste, pozemok by nemal byť premokrený. Cesnak znesie ako piesčité, tak i ťažké pôdy. Cesnak neznáša priame hnojenie čerstvým hnojom, zároveň je však pomerne náročný na obsah živín v pôde, preto ho radíme do druhej trate. Pred výsadbou je možné na pozemok aplikovať odležaný hnoj iba za predpokladu, že bude dobre rovnomerne premiešaný s ornicou. Ďalej môžeme hnojiť kompostom, močovkou alebo použiť zelené hnojenie. Z priemyselných hnojív využijeme kombinované hnojivá s obsahom síry. Vyberáme hnojivá s nízkym obsahom chlóru, pretože ho cesnak nemá rád. Uprednostňujeme hnojivá s draslíkom vo forme síranu draselného (síru potrebuje cesnak pre tvorbu silíc), napr. Cererit, naopak menej vhodné je NPK, ktoré obsahuje draslík vo forme chloridu draselného.

Najznámejšie odrody cesnaku - akú skúsite vysadiť pre budúcu sezónu?

Aby pestovanie cesnaku bolo úspešné, je potrebné dodržať niekoľko zásad:

• ak cesnak vysádzame na záhon po nejakej predplodine, nemala by byť rovnakej čeľade ako cesnak, teda cibuľa, pórpažítka atď.

• ak zakladáte nový záhon "na zelenej lúke", je potrebné pôdu zrýľovať alebo zorať už 4 mesiace pred výsadbou cesnaku.

• cesnak na jednom pozemku nepestujte opakovane každý rok, hrozí nielen únava pôdy a postupné zníženie výnosov, ale najmä zamorenie pôdy chorobami a škodcami (odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku sa odporúča 4 roky).

• ideálnou predplodinou cesnaku sú napr. zemiaky, po ktorých je pôda dobre prehnojená a hlboko spracovaná.

• stanovište vyberieme na slnečnom mieste, pozemok by nemal byť premokrený.

• cesnak znesie ako piesčité, tak i ťažké pôdy.

Havran

Širokolistý ozimný paličák. Cesnak má cibule stredné až veľké, guľovité, základná farba obalových sukníc je biela, škvrnitosť výrazná, fialová, usporiadanie strúčikov v cibuli pravidelné, veľkosť strúčikov veľká, počet strúčikov stredný (cca 6). Skladovateľnosť je veľmi dobrá. Poloneskorá odroda (úroda okolo 20. Júla). Chuť veľmi ostrá. 

Bjetin

Širokolistý ozimný paličák. Cibule cesnaku sú ploché, guľovité, farba vonkajších sukníc je smotanová, mierne do fialova, strúčiky sú veľké, nepravidelne usporiadané, v počte 8. Rastlina má listy dlhé, vzpriamené, sýto zelené. Veľmi výnosná, dobre skladovateľná odroda. Úroda v prvých dňoch júla - najskoršia odroda paličáku - vhodná pre zber na zeleno. Chuť príjemná, ostrá.

Slavin II

Širokolistý ozimný paličák. Cesnak má cibule guľovité, pravidelného tvaru, fialovo sfarbené, veľmi atraktívneho vzhľadu, tvorí 10 - 14 strúčikov. Skladovateľnosť cca do konca apríla. Listy rastliny sú vzpriamené, sýto tmavozelené. Je to výnosná, poloskorá odroda - zber okolo 15. júla. Chuť príjemná, ostrá.

Japo II

Úzkolistý jarný nepaličák, má nahradiť staršiu odrodu Japo. Cibule cesnaku sú guľovité, veľké, pravidelného tvaru, biele. Jeho strúčiky sú usporiadané nepravidelne, sú veľké, v počte 8 až 13. Listy rastliny sú stredne dlhé, vzpriamené, sýto zelené, rastliny sú mohutné. Ide o veľmi výnosnú, neskorú odrodu s veľmi dobrou skladovateľnosťou. Úroda začiatkom augusta, pri oneskorenom zberu sa nerozpadá. Chuť veľmi príjemná, ostrá.

Anton

Širokolistý ozimný nepaličák. Rastlina niekedy tvorí krátky stvol s pacibuľkami - v závislosti na ročníku a lokalite môže byť frekvencia takýchto rastlín až päťdesiatpercentná, nie je to ale považované za závadu. Cibule má stredne veľké, farba vonkajších sukníc je šedobiela s výraznými fialovými škvrnami, usporiadanie strúčikov v cibuli je nepravidelné, strúčiky stredne veľké, v počte 8 - 12. Listy rastliny sú stredné až dlhé, vzpriamené, tmavo zelené.

Chystáte sa tento rok na výsadbu cesnaku? Ako pripraviť sadbu, aby bolo pestovanie úspešné?

Odrody cesnaku sú veľmi skoré, poloskoré i neskoré. Najskoršou odrodou na našom trhu je Bjetin, ktorá sa zberá už začiatkom júla, z nepaličákov je to potom odroda Anton, ktorá sa zberá len o pár dní neskôr ako Bjetin. Najneskoršie sú odrody Benátčan, Japo II a Mirka, ktoré sa zberajú až koncom júla alebo začiatkom augusta.

Ak budete cesnak vysádzať v polohách s nadmorskou výškou nad 400 m n. M., sú z nepaličákov vhodné odrody Japo II a Benátčan, z paličákov je možné potom v týchto oblastiach spoľahlivo pestovať odrodu Bjetin.

Všeobecne možno povedať, že cesnak nemá rád vysokú hladinu spodnej vody (cca 30 cm pod povrchom) - tieto podmienky najlepšie znáša odroda Vekan a Lukan.

Pred výsadbou cibule cesnaku rozdeľte na strúčiky. Na závadu nie je, ak pri tejto činnosti dôjde k odstráneniu krycej šupiny strúčika (olúpanie strúčika). I olúpané strúčiky je možné bez problémov vysádzať. Úmyselne lúpať strúčiky pred výsadbou nemá žiadny zmysel.

Rozdružené strúčiky pred výsadbou namoríme. Z prípravkov na morenie sadiva sa odporúča Sulka, ktorá síce takmer neúčinkuje na háďatko zhubné, ale veľmi dobre pôsobí proti veľmi rozšírenému roztočovi vlnovníkovi cesnakovému (Aceria tulipe), ktorý spôsobuje tzv. vyšeptávanie cesnaku. Strúčiky do 5% roztoku Sulky namoríme už začiatkom septembra na 2-3 hodiny, potom musí sadba čo najrýchlejšie (cca do 12 hodín) oschnúť. Takto pripravenú sadbu uskladníme na suchom vetranom mieste do doby výsadby, podľa počasia je to koniec novembra až začiatok decembra. Roztok sulky nepoužívame opakovane.

Pred výsadbou sa strúčiky môžu na 1-2 hodiny namočiť do vlažnej vody, čím strúčik rýchlejšie aktivuje svoje obranné mechanizmy. Po uschnutí však ihneď začneme s výsadbou.

Ozimné odrody cesnaku sa vysádzajú čo najneskôr, tj. koncom novembra alebo v decembri v závislosti od počasia a od polohy pestovateľského pozemku. V čase výsadby by teplota pôdy mala trvale poklesnúť pod 9 ° C. Je to najmä z dôvodu prevencie proti fuzarióze, ktorá pri tejto teplote nie je v pôde aktívna. Jarné odrody vysádzame od jesene až do jari. Myslite však na to, že z jesennej výsadby zvyčajne býva vyšší výnos, bez zníženia skladovateľnosť zberaného cesnaku. Výsadba až začiatkom marca je prevenciou proti napadnutiu hubomilkou. Neskoršia výsadba sa neodporúča, môže už negatívne ovplyvniť výnos.

Ideálna je ručná výsadba, pri ktorej sa zachováva správna orientácia podpučia (smerom nadol) a vrcholu strúčika v pôde a udržiava sa aj podobná vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami. Obvykle volíme vzdialenosť riadkov 25-50cm, ale aj 60 cm od seba. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami postačí 8-15 cm v závislosti na odrode a zvolenej vzdialenosti riadkov. Strúčik by mal byť zasadený dostatočne hlboko a nad zasadeným strúčikom by mala zostať 6-10 cm vrstva pôdy.

Pozemok udržiavame v nezaburinenom stave. Priestor medzi riadkami v prípade potreby prekyprujte.

Publikované dňa 2019-10-08 Pestovanie rastlín

Súvisijace články

Medvedí cesnak je jemnejší ako cesnak siaty, jeho sezóna je teraz

Používa sa ako liečivá rastlina, zelenina i korenie.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Menu