Naše produkty

Horká uhorka - horká dyňa - Momordica charantia - semená uhorky - semiačka - 6 ks

1003148

Nový produkt

Momordika pochádza z tropickej Ázie. V súčasnosti sa pestuje hlavne v Číne a v Karibiku. Je to jednoročná bylina, ktorej päťhranné výhony dosahujú dĺžku 4 m. Protistojné 5 až 9 laločné listy majú v priemere okolo 10 cm. V pazuchách vyrastajú žlté kvety okolo 3 cm v priemere.

Viac detailov

2,08 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Habitusom pripomína rastlina naše melóny. Plody na dlhých stopkách majú drsný povrch, hrubé rebrá a bradavice. Tvar plodov je valcovitý až vajcovitý, dĺžka do 15 cm a hrúbka do 5 cm. V zrelosti sa šupka plodov sfarbuje na ostro žlto až oranžovo. Na konzumáciu sa zbierajú nezrelé zelené plody, ktoré majú v tom čase bledozelenú, šťavnatú dužinu veľmi horkej chuti. Plody bohaté na železo a vitamíny sú v Ázii obľúbenou zeleninou. Horké nezrelé plody sa zbavujú horkosti niekoľko hodinovým máčaním v slanej vode, aby sa zbavili horkosti a potom sa varia alebo dusia alebo nakladajú na kyslo ako naše uhorky. Ako chutná korenistá zelenina sa využívajú aj dusené mladé listy, výhonky a kvety. Šťava z rastliny je za surova jedovatá. Liečivé účinky tejto rastliny sa využívajú pri liečbe cukrovky, astmy, reumy a pomáha aj pri kožných chorobách.

Návod na pestovanie: 

Horká uhorka má podobné nároky na prostredie ako naša uhorka či melón. Vyžaduje veľa tepla a slnka, tiež vyššiu vzdušnú vlhkosť a bohatú zálievku. Pôdny substrát má byť priepustný, s vysokým obsahom humusu a živín. Najlepšie sa jej darí v skleníku, kde prvé plody môžeme zberať už po 2 mesiacoch od výsevu. Semená pred výsevom máčame aspoň 24 hod. v teplej vode, aby sme urýchlili klíčenie. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

7 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu