Naše produkty

Cykas Zamia floridana - semená cykasa - semiačka - 2 ks

1001226

Nový produkt

Pôvod Zamie je odvodený z gréckeho slova šiška. Na Slovensku je táto rastlina veľmi obľúbená. Najviac sa pestuje vo veľkých botanických záhradách. Nie je výnimkou, že sa s ňou stretneme i u súkromných pestovateľov, keď sú semená dostupné v špecializovaných obchodoch.

Viac detailov

1,44 €s DPH

Tovar momentálne nie je na sklade

 
Viac informácií

Pre Zemiu je charakteristický jej koreň, ktorý je veľmi vetvený a nachádza sa v podzemí. Pokiaľ siahneme na lístky, ucítime hladké okraje a hladký povrch. Momentálne sa ako samostatná skupina zaraďuje i Zamia pumila, ktorá v minulosti patrila dokopy s druhom tejto rastliny. V USA sa zamia využíva na výrobu škrobu. Toto využitie objavili indiáni, potom sa začalo priemyslovo využívať týmto spôsobom, čo malo za následok jej dopísanie na zoznam chránených rastlín. Je tak zaradená medzi zraniteľné rastliny. Takmer všetky cykasy su jedovaté, ako všetky ostatné izbové rastliny. Otrava môže spôsobiť zlyhávanie obličiek, pečene a poškodenie nervovej sústavy. Najjedovatejšie je vnútro semien po jeho vykôstkovaní.

Ako pestovať cykasy zo semien?

Cykasy sa rozmnožujú pomocou semien. Niektoré plávajú cez more, niektoré vnútrozemské druhy majú dokonca jedlý obal, ktorý slúži ako potrava pre zvieratá. Vtedy sa rozmnožujú prostredníctvom trusu.

Semená však rýchlo strácajú schopnosť klíčiť a neodporúča sa ich sušiť, ani dlhšou dobu skladovať. Semená sa najskôr dôkladne očistia. Farebná šupka totiž obsahuje látky, ktoré mu brániu vyklíčiť, preto je dobrú ju odstrániť. Pokiaľ sa rozhodnete skladovať ich, šupku ponechajte. Semeno namočte na dva dni do vlažnej vody, potom vtlačte do substrátu. Ponechajte ho v teple a mierne vlhké, dajte ale pozor, aby nezačalo plesnivieť. Pokiaľ je semeno živé, vyklíči. Po vyklíčení sa snažte mať rastlinu čo najviac na slnku, aby listy neboli riedke. Klíčenie je možné i pri izbovej teplote.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť GLS, Zásielkovňa, DHL alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

Doplnky

3 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu