Naše produkty

Averrhoa carambola - Egrešovec oblý - semená karamboly - 5 ks

1002930

Nový produkt

Domovom Averrhoy je juhovýchodná Ázia, dnes sa však pestuje v trópoch a subtrópoch po celom svete, pričom v trópoch sa jej najlepšie darí vo výškach 1200 metrov nad morom. Je to nízko rozkonárený stále zelený strom dorastajúci v domovine do výšky 11 - 12 m, s listami podobnými nášmu agátu. 

Viac detailov

2,67 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Ak je rastlina vystavená dlhšiemu obdobiu sucha, môže listy zhodiť, avšak po obnovení závlahy listy opäť narastú. Fialové alebo červené kvety vyrastajú v bohato rozkonárených súkvetiach priamo z hrubších konárov. Plody sa vyvinú len percenta kvetov, napriek tomu býva ich násada impozantná. Plod je dlhý okolo 15 cm a široký asi 9 cm, v zrelosti žltý so zeleným alebo oranžovým nádychom. Pozdĺžne je plod rozdelený na 5 - 6 trojuholníkových rebier, takže pri priečnom reze pripomína hviezdu. Plody sú večšinou bezsemenné a ich dužina má sladkokyslú osviežujúcu chuť. Konzumujú sa surové, pridávajú sa do ovocných šalátov, pripravujú sa z nich šťavy a zdobia sa ními nápoje a jedlá. V Ázií sa nezrelé plody nakladajú alebo sa z nich pripravuje čatní a želé. Plody a listy sú účinné pri ovčích kiahniach, bolestiach hlavy a zvýšených teplotách. Plody majú vysoký obsah vitamínu C, vápnika a železa. Pre export sa plody oberajú nie celkom dozreté a ich trvacnosť sa tým predlží na 4 týždne aj bez chladenia.

Návod na pestovanie:

Averhoa ako rastlina pôsobí veľmi dekoratívne a na pestovanie nekladie veľké nároky, pokiaľ má dostatok tepla a svetla. Je odolná voči suchu, ale ako tropická rastlina neznáša teploty blízke 0°C! V priaznivých podmienkach prináša úrodu 2 až 3 x ročne. Averrholu môžeme v našich podmienkach pestovať ako izbovú rastlinu počas celého roka alebo ju na jar vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka. Semená pred výsevom máčame aspoň 24 hod. v teplej vode, čím urýchlime klíčenie, ktorémôže trvať aj 4 týždne. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom slnku. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 24°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

1 ďalšie produkt v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu