Naše produkty

Cykas - Zamia floridana - keják celistvolistý - semená - 2 ks

1001226

Nový produkt

Na Slovensku je cykas Zamia veľmi obľúbená rastlina. Najviac sa pestuje vo veľkých botanických záhradách. Môžme sa s ňou stretnúť i v okrasných vonkajších záhonoch. Slovo Zamia je odvodený z gréckeho slova šiška.

Pre Zamiu je charakteristický jej koreň, ktorý je veľmi vetvený a nachádza sa v podzemí. Listy majú hladké okraje a hladký povrch.

V USA sa zamia využíva na výrobu škrobu. Toto využitie objavili Indiáni. Neskôr sa začala zamia takto využívať vo väčšom objeme, čo malo za následok jej dopísanie na zoznam ohrozených druhov rastlín.

Takmer všetky cykasy su jedovaté (najviac vnútorné časti semien), preto treba pri manipulácii s touto rastlinou byť opatrný.

Balenie obsahuje 2 ks semien.

Viac detailov

1,63 €s DPH

Tovar momentálne nie je na sklade

 
Viac informácií

Pestovanie je náročnejšie, ale keď vynaložíme trocha snahy, určite nás odmení krásny Cykas.

Pred výsevom semien je nutné odstrániť farebnú šupku, lebo obsahuje látky, ktoré bránia vyklíčeniu. Potom sa semená máčajú 48 hodín vo vlažnej vode. Semená treba zasadiť do substrátu do polovice ich veľkosti. Nutné je zabezpečiť patričnú vlhkosť substrátu, vlhkosť vzduchu (90 %) a vysokú teplotu pri klíčení (až 30 °C). Tieto podmienky sa ťažko splnia, preto je vhodné nechať semená klíčiť vo vyhrievanom skleníku alebo v miniparenisku v interiéri. Dôležité je substrát spariť, aby sa zabránilo plesniveniu semien. Ideálne je nechať klíčiť semienka v piesku, perlite alebo v kokosových vláknach. Pri klíčení je potrebná veľká trpezlivosť, pretože doba klíčenia je veľmi nepravidelná a pohybuje sa od niekoľko týždňov do niekoľkých mesiacov.

Cykasy je nutné pestovať v hlbokom kvetináči, kde bude v substráte zakrytý celý krčok koreňa. Pestuje sa v zmesi hliny spojenej so štrkom, perlitom alebo napr. antukou. Dôležité je, aby bol substrát dosť priepustný. Na dno kvetináča dajte drenáž zo štrku, keramzitu či iného materiálu.

Stanovisko musí byť dostatočne slnečné, a to hlavne od jari do jesene. Dostatok svetla zabezpečí kvalitné listy.

Rastlina ďalej vyžaduje teplo a pravidelnú zálievku. Od jari ju tiež prihnojujte, napr. Kristalonom pre okrasné dreviny.

Aj napriek tomu, že niektoré druhy cykasov dobre odolávajú nízkym teplotám, i pod bodom mrazu, neodporúča sa ich nechávať cez zimu vonku. Je vhodné ich pestovať v miestnosti pri teplote 2 – 10 °C. V zime znížte zálievku a vynechajte hnojenie. Pokiaľ sa stane, že v zime začne cykas vytvárať nové listy, je nutné ho preniesť do miestnosti s dostatkom svetla, aby sa listy nedeformovali.

 
Dátový hárok
Výška150 - 200 cm
PestovanieV exteriéri - vonku
StanoviskoSlnečné
MrazuvzdornosťNie
Vegetačné obdobieTrvalky
 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

Doplnky

3 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu