Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusysnežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modrícCibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Montbrécia

Rastliny dorastajú 60 - 80 cm vysoko a pripomínajú gladioly, majú totiž mečovité úzke, vzpriamené listy, ktoré sú umiestnené na lodyhy, ktorá je ukončená kvetným hroznom s postrannými vetvami. Kvetenstvo je zložené z 15 - 20 nálevkovitých, mierne ohnutých kvetov na krátkych stopkách. Rastlina zahajuje vegetáciu v apríli až máji a kvitne od júla do zmrznutia. Základná farba kvetov je žltooranžová, v súčasnej dobe sa pestujú aj kultivary s veľkými kvetmi, ktoré majú farby od žltej až po červenú. Cibuľky malokvetých foriem sú zimovzdorné (nie mrazuvzdorné), veľkokveté kultivary je nutné každoročne zberať. Montbrécie vysádzame v apríli do hĺbky 6 - 8 cm, na vzdialenosť 15 až 20 cm. Požiadavky na stanovište, pestovanie a ochranu sú podobné ako u gladiol. Cibuľky sa zberajú koncom októbra a po osušení sa skladujú pri teplote 2 ° C. Cez zimu musíme chrániť hľuzy pred premrznutím a premokrením. Vonku prezimované hľuzy vykvitajú častejšie. Rozmnožujú sa dcérskymi hľuzami.

Frézia

Pestuje sa okolo 200 kultivarov určených pre rýchlenie rezaných kvetov. Z vajcovitej cibuľovitej hľuzy vyrastajú úzke mečovité listy a 2 - 3 stonky vysoké 60 - 80 cm, ktoré sú ukončené jednostranným kvetným klasom. Kvetné klasy veľmi príjemne voňajú, sú nálevkovité až zvončekovité, niekedy plnokveté, široké 4 až 6 cm. Farby kvetov sú najčastejšie biele, žlté, ružové, karmínové a purpurové v rôznych odtieňochFréziu je možné použiť aj na vonkajšie pestovanie. Hľuzy však nie sú mrazuvzdorné. Vyžadujú ľahkú, priepustnú pôdu a chránené stanovište. Vysádzajú sa v máji do hĺbky 5 cm a na vzdialenosť 10 x 10 cm. Lepšie je predpestovať ich v kvetináčiparenisku a vysadiť aj s kvetináčom koncom mája. Ošetrujú sa podobne ako gladioly. Kvitnú koncom leta. Po odkvitnutí ich nezalievajte, aby hľuzy dobre dozreli.

Publikované dňa 2019-11-05 Pestovanie rastlín
Štítek: Cibul'oviny

Súvisijace články

Pozor na škodcov a choroby cibuľovín

Vírusy často spôsobujú bunkovú smrť.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Ľalie patrili k prvým ozdobným kvetom v histórii.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí.

Menu