Naše produkty

Related articles

Kigélia - Salámový strom - Klobásový strom - Kigelia africana - semená kigélie - 4 ks

1001343

Nový produkt

Salámový alebo tiež niekde nazývaný Klobásový strom je pôvodom z tropických oblasti Indie. V súčasnosti je pestovateľsky rozšírený v trópoch celého sveta. Je to vždyzelený, do 20 m vysoký strom so sivou a hladkou kôrou.

Sperené listy so 6 až 10 oválnymi letákmi sú do 50 cm dlhé, v čase dlhotrvajúceho sucha opadavé. 

Viac detailov

1,83 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Kvety vyrastajú v mnohokvetých latách na dlhých, flexibilných stonkách a ich farba sa pohybuje od oranžovej po purpurovo zelenú. Veľkosť kvetov je okolo 10 cm. Kvety tvarom obráteného zvonca pripomínajú kvety tulipánového stromu.

Najintenzívnejšie sa vôňa kvetov šíri v nočných hodinách, čím láka opeľovačov - netopierov. Po opelení sa z kvetov vyvíjajú bobule dlhé od 30 do 100 cm, hrúbky až 18 cm a vážiace 5 až 10 kg. Ovocná, vláknitá dreň plodov obsahuje množstvo semien a je obľúbenou potravou opíc, slonov a žiraf.

Semená sú zdrojom potravy vtákov, hlavne papagáje. V Afrike sú plody používané v ľudovej medicíne ako liek na pestrú škálu ochorení od syfilisu, uštipnutia hadom a reumatizmus až po vyháňanie zlých duchov.

Čerstvé ovocie je jedovaté a preto sa pred konzumáciou praží, fermentuje alebo suší. Pripravuje sa z neho tiež pivu podobný alkoholický nápoj. Výťažky z tejto rastliny sú súčasťou mnohých prípravkov pre starostlivosť o pleť.

Strom má vysokú dekoratívnu hodnotu pre nádherné kvety a nezvyčajné plody.

Ako pestovať rastlinu zo semien?

Pri pestovaní vyžaduje teplé a svetlé stanovište. Ako väčšina rastlín tropického pásma nemá rada pokles teploty pod 10°C a prospieva jej aspoň krátke obdobie sucha. V našich podmienkach môžeme Kigéliu pestovať ako izbovú rastlinu počas celého roka alebo ju v lete vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka.

Semená pred výsevom máčame aspoň 48 hod. v teplej vode, čím urýchlime klíčenie, ktoré môže trvať aj viac ako 4 týždne. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký, nie premokrený a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom slnku.

Je vhodné pre výsev zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť prekrytím sklom alebo fóliou. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 24°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť GLS, Zásielkovňa, DHL alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

25 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu