×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

V zime vám organizmus poďakuje za každú čerstvú zeleninu a vitamíny

Majú vysoký obsah veľkého množstva vitamínov, minerálov a enzýmov, ktorých nedostatočným príjmom je naše telo ohrozené predovšetkým v zime a skoro na jar. Pestovanie microgreens je lacný a hlavne jednoduchý spôsob, ako obohatiť stravu v tomto období. Nedostatok čerstvej kvalitnej zeleniny môžu nahradiť rastlinné klíčky a výhonky.

Ideálne je konzumovať ich surové tak, aby sa v nich nezničili cenné živiny, ktoré obsahujú. Môžete nimi posypať namazaný chlieb, alebo ich hodiť do šalátu, v teplej kuchyni ich pridávame až po dokončení pokrmu. Osviežia nielen rizoto, ale aj polievky.

Používajte plodiny v bio kvalite

Klíčiť môžete obilniny, strukoviny, olejniny i ďalšie rôzne plodiny. Ale pozor! Na microgreens aj na klíčenie používajte iba potravinárske semená, nie semená určené na výsev - tie bývajú chemicky namorené, najlepšie je použiť plodiny v biokvalite.

Klíčky môžete konzumovať po 3-5 dňoch, výhonky po 10 až 14 dňoch (závisí od druhu plodiny), ale napr. slnečnica či sezam chutia už po jednom dni klíčenia, neskôr horknú, mladšie klíčky sú jemnejšie a tie viac narastené mávajú korenistú chuť.

Pre začiatočníkov je vhodné mungo a mangold - ľahko klíčia a výborne chutia. K nakličovaniu plodín sa používa nakličovacia miska, ktorá sa ľahko obsluhuje a umožňuje naklíčenie niekoľkých plodín naraz a semenám poskytne ideálne podmienky pre klíčenie.

Microgreens sa zbierajú až keď sa plne rozvinú lístky. Sú veľmi krehké, šťavnaté a druhovo rôznorodé, možno pestovať takmer čokoľvek. Na okennom parapete si teda môžete namiešať farebne i tvarovo pestrú paletu. Pozor ale - microgreens z pohánky sú toxické!

K najobľúbenejším nakličovaným plodinám zo strukovín patrí fazuľa mungo, cícer, šošovica, fazuľa adzuki, z obilnín sa ku klíčeniu hodí napríklad ovos, jačmeň, špalda, pohánka a ďalšie, z olejnín napr. sezam, horčičné semienko, slnečnica a i., z ostatných plodín je na klíčenie vhodná napr. lucerna, žeruchareďkovka alebo senovka.

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa