×

Perilla uľaví od alergie

Ide o piepornú bylinku, ktorej účinky ocenia nielen alergici, hrsť lístkov Perilly denne môže totiž uľaviť pri alergických príznakoch. Perilla je listová zelenina s výraznou chuťou, ktorú si môžete ľahko vypestovať.

Perilla (Perilla frutescens), ázijská listová zelenina, je veľmi bohatá na flavonoidy, najmä potom na kvercetín, ktorý potláča uvoľňovanie histamínu, ktorý spúšťa alergickú reakciu. Flavonoidy sú rastlinné látky, pôsobiace ako antioxidanty, chránia organizmus pred tzv. civilizačnými chorobami a nielen pred nimi, môžu výrazne uľavovať pri alergiách. Perilla si tak postupne získava obľubu aj na našich záhradkách.

Je to nenáročná jednoročná bylinka, ktorá môže v kvalitnej pôde a na slnku dorásť až do metrovej výšky a šírky a pôsobiť skôr ako krík, dá sa však pestovať aj v kvetináči, kde ale nedorastie takých rozmerov.

Je ideálne vysadiť ju do spoločnosti inej zeleniny, od ktorej môže odpudzovať vošky. Ak ju necháte vykvitnúť, vábi motýle a iný užitočný hmyz.

Vyšľachtené sú variety Perilly so svetlo-zelenými, tmavo-vínovými, rovnými aj zkučeravenými listami a dokonca aj variety s viacfarebnými, vyložene ozdobnými listami.

Perillu vysievame von od apríla, výsevy môžete opakovať počas celého leta a už za pár týždňov od výsevu žať mladé lístky. Dariť sa jej bude tak na záhonoch, tak aj v kvetináči na balkóne alebo v kvetináči za oknom. Stanovište by malo byť slnečné a teplé, v čase klíčenia a v začiatkoch rastu ju nesmiete nechať zaschnúť. Na pôdu zvláštne požiadavky nemá, v kvalitnej, výživnej, na humus bohatej zemine porastie bujnejšie. Po zosilnení a zapustení svojich hlbokých koreňov znesie i krátkodobé sucho. Kombinácia vínovej a zelenej variety vyzerá pekne nielen na záhone či v kvetináči, ale aj na tanieri, kde bude spestrením rôznych šalátov. Jej chuť je mierne štipľavá, korenistá a môžete ňou ochutiť jedlá zo zemiakov, vajíčok, zeleniny i mäsa.

"
Štítok: zelenina
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa