Naše produkty

Egrešovec oblý - Averrhoa carambola - semená egrešovca - 5 ks

1002930

Nový produkt

Egrešovec oblý, známy aj pod názvom karambola, je exotický strom, dorastajúci v prirodzenom prostredí do výšky 6 – 9 m.

Rastlina má fialové alebo červené kvety, ktoré vyrastajú v bohato rozkonárených súkvetiach priamo z hrubších konárov. 

Vyznačuje sa špecifickými plodmi v tvare hviezdice. Farba plodov je žltozelená. Majú osviežujúcu sladkokyslú chuť a vysokú výživovú hodnotu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, železa, ďalej minerálov a bohaté sú aj na kyselinu šťaveľovú.

Drevo tejto rastliny sa využíva na výrobu nábytku a listy sa používajú v tradičnej medicíne na úľavu od bolesti hlavy, pri kiahňach a pod.

Plody sa konzumujú surové, pridávajú sa do ovocných šalátov, pripravujú sa z nich šťavy a zdobia sa nimi nápoje a jedlá. V Ázií sa nezrelé plody nakladajú alebo sa z nich pripravuje čatní a želé.

Balenie obsahuje 5 ks semien.

Viac detailov

2,67 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Karambola je pestovateľsky pomerne nenáročná rastlina a v domácom prostredí ju môžete pestovať a vysievať prakticky celoročne. Semená sa vysievajú na bežný substrát, ktorý môže byť zjemnený perlitom alebo pieskom. Semienka len jemne zahrňte zeminou. Klíčenie trvá cca 2 – 3 týždne pri teplote 25 – 30 °C.

Dôležité je vybrať rastlinke správne miesto na pestovanie – mladé rastliny sú veľmi citlivé na presádzanie a aj na chemické postreky. Stanovisko by malo byť celoročne dostatočne slnečné a teplé. Pri poklese teplôt pod 18 °C karambola zväčša uhynie. Ideálna teplota je 22 °C a vyššia. Rastline neprospieva ani striedanie sucha a vlhka, vetranie atď. Taktiež letnenie tejto rastliny je vylúčené, pretože ani cez leto u nás nie sú vhodné podmienky pre pestovanie vonku. Ak máte k dispozícii skleník alebo fóliovník, môžete rastlinku dať cez leto tam.

Pôda by mala byť kyprá a bohatá na živiny. Vhodná je napr. zmes rašeliny, piesku a kompostu.

Karambolu pravidelne hnojte (cca 4 x ročne) a doprajte jej pravidelnú zálievku tak, aby koreňový bal úplne nevyschol. Vyšší prísun vody poskytnite rastline len v čase zrenia plodov.

Počítajte s tým, že karambola pestovaná zo semien plodí neskôr než je tomu u štiepených rastlín. Prvých plodov sa dočkáte za 6 – 8 rokov.

 
Dátový hárok
Výška150 - 200 cm, viac ako 200 cm
Farba kvetuČervená, Fialová
Farba ploduŽltá, Zelená
PestovanieV interiéri - dnu, V exteriéri - vonku
StanoviskoSlnečné
Výsev/výsadbaCeloročne
MrazuvzdornosťNie
Vegetačné obdobieTrvalky
 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

Doplnky

2 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu