Naše produkty

Indický egreš - Phyllanthus emblica - Amalaki - semená egrešu - 8 ks

1003344

Nový produkt

Za domovinu Indického egreša je považovaný Madagaskar. Dnes sa pestuje v Afrike, Strednej a Južnej Amerike a Ázii - v tropických oblastiach. 

Viac detailov

1,53 €s DPH

Tovar momentálne nie je na sklade

 
Viac informácií

Je to nízko rozkonárený strom s odlupujúcou sa bledohnedou kôrou, v trópoch dorastajúci do výšky 10 m. Má listy podobné listom mimózy avšak tie sa nezatvárajú v reakcii na dotyk. Zatvárajú sa v noci pozdĺž stredovej žily ako reakcia na nedostatok svetla a tepla. Drobné biele kvety vyrastajú v metlinách priamo z konárov a je ich veľké množstvo.

plodov sa vyvíjajú takmer pozdĺžne rebrované plody veľkosti 5 cm. Dužina plodov je šťavnatá, aromatická, veľmi kyslá a mierne trpká. Plody sa konzumujú surové s cukrom alebo sa z nich pripravujú sirupy a nápoje. Môžu sa sušiť, pričom sušením nestrácajú vitamín C. Ako rastlina pôsobí veľmi dekoratívne a na pestovanie nekladie veľké nároky, pokiaľ má dostatok tepla a svetla. Je odolný voči suchu ale ako tropická rastlina neznáša pokles teplôt k 0°C. V indii je Amalaki považovaný za posvätný strom a je významným prvkom v indickej ayurvéde. Jeho ovocie obsahuje jednu z najvyšších koncentrácií vitamínu C ? až 30x viac ako  pomaranč. Tiež obsahuje chróm, zinok, aminokyseliny a karotenoidy. Jeho výnimočné účinky na ľudský organizmus sú predmetom vedeckých štúdií. Doposiaľ bol preukázaný pozitívny vplyv na potláčanie zápalových ochorení, viacerých typov nádorov, pri chorobách pečene a tiež pri glykémii. Priaznivo pôsobí aj na kosti, zuby, vlasy a oči. V Indii sa na liečebné účely využívajú tiež listy. 

Návod na pestovanie: 

Indický egreš môžeme u nás pestovať ako izbovú rastlinu počas celého roka alebo ju na jar vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka. Semená pred výsevom máčame aspoň 48 hod. v teplej vode, čím urýchlíme klíčenie, ktoré môže trvať až 8 týždňov. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom slnku. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 24°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

25 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu