×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop

Kategórie

Pŕhľava dvojdomá - Urtica dioica - semená pŕhľavy - 0,5 g

×

Pŕhľava dvojdomá alebo aj žihľava dvojdomá je na Slovensku rozšírená na celom území. Niekedy sa na ňu pozerá ako na prekážajúcu burinu, ťažko by ste však hľadali užitočnejšiu rastlinu, ktorá je ešte k tomu tak nenáročná na pestovanie.

Je to trváca bylina s výškou 30 až 60 cm, niekedy aj vyššia. Kvitne od júna do septembra.

Je využiteľná v kuchyni a aj ako liečivá rastlina. V kuchyni sa najčastejšie používa ako špenát. Môžete z nej pripraviť čaj, polievku, nátierku či sirup

V liečiteľstve sa používa na znižovanie krvného tlaku. Obsahuje veľa vitamínov, látky podporujúce antibakteriálne a anti-vírusové procesy. Podporuje metabolizmus a tým aj trávenie, odstraňuje z tela škodlivé látky, ovplyvňuje činnosť žliaz a podieľa sa na prečistení krvi. Žihľavové listy znižujú hladinu cukru v krvi.

Žihľava sa používa aj pri padaní vlasov. V záhradách sa používa ako strava pre húsenice či motýle, ale tiež odpudzuje škodcov.

Balenie má hmotnosť 0,5 g.

Čítaj viacShow less
1,00 € s DPH
Na sklade
Odkaz:
1000636
Obľúbené
Popis

Rastlina sa vysieva na jar priamo von, nie je náročná na pôdu ani na zálievku. Vysievame na povrch substrátu. Ak nestihnete výsev do mája, semená pravdepodobne vyklíčia až ďalší rok.

Stačí jeden výsev a potom sa už sama rozmnožuje samovýsevom. Pŕhľave sa darí hlavne na slnečných miestach s vlhkou pôdou s vyšším obsahom dusíka. Pestovanie je jednoduché, pretože ako je známe, darí sa jej všade dobre.

Môžete ju pestovať v byte i na balkóne. V tomto prípade odporúčame výsev od januára.

Pri pŕhľave obvykle nečakáme na kvitnutie, ale zberáme mladé listy, prípadne mladé rastlinky do 20 cm aj s koreňom. Pŕhľava sa suší na tienistom mieste pri vyšších teplotách, aby sa vysušila rýchlo a listy ostali zelené. Listy pŕhľavy rozložíme na čistý biely papier a počas sušenia ich často obraciame, čím dosiahneme rýchlejšie a lepšie usušenie. Pozor si treda dať na listy, ktoré pri sušení stmavnú, tie nie sú vhodné na používanie. Takto usušenú rastlinku môžno skladovať v suchu v papierových sáčkoch.

Používať na liečebné účely ju môžeme max. jeden rok, pretože potom stráca svoje blahodárne vlastnosti.

Čítaj viacShow less
Detaily produktu
1000636

Parametre

Výška
40 - 60 cm
Doba kvitnutia
August
Júl
Jún
September
Pestovanie
V exteriéri - vonku
Stanovisko
Slnečné
Výsev/výsadba
Apríl
Marec
Máj
Vegetačné obdobie
Trvalky
Mohli byste ešte potrebovať
7,96 € s DPH
Prospešné mykorízne huby sú mikroskopické vlákna, ktoré sa napájajú na korene a prinášajú rastline vodu a živiny. Podporujú rastlinu po celý jej život, zlepšujú jej rast, kvitnutie a odolnosť, netvoria plodnice a...
Nedávno prezerané

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa