Naše produkty

Mučenka banánová - Passiflora mollissima - semená mučenky - 5 ks

1003225

Nový produkt

Mučenka banánová je trváca tropická rastlina, patrí k lianovitým rastlinám a pochádza z peruánskych Ánd. U nás sa pestuje ako okrasná izbová rastlina.

Kvitne veľkými ružovými kvetmi, z nich sa tvoria podlhovasté žlté bobule, pripomínajúce banán. Sú veľmi chutné a konzumujú sa priamo alebo sa pridávajú do sladkých dezertov.

Mučenka obsahuje veľké množstvo vitamínov.

Balenie obsahuje 5 ks semien.

Viac detailov

1,93 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Plody mučenky banánovej sú bohaté na vitamíny A a C, dajú sa konzumovať buď priamo, alebo sa hodí na výrobu marmelád. Rastlina plodí už druhým rokom 4 - 10 cm dlhé plody, pripomínajúce banány. Plody chutia sladko, trochu pripomínajú chuť jabĺk. Mučenka banánová je teda popínavá rastlinka, ktorá sa u nás pestuje ako izbové rastliny, pokojne aj u Vás v paneláku. V pohorí And dorastá do výšky až niekoľkých desiatok metrov, u nás tejto závratné výšky nedosiahne. Ako pestovať rastlinu Mučenka banánová zo semien? Semená pred výsevom namočíme na 48 hodín do teplej vody. Výsev je možný počas celého roka.

Semená mučenky sa sadia do výsevného substrátu do hĺbky 0,5 cm. Použiť môžete i rašelinu zmiešanú s pieskom alebo perlitom. Ideálne je nechať klíčiť semená pod krytom na rozptýlenom svetle. Klíčenie je nepravidelné. Niektoré semená môžu vyklíčiť už po 3 týždňoch, najčastejšie však po 5 – 6 týždňoch a niektoré až za niekoľko mesiacov. Nie je treba sa ale báť, klíčivosť semien je pomerne vysoká. Teplota na klíčenie by mala byť 22 – 28 °C.

Malé rastlinky sa nechávajú pomaly otužovať a pestujú sa bez krytu. Keď majú asi 10 cm, je vhodné ich presadiť do kvetináčov so zmesou zeminy, rašeliny a piesku (optimálny pomer je 2:1:3). Mučenku môžete pestovať celoročne v interiéri. Má rada slnečné stanovisko s vyššou teplotou. Na zimu sa uchováva v miestnosti s teplotou okolo 15 °C.

Od jari do jesene je nutné dopriať rastline pravidelnú zálievku a tiež hnojenie. Na zimu zálievku obmedzíme.

Mučenka kvitne najčastejšie až v druhom alebo treťom roku od výsadby. Ak chcete, aby plodila, je nutné pestovať aspoň dve rastliny spoločne, ideálne v rovnakom kvetináči. Opeľovať ich môžete ručne, v prípade letnenia sa o to postarajú včely.

V teplejších oblastiach je možné mučenku pestovať i celoročne vonku. Má síce radšej teplo, ale krátkodobo zvládne i mierne mrazy. Keď jej na zimu doprajete bohatú prikrývku, tak sa jej bude dariť. Akonáhle sa na stanovisku rastlina uchytí, bude sa jej dariť i bez väčšej starostlivosti.

Rastliny vyžadujú každoročný jarný rez. Vždy ale na šľahúňoch nechajte aspoň niekoľko zelených listov.

 
Dátový hárok
Výška150 - 200 cm, viac ako 200 cm
Farba kvetuRužová
Doba kvitnutiaMáj, Jún, Júl, August, September
Farba ploduŽltá
PestovanieV exteriéri - vonku, V interiéri - dnu
StanoviskoSlnečné
Výsev/výsadbaCeloročne
MrazuvzdornosťNie
Vegetačné obdobieTrvalky
 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

Doplnky

5 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu