Naše produkty

Indický egreš - Phyllanthus emblica - Amalaki - semená egrešu - 8 ks

1003344

Nový produkt

Za domovinu Indického egreša je považovaný Madagaskar. Dnes sa pestuje v Afrike, Strednej a Južnej Amerike a Ázii - v tropických oblastiach. 

Viac detailov

1,53 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Je to nízko rozkonárený strom s odlupujúcou sa bledohnedou kôrou, v trópoch dorastajúci do výšky 10 m. Má listy podobné listom mimózy avšak tie sa nezatvárajú v reakcii na dotyk. Zatvárajú sa v noci pozdĺž stredovej žily ako reakcia na nedostatok svetla a tepla. Drobné biele kvety vyrastajú v metlinách priamo z konárov a je ich veľké množstvo.

plodov sa vyvíjajú takmer pozdĺžne rebrované plody veľkosti 5 cm. Dužina plodov je šťavnatá, aromatická, veľmi kyslá a mierne trpká. Plody sa konzumujú surové s cukrom alebo sa z nich pripravujú sirupy a nápoje. Môžu sa sušiť, pričom sušením nestrácajú vitamín C. Ako rastlina pôsobí veľmi dekoratívne a na pestovanie nekladie veľké nároky, pokiaľ má dostatok tepla a svetla. Je odolný voči suchu ale ako tropická rastlina neznáša pokles teplôt k 0°C. V indii je Amalaki považovaný za posvätný strom a je významným prvkom v indickej ayurvéde. Jeho ovocie obsahuje jednu z najvyšších koncentrácií vitamínu C ? až 30x viac ako  pomaranč. Tiež obsahuje chróm, zinok, aminokyseliny a karotenoidy. Jeho výnimočné účinky na ľudský organizmus sú predmetom vedeckých štúdií. Doposiaľ bol preukázaný pozitívny vplyv na potláčanie zápalových ochorení, viacerých typov nádorov, pri chorobách pečene a tiež pri glykémii. Priaznivo pôsobí aj na kosti, zuby, vlasy a oči. V Indii sa na liečebné účely využívajú tiež listy. 

Návod na pestovanie: 

Indický egreš môžeme u nás pestovať ako izbovú rastlinu počas celého roka alebo ju na jar vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka. Semená pred výsevom máčame aspoň 48 hod. v teplej vode, čím urýchlíme klíčenie, ktoré môže trvať až 8 týždňov. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom slnku. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 24°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť GLS, Zásielkovňa, DHL alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

25 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu