Naše produkty

Related articles

Kiwi čínske - Aktinidia - Actinidia chinensis - semená kiwi - 5 ks

1002904

Nový produkt

Aktinidia pochádza pôvodom z juhovýchodnej Ázie, kde sa vyskytuje Actinidia deliciosa, z ktorej boli neskôr na Novom Zélande vyšľachtené ďalšie druhy a odkiaľ sa pod obchodným názvom Kiwi rozšírila ako ovocie do celého sveta. Mimochodom názov Kiwi je odvodený od vtáka Kiwi, ktorý je národným symbolom Nového Zélandu.

Viac detailov

1,87 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Kiwi je popínavý ker podobný viniču a pri pestovaní sa takisto tvaruje ako vinič buď na nízke alebo vysoké vedenie. Podľa odrody môžu jeho výhony dosahovať dĺžku aj cez 20m, preto je nevyhnutný rez alebo zaštipovanie.

Je to zväčša cudzoopelivá rastlina a len pár odrôd je samosprašných, ale aj tie dosahujú vyššie úrody pri opelení cudzím peľom. Z tohto dôvodu je potrebné pestovať viac rastlín, pričom na 5 samičích postačuje jedna samčia. Chlpaté výhony Kiwi majú škoricovohnedú farbu a vyrastajú z nich zelené, chĺpkami pokryté, srdcovité listy na dlhých do červena sfarbených stopkách.

Biele kvety so žltým nádychom sú do 5 cm veľké, pričom kvety samčie sú väčšie ako kvety samičie. Kým samčie kvety majú uprostred len množstvo tyčiniek, u samičích kvetov je badateľný zárodok budúceho plodu. Plodom je viacsemenná, oválna, vajcovitá bobuľa so škoricovou, chĺpkami pokrytou šupkou. Chuť dužiny je zmesou chuti ananásu, jahôd a banánu.

Rastlina začína rodiť najskôr 5 rokov od výsevu a niekoľkoročné rastliny prežijú aj mráz -22°C. U nás býva úroda Kiwi poškodzovaná neskorými mrázikmi. Keďže rastliny kvitnú začiatkom mája alebo na jeseň, môže dôjsť k zmrznutiu plodov, ktoré dozrievajú na konci novembra. Kiwi patri medzi ovocie s najvyšším obsahom vitamínu C, ale obsahuje tiež draslík, vápnik a železo. Pri pestovaní vyžaduje teplé a slnečné stanovište.

Ako pestovať kiwi zo semien?

V našich podmienkach je lepšie Kiwi predpestovať ako izbovú rastlinu pričom ju v lete vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka. Ak ju chceme pestovať vo voľnej pôde, vysádzame silné 2 - 3 ročné rastliny. Malé semená Kiwi vysievame len na povrch substrátu, ktorý je potrebné udržiavať vlhký, nie premokrený, a umiestniť na teplom a svetlom mieste ? nie na priamom slnku.

Je vhodné pre výsev zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť prekrytím sklom alebo fóliou. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 22°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

1 ďalšie produkt v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu